in

Kedilerde Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır?

Hiç birimiz sürekli olarak kedi dostumuzun ağzını açıp dişlerini kontrol etmiyoruz ve bu nedenle çoğu kez kedilerimizin dişlerinde problem olduğunu fark ettiğimizde çok geç oluyor ancak aslında kedimizin dişlerini görmesek de bazı belirtilerden dişinin çürümüş olduğunu, ağız ve diş sorunları yaşadığını anlama şansına sahibiz.

Diş ağrısı bizler için ne kadar büyük bir kabussa emin olun ki kedi dostlarımız için de aynı derecede büyük bir kabus ancak çoğu kez kedilerin dişlerindeki ağrı ve acı veren çürükleri çok geç fark ediyoruz ve bu da biz fark edene kadar kedi dostumuzun acı çekmesi anlamına geliyor. Bu nedenle kedi dostumuzun dişi çürüdüğünde ya da herhangi bir ağız ve diş sorunu yaşadığında bunu nasıl fark edebileceğimizi bilmemiz önemli, üstelik bunu bilmemiz sadece kedimizin acı çekmesini engellemek açısından değil aynı zamanda olası bir sorunun varlığının erken teşhis edilip tedavi ile ilerlemesinin önlenmesini sağlayabilmemiz açısından da son derece önemli.

tooth decay cats

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerin ağız sağlığına özen göstermek gerekiyor

Öncelikle yapmamız gereken tabi ki kedimizin ağız ve diş sağlığına özen göstermek ve böylece diş çürüklerini engellemek. Bunun yoluysa her şeyden önce doğru beslemeden geçiyor. Ucuz mamalar ve makarna gibi yiyeceklerle beslenen kedilerde diş çürümesi görülme riski çok daha yüksek çünkü ucuz mamalarda ve makarna, ekmek, pirinç gibi yiyeceklerde yüksek miktarda karbonhidrat bulunuyor, kedilerin tükürüğünde karbonhidratı parçalayan amilaz enzimi bulunmadığı için dişlerinde birikiyor, zamanla plak, taş ve en sonunda çürükler ortaya çıkıyor. Dolayısı ile kedilere karbonhidrat ağırlıklı besinler vermekten uzak durmak çok önemli. Ayrıca şekerli besinler de aynı bizlerde olduğu gibi kedilerde diş çürükleri oluşumunda ciddi rol oynuyor.

catteeth

Diş sorunları kedinin genel sağlık durumunu bozuyor

Çoğu kez fark etmediğimiz diş sorunları yaşayan kedilerin genel sağlık durumları da bu sorunlardan olumsuz etkileniyor. Yani kedinizin genel durumunda bozulma olduğunda aklınıza gelmese de bunun altında yatan neden diş çürükleri olabiliyor. Kedilerde diş çürümesi belirtileri arasında şunları sayabiliriz;

  • Salya akıntısı
  • Çiğneme zorluğu
  • Ağızda kanamalar
  • Kimi zaman davranış değişiklikleri, agresiflik
  • Ağız kokusu
  • Yeme güçlüğü sebebiyle iştahsızlık ve kilo kaybı

Kedi dostunuzda bu belirtilerden bir ya da daha fazlası varsa mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız. Elbette tüm bu belirtiler mutlaka diş çürümesinden kaynaklanıyor diyemeyiz, ancak neden kaynaklandığını teşhis edebilecek ve gerekli tedaviyi uygulayabilecek tek kişi tabi ki veteriner hekimdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

pepe drama 1344166 1600x1600 1080x675 758x426

Köpeklerde Sivilce Sorunu

GettyImages 585550386 59a065ba845b340011fbf3bf 758x426

Kediler Neden İnsanın Saçını Emer?