in

Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kedinizin sergilediği rutin dışı davranışlar ölümcül böbrek yetmezliği hastalığına işaret ediyor olabilir.

Böbrekler kedi vücudunun sağlıklı olması, normal şekilde işleyebilmesi için hayati önem taşıyan organlardır. Böbreklerin temel işlevi metabolizmada oluşan zararlı maddeleri süzerek vücuttan atmaktır. Bir kedinin böbrekleri işlevini tam olarak yerine getiremezse kedinin sağlığı büyük bir hızla bozulmaya başlar ve müdahale edilmediği durumda kedi hayatını kaybedebilir. Aslında kedilerde böbrek yetmezliği belirtileri kedisinin sağlığı ile yakından ilgilenen kediciler için kolay fark edilebilir, zira bu sorun kedilerde son derece belirgin belirtilere yol açar.

Kedilerde böbrek yetmezliği belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak kedinizin hayatını kurtarmanızı sağlayabilir.

Aşırı su içme

Sağlıklı bir kedinin her gün belirli miktarda su içmesi gerekir, ancak söz konusu böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kediler olduğunda kedinin içtiği su miktarında gözle görülür bir artış ortaya çıkar. Eğer kediniz aşırı su içmeye başladıysa bunu kesinlikle önemsemeniz ve veteriner hekime başvurmanız gerekir, zira aşırı su içme kedilerde böbrek hastalığının en önemli belirtisi olmanın yanı sıra şeker hastalığı da olmak üzere çeşitli hastalıklara da işaret ediyor olabilir.

4468213356_07ffffd287

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İştahsızlık-kilo kaybı

Kediler çok iştahlı canlılar değildirler ve mama konusunda genellikle oldukça seçicidirler, ancak her sağlıklı kedi günlük besin gereksinimini karşılayacak kadar mama yer. Eğer kediniz her zaman yediği kadar mama yemiyorsa ya da tamamen yemeyi bıraktıysa bu da birçok hastalığın yanı sıra böbrek yetmezliğine işaret edebilir.

cat-at-vet-with-owner

Güçsüzlük

İştahsızlık, sıvı kaybı gibi sorunlar yaşayan kedilerde güçsüzlük de ortaya çıkar. Ayrıca böbrek yetmezliği nedeni ile elektrolit dengesi bozulur ve bu da güçsüzlüğe yol açar. Bu nedenle böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kedilerde güçsüzlükle mücadele için elektrolit dengesini düzenleyecek potasyum takviyesi yapılır.

212400-635x450-cat-with-iv

Kusma

Böbrekleri işlevini tam olarak yerine getirmeyen kedilerin vücudunda toksinler büyük bir hızla birikmeye başlar ve bu da kusmaya neden olur. Böbrek yetmezliği nedeniyle kusan kedide sıvı kaybı da artar ve bu da durumunun daha da kötüleşmesine yol açar.

4-kidney-disease-cat-510001808

Ülser

Böbreklerin işlevini yerine getirememesi sebebiyle kedinin vücudunda biriken toksinler zamanla ülserlere neden olur. Böbrek yetmezliği sebebiyle görülen ülserler daha çok mide, bağırsak ve ağız bölgesini etkiler.

1093_4437293

Bunların yanı sıra ilerlemiş vakalarda kandaki üre miktarındaki artışa bağlı olarak kedi nöbetler geçirebilir, ayrıca gözlerinde körlük oluşabilir. Yazımızı sonlandırırken şu uyarıyı da yapmadan geçmeyelim; tüm bu belirtiler kedilerde böbrek yetmezliğinin yanı sıra başka birçok ciddi hastalığa da işaret edebilir, bu nedenle kediniz bu belirtilerin bir ya da daha fazlasını gösteriyorsa zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz hayatının kurtulmasını sağlamanın tek yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kısırlaştırmaöç

Kedilerde Anneliğin Kısır Döngüsü: Kısırlaştırma

Kediler Ölmesin Diye Yola Yatıp Kasis Oldularöç

Kediler Ölmesin Diye Yola Yatıp ‘Kasis’ Oldular