in

Kedilerde Böbrek Hastalığı, Nedenleri Ve Belirtileri

Böbrek hastalığı kedilerin hayatına mal olabilen çok ciddi bir sorundur, kedilerde böbrek hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak kedi dostlarımızın hayatını kurtarmamızı sağlayabilir.

Kedilerle birlikte yaşayan herkesin kedilerde böbrek hastalığı hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor, zira çalışmalar her üç kediden birinin böbrek hastalığından muzdarip olduğunu gösteriyor. Bazı ırklarda diğerlerine kıyasla çok daha sık görülen böbrek hastalığı kedilerin ölüm sebeplerinde de ilk sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla kedilerde böbrek hastalığı, bu hastalığın özellikle erken dönem belirtileri hakkında yeterli bilgi sahibi olmak biz kedi severler için, sevgili kedimizin sağlığını ve hayatını korumamız için gerçekten çok önemli.

böbrek

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde böbrek hastalığı nedir?

Kedilerde böbrek yetmezliği de denilen bu hastalık kedinin böbrekleri işlevlerini tam olarak yerine getirmediğinde ortaya çıkar. Hastalık ortaya çıktığında genellikle kedinin böbreklerindeki hasar oldukça fazladır ve çoğunlukla kalıcıdır. Kedilerde böbrek hastalığı kronik ve akut olarak iyi ayrı biçimde gelişir. Kronik böbrek hastalığı zamanla gelişir, akut böbrek hastalığı ise aniden ortaya çıkar, ancak her iki durumun da verdiği hasar aynıdır.

Kidney problems in cats 0
Siyam kedisi böbrek sorunlarına yatkınlığı olan ırklardan biridir.

Kedilerde böbrek hastalığı nedenleri

Yaşlı kedileri daha fazla etkileyen kedilerde böbrek hastalığı farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilen bir sorundur. Kedilerde böbrek hastalığı nedenleri şunlardır:

Böbrek taşları: Kedilerde böbrek taşları genetik, kronik bakteri enfeksiyonları, idrar ya da kanın özelliklerini değiştiren hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu taşlar böbrek kanallarında tıkanmaya neden olursa ortaya böbrek hastalığı ya da diğer deyişle böbrek yetmezliği olarak adlandırılan durum çıkar.

Zehirler: Evlerimizde kullandığımız birçok madde, örneğin çamaşır suyu gibi maddeler kediler için zehirleyicidir. Ayrıca antifriz de kediler için zehirleyicidir ve böbreklere zarar verebilir. Zambak da yine kedilerde böbrek hasarına neden olabilen bir zehirdir. Aspirin ve diğer tüm nonsteroidler de kediler için zehirlidir. Kedilerde aspirin zehirlenmesi böbreklere ciddi şekilde zarar verebilir, hatta hayatlarını kaybetmelerine neden olabilir. KEDİNİZE HERHANGİ BİR İLAÇ VERMEDEN ÖNCE MUTLAKA VETERİNER HEKİMİNİZE DANIŞIN. HEKİM ÖNERİSİ DIŞINDA KEDİNİZE VERECEĞİNİZ HERHANGİ BİR İLAÇ YAŞAMINA MAL OLABİLİR, LÜTFEN BUNU UNUTMAYIN.

Kalıtım: Yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı ırklar böbrek hastalığına kalıtımsal yatkınlık taşır. Bu ırklar arasında Siyam, Habeş ve İran kedileri sayılabilir. Yani kedi dostunuz böbrek sorunlarına kalıtsal yatkınlığı olan ırklardan birine mensupsa onu çok daha dikkatli gözlemlemeniz ve düzenli olarak veteriner hekim tarafından böbrek kontrollerini yaptırmanız gerekir.

Böbrek tübüllerindeki hasarlar: Böbrek tübüllerinin ve destekleyici dokuların iltihaplanması ve hasar görmesi kedilerde kronik böbrek hastalığına neden olur. Bu sorunun ortaya çıkmasının genellikle tanımlanmış bir nedeni yoktur, dolayısıyla spesifik bir tedavi seçeneği de yoktur.

Bunların yanı sıra kanser, protein sorunları gibi bazı etkenler de kedilerde böbrek hastalığı gelişmesinde rol oynayabilir.

4468213356 07ffffd287

Kedilerde böbrek hastalığı belirtileri

Kedilerde böbrek hastalığı belirtileri şunlardır:

  • Sık idrara çıkma (Bunun kedinizin böbreklerinin sağlıklı çalıştığını gösterdiğini düşünebilirsiniz ancak tam tersine ciddi böbrek sorunu yaşadığının da belirtisi olabilir)
  • Kum kabına dışına çiş yapma
  • Çok su içme (Bunun sebebi kedinizin sık idrar yapma yüzünden kaybettiği sıvıyı geri almaya çabalamasıdır)
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Kusma, ishal, bazen kanlı idrar
  • Özellikle diş eti ve dil üzerinde ağız ülseri
  • Amonyak benzeri bir ağız kokusu
  • Tüylerin kuru ve sağlıksız görünmesi
  • Kabızlık
  • Çevreye karşı ilgide azalma

Kedi dostunuzda yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da daha fazlası varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmanız gerekir, zira kedilerde böbrek hastalığı hele de söz konusu yaşlı kedilerse kısa sürede ölümle sonuçlanabilir. Yani belirtileri fark eder etmez hekiminize başvurmanız yapılacak muayene ve tahlillerle olası böbrek sorunlarının belirlenip hemen müdahale edilerek kedi dostunuzun hayatını kaybetmesini önlemenizin tek yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakkı Savuncusu Burak Özgünere Terör Soruşturmasıöç

Yaşam Hakkı Savunucusu Burak Özgüner’i Kaybettik!

papağan hastalıkları

Papağanlarda Sık Görülen Hastalıklar