in

Kedilerde Aşırı Mama Yeme

Eğer kedinizin iştahı çok açıksa bunun altında birçok farklı sağlık sorunu yatıyor olabilir.

Köpekler oburlukları kedilerse seçici oluşları ile tanınırlar. Gerçekten de çok az kedi pisboğazdır, kediler her bulduklarını yemedikleri gibi bir kedinin çok fazla mama yediğini görmek de şaşırtıcıdır, çünkü kediler haldır haldır mama yemek yerine sık sık az az beslenmeyi tercih ederler. Elbette nadir olmakla birlikte midesine çok düşkün kediler de çıkabilir ancak kedilerde aşırı sonra  yeme çoğunlukla bazı hastalıklara işaret eden bir semptomdur. Dolayısıyla hele de kedinizin iştahı aniden açıldıysa bunu görmezden gelmek yerine bir veteriner hekime danışmanız en doğrusudur. Eminiz ki sevimli kedinizin çok mama yemesine neden olabilecek etkenleri öğrendikten sonra kedinizin iştahlı olmasını eskisi gibi sıradan bir durum olarak algılamayacaksınız.

İşte kedilerde aşırı mama yemeye neden olan durumlar.

Şeker hastalığı

Kedilerde de aynı bizler gibi şeker hastalığı görülebiliyor. Kedilerde şeker hastalığının en dikkat çekici belirtileri kedinin hem aşırı su içmesi hem de aşırı mama yemesi. Üstelik şeker hastası kediler genellikle sürekli aç oldukları ve  çok mama yedikleri halde kilo da kaybediyorlar. Eğer tüylü dostunuzun iştahı gözle görülür şekilde açıldıysa bunun altında yatan neden şeker hastalığı olabilir.

cat-eating-food

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Cushing hastalığı

Muhtemelen ismini daha önce hiç duymamış olduğunuz Cushing sendromu kedilerin adrenal bezlerinin aşırı kortizol üretmesine neden oluyor ve bu da iştahlarının açılmasını tetikliyor. Hatta iştah açılmasından da öte Coshing hastalığından mustarip kedilerin hiç doymadıklarını bile söyleyebilmek mümkün.

cat-cat_guide-an_adult_cat_eating_a_bowl_of_food

Hipertiroit hastalığı

Tiroit bezlerinin normalden yüksek miktarda tiroit hormonu salgılaması durumu olan hipertiroit hastalığı da kendini iştah artışı ile gösteriyor. Bu hastalığa çoğunlukla tiroit bezlerindeki tümörler neden oluyor, ancak söz konusu tümörlerin büyük bir kısmı iyi huylu, yani hemen kedinin kanser olduğunu düşünmek doğru değil. İstatistiklere göre kedilerde iştah artışına yol açan hipertiroit hastalığında görülen tümörlerin yalnızca %2 kadarı kötü huylu.

cat-eating-food-dish-shutterstock_361821539

Gördüğünüz gibi siz aman da benim pisim pek de iştahlı diye düşünüyorken aslında kedinizin bu kadar çok yemesinin altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. Elbette kediniz sadece obur olduğu için de çok yiyebilir, ama bundan emin olmanın tek yolu tabi ki veteriner hekime başvurmaktır. Ayrıca kedilerin oburluk yüzünden çok yemesi de hoş değildir çünkü fazla kilolar kedilerde çok sayıda hastalığa zemin hazırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bigstock Scratching Himself Dog 144040235 2 1024x684 758x426

Köpeklerde Pire Alerjisi

Nesli tükenmekte olan kuş Kastamonuda bulunduöç

Duyarlı Memur Nesli Tükenmekte Olan Kuşun Hayatını Kurtardı