in

Kediler Salatalıktan Neden Korkuyor?

Sosyal medyada salatalıktan korkan kedilerin videoları paylaşım rekorları kırıyor. Sahiblerinin gizlice arkalarına koydukları salatalıkları fark eder etmez korkup havaya sıçrıyan kediler neden bu kadar salatalıktan korkuyorlar? İşte detaylar..

Burunlarının dibine sokulan salatalıklar bazı kedilerin umrunda bile olmuyor, bazılarnınsa bunu görür görmez ödü patlıyor. Kedilerin salatalıkla imtihanını gösteren videolar bu hafta hayli popüler olunca, çoğu hayvan sahibi kendi kedilerinin böyle bir şeye nasıl tepki vereceğini görmek için aynı şeyi yapmaya başladı.

Ancak uzmanlar bunun hayvanlar açısından hiç de iyi bir fikir olmadığını söylüyor.

“Takdir edersiniz ki bir hayvan üzerinde stres yaratmak hiç de iyi bir şey değil,” diyor Güney Kaliforniyalı hayvan davranışı bilimcisi Jill Goldman. “Bunu biraz eğlenmek için yapıyorsanız insanlığınızı sorgularım.”

Bunu evde denemeyin: Uzmanlar kedileri korkutmanın kötü bir fikir olabileceğini söylüyor.

Bristol Üniversitesi’nde kedi davranışı uzmanı olan John Bradshaw da Goldman’a katılıyor ve “iğrenç” videoların “insanları kedilerini korkutmaya ve bu duruma gülmeye teşvik ettiğini” söylüyor.

Neden Korkuyorlar?

Goldman salatalıkların, kedilerin içindeki doğal tepkileri tetiklediğini söylüyor. Ne de olsa normalde diplerinde aniden bir salatalık bitmiyor.

Goldman kedilerin bu yeşil istilacıları bir yılan gibi algılayabileceğini de söylüyor. Yılanlar ölümcül avcılar olabileceği için kediler korkuyor.

“İrkilen kedi olay yerini mümkün olduğunca çabuk bir biçimde terk etmeye çalışıyor, daha sonra da güvenli bir mesafeden durumu tekrar ele alıyor,” diyor Goldman.

Think Like a Cat kitabının yazarı Pam Johnson-Bennett da, söz konusu videolarda salatalıkların genellikle kedilerin mama yediği, yani güvenle ilişkilendirdiği bir alana yerleştirildiğini, bunun da hayvanların kafasını karıştırabileceğini söylüyor.

Tehlikesiz Oyunlar

Eve yeni eşyalar getirmenin evcil hayvanlar açısından olumlu sonuçları olsa da Goldman’a göre amaç hiçbir zaman hayvanların ödünü patlatmak olmamalı. Kedileri bilerek korkutmak hayvanların yaralanmasına, etrafı kırıp dökmesine ve uzun sürecek bir stres dalgası altına girmesine yol açabiliyor. Bunun yerine yeni oyuncakları alıştırarak sunmakta fayda var.

“Yeni tanıştırıldığınız birini burnunuzun dibine sokmalarını istemezsiniz,” diyor Goldman. “Biraz güvenli bir mesafeden tanışmaktan zarar gelmez.”

Aynı şey kediler için de geçerli. Tıpkı insanlarda olduğu gibi her kedi bu duruma farklı tepki verebilir. Bazı kediler diğerlerine kıyasla çok daha kolay bir şekilde stres altına girebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evcilhayvanbesleyencocuk

Evcil Hayvan Besleyen Çocuklar Daha Az Stresli Oluyor

Pets Kantar pic 1

Pet Shoplarda Köpek ve Kedi Satışı Yasaklandı