in

Kediler Neden Tüy Döker?

Kedisi olanlar çok iyi bilirler ki tüyler evin her yerindedir. Peki kedilerin tüy dökme sebepleri nelerdir ve bu durum ne zaman anormal olur?

tuy

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde tüy dökme birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Dökülmenin miktarı ve sıklığı; kedinizin türüne, tüy yapısına, yaşına, cinsiyetine, yaşadığı koşullara ve buna benzer birçok duruma göre değişiklik gösterir.

Tüy dökülmesinin sebeplerini genel olarak 5 kategori altında açıklayabiliriz.

tuy1

1) Beslenme:

Tüy dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biri ‘hatalı beslenme ’dir. Aşırı proteinli gıdalar, çeşitli mineral- vitamin eksiklikleri ve dengesiz yağ asitleri kedilerde tüy dökülmesine yol açar.

Kedilere sofra yemeği, bozulmuş gıda ve bayat mama verilmesi aşırı tüy dökülmesinin yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açacağından bu gıdaların verilmemesi gerekir.

tuy2

2) Mevsimsel Dökülmeler:

Mevsim geçişlerinde, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında tüy dökülmesi  görülür. Kediler ilkbaharda kıştan kalan sık, kalın ve uzun tüylerini dökerler; yerine seyrek, ince ve kısa tüyler çıkar. Sonbaharda da bu tüylerini dökerek yerine kış için sık, kalın ve uzun tüyleri çıkar. Normal boyutlarda gelişen bu tüy dökümü ‘mevsimsel tüy dökümü’ olarak adlandırılır.

tuy3

3) Hastalıklar:

Tüy dökümü normal bir durum olmasına karşın dikkatlice takip edilmesi gerekir. Anormal bir tüy dökülmesi, hastalığın veya psikolojik bir problemin habercisi olabilir. İç parazit, mantar gibi hastalıklar tüy dökümüne sebep olabilir. Pireler de alerji ve alerjiye bağlı olarak gelişen tüy dökülmelerine neden olur. Özellikle karın ve bacak aralarında tüy dökülmesi ve deride kızarıklık görülür.Tüy dökümü uzun süredir devam ediyorsa veteriner hekime götürmeniz kedinizin sağlığı açısından önemlidir.

tuy4

4) Hormonal Değişiklikler:

Kedinizin yaşına, çiftleşme ve hamilelik dönemlerine bağlı olarak tüy dökülmelerinde artış ve azalış görülebilir. Yaşlı kedilerde hormon düzensizlikleri tüy dökülmesinin başlıca etkenlerindendir.

tuy5

5) Stres:

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de stres unsuru vardır ve bu durum onların tüy dökmelerine sebep olur. Kedilerde tüy dökülmesine neden olan stres,  evdeki diğer hayvanlardan,  aile bireylerinden, çevresel faktörlerden, ortam değişikliklerinden ve iklim şartlarından kaynaklı olabilir.

Sizin yapmanız gereken stresin kaynağını bulmak ve daha sonra bu kaynağı ortadan kaldırmak ya da kedinizi bundan uzak tutmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zeytinonn

Küçük Bir Köpekle Hayatı Değişen Motorlu Kuryenin Hikayesi

at çatı ö.ç

Çatıdan Evin İçine At Düştü!