in

Kediler Neden Musluktan Su İçmeyi Sever?

Kedinizin, kabında su varken gidip musluktan su içtiğine tanık olmuşsunuzdur. Peki bu davranışının nedeni nedir?

Kediler, yediklerine ve içtiklerine çok dikkat ederler. Bu konuda oldukça hassas ve hatta nazlı oldukları söylenebilir. Kendilerine en ideal şartlar sunulsa bile, gerektiği kadar yemek yemeyebilir, su içmeyebilirler.

kedilersu1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kendi kabından su içmeyip musluğu açtığınızda koşa koşa gelen kedinizin bu tuhaf davranışının sebebi nedir?

İnsanlar, kedilerine mama ve su vermek için plastik kap kullanırlar. Plastik kaplar belli bir süre sonra deforme olur ve kokuları suya geçer. Kedilerin koku alma duyuları gelişmiş olduğundan, bu kokuyu çabuk fark ederler ve kokan sudan içmek istemezler.

kedilersu2

Su kapları ve içindeki su kirli ise, kediler o suyu içmeyebilirler. Ayrıca, durağan suda gözle görülmeyen ve kedinizi hasta edebilecek birçok zararlı şey olabilir. Bazı kedilerin ısrarla musluktan içmek isteyişlerinin nedeni de budur. Çünkü, akan suyun daha temiz ve oksijen bakımından daha iyi olduğunun bilincindedirler.

Kediniz, durağan bir kap yerine akan bir musluktan su içmek istemesinin sebebi, bunu bir oyun gibi görmesi de olabilir. Bir musluktan düşen damlaları yakalamaya çalışmak kediniz için harika bir oyun oluşturur.

kedilersu3

Kedinizi kabından su içmeye teşvik etmenizi sağlayabilecek birkaç şey vardır.

Kedinizin, mama ve su kabı birbirine yakın ancak yan yana olmamalıdır. Kediniz mama yedikten sonra su içmek isteyecektir. Ancak suyun içine mama düşerse tatlarının birbirine karışması nedeniyle su içme ihtimalini düşürür.

kedilersu4

Su kapları plastik değil, paslanmaz çelik veya porselen olmalıdır. Böylece kötü koku oluşumunun önüne geçilir. Ayrıca çelik ve porselen, sağlık açısından plastiğe göre daha iyidir.

Su kaplarının içindeki sular, gün içerisinde birkaç defa dökülüp tazelenmeli, kaplar ise her gün temizlenmelidir. Kedinize bayatlamış su içirmeyin!

Havalar sıcaksa ve su kedinizin içmek isteyeceği bir soğuklukta değilse içine birkaç tane buz atılabilir.

kedilervesu94

 


Sadece evimizde baktığımız kedi dostlarımız için değil sokakta yaşayan kediler için de aynı özveriyi gösterip evimizin önüne temiz sular bırakalım!


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ömür gedik bu filmi protessto ediyorum

Ömür Gedik: Bu Filmi Boykot Ediyorum

boykotonn

Tilki Kürklü Koton’a, Hayvanseverlerden Boykot