in

Kediler Neden Mama Yedikten Sonra Patilerini Yalar?

Temizlik konusunda çok hassas olan kediler neden her beslenmeden sonra ön patilerini yalar? Temizlenmeyi çok seven kedilerin yiyeceklerine ayaklarıyla dokunmamış olasalar bile neden yalandıklarını hiç düşündünüz mü?

Kediler titiz hayvanlardır ve özellikle mamasını yedikten sonra günde birkaç kez kendilerini yalamayı çok severler. Kediler tükürüklerinde bulunan antiseptik sayesinde, mamalarını yedikten sonra tüylerini temizlenmek için de dillerini kullanırlar.

kedionpatilerininedenyalar 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dilinin taraklı yapıda olmasından dolayı, kendini yaladığında bu antiseptik tükürük sayesinde vücudunu bir nevi dezenfekte etmiş olurlar.

kedionpatilerininedenyalar 4

Kediler her ne kadar son derece çevik olsalar da, dillerinin kolayca erişemediği vücut bölgeleri vardır. Bu bölgeler kulakları, kafa bölgeleri, kafalarının arkası ve ağızlarının hemen dışındaki bölgelerdir.

kedionpatilerininedenyalar 2

Kediler dillerini ulaşamadığı vücudunun bu bölgeleri için, ön pençelerini kullanırlar. Bu temizlik ritüeline başlamadan önce ön patilerini dilleri ile yalayarak nemlendirirler, daha sonra patilerindeki nemi temizlenecek bölgeye sürer ve vücudunu dezenfekte ederler. Bu işlemi her alanda birkaç kez gerçekleştirdikten sonra temizlik için kullandıkları patilerini tekrar temizlerler.

kedionpatilerininedenyalar 5

Bu durum maalesef sokaktaki kediler için biraz daha zordur. Su ve mama ihtiyacını karşılayamayan kediler, daha pis ortamlarda kendilerine yiyecek ve içecek aramak zorunda kalır. Yemek ihtiyacı için çöpleri karışılıp, çoğu zaman şanslı olmayan kediler, yaşadıkları susuzluk sebebi ile de tükürük yani antiseptik üretemediğinden temizlik konusunda sıkıntı çekerler.

kedionpatilerininedenyalar 6

Bu sebeple sokağımızdaki kedilerin de sağlığı ve beslenmesi için kapımızın önüne bir kap su, bir kap mama koyarak onlar için mutlu bir ortam sağlayabiliriz.

Kedi Dilinin Mükemmel Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyah Beyaz Bir Kediyken Rengi Git Gide Beyazlayan Kedicik 10

Smokin Bir Kediyken Rengi Gitgide Beyazlayan Kedicik

Bu Kez Aracın Motoruna Kedi Değil Köpek Sıkıştıöç

Bu Kez Aracın Motoruna Kedi Değil Köpek Sıkıştı