in

Kediler Neden Kusar?

Bakımları dikkat gerektiren kediler bazen sağlık problemleri yaşayabilirler. Bunların arasında en sık karşılaşılan durum ise kedilerin kusmasıdır. Bu yüzden çok dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Kedilerde kusma sıklıkla gerçekleşen bir durumdur. Kedilerde kusma çoğu zaman sorun belirtisi değildir, kediler yalanırlarken yuttukları tüyleri çıkarmak için de kusabilirler. Kedilerin kusmasının sıradan olup olmadığını anlamak için kedi dostlarımızı her zaman yakından kontrol etmek önemlidir. Kedilerde kusmaya rutin dışı davranışlar eşlik ediyorsa ortada bir sorun olması ihtimali yüksektir.

kedi neden kusar, kedi niye kusar

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Peki kediler neden kusar? Kedilerde kusmaya sebep olan nedenler nelerdir?

Kedilerde birçok hastalığın belirtisi kusmadır. Dolayısıyla kedilerde kusma her zaman hastalık belirtisi olmasa da ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kedilerde kusma nedenleri şunlardır;

  • Yiyecekler: Bozuk yiyecekler, ot yemek ve besin kaynaklı alerjiler
  • Karın hastalıkları: Karın tümörleri, pankreas ve karaciğer iltihapları
  • Zehir ve bazı ilaçlar: Kedilerde ölümle sonuçlanabilen en tehlikeli durumlardan biri zehirlenmedir ve zehirlenmenin ilk belirtisi kusmadır.
  • Mide hastalıkları: Parazitler, midedeki tümörler, gastrit ve ülserler
  • Bağırsak hastalıkları: Enfeksiyonlar, kabızlık, bağırsak düğümlenmesi, yabancı cisimler
  • Hormonal ve metabolik hastalıklar: Tiroit bezinin fazla çalışması, böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği,diyabet ve stres

kedi neden kusar, kedi niye kusar

Görüldüğü gibi kedilerde kusma sıradan bir tüy çıkarma nedeniyle olabileceği gibi çok ciddi hastalıkların da belirtisi olabiliyor.

Kedi kustuğunda neyi olduğunu anlayabilmeniz mümkün

Kediler bu farklı durumlarda farklı şekillerde kusarlar. Hangi kusma şeklinin neye işaret edebiliyor olacağını bilmek kedinin sağlık durumunun ne olduğunu anlayabilmemizi sağlayacaktır.

kedi neden kusar, kedi niye kusar

Kediler şu şekillerde kusar;

  • Akut kusma: Kediler yalanırken bir miktar tüy yutarlar ve bu tüyleri çıkarmak için kusarlar. Buna normal bir kusma gözüyle bakılır ve her zaman olduğu için akut kusma denilir. Bu durumda endişelenmeye gerek yoktur. Gerekirse 1-2 saat süresince yemek vermemeniz rahatlaması için yeterli olacaktır.
  • Aralıklı olarak kusma: Aralıklı olarak kedilerde kusma tehlike habercisidir. Bu tip kusmaların nedeni tümörler, yiyecek kaynaklı alerji, ülser ya da yukarıda saydığımız diğer metabolik rahatsızlıklar olabilir. Aralıklı şekilde kusmaya bir günden fazla devam ederse mutlaka veterinere başvurulmalıdır.
  • Kan kusma: Kan kusma çok ciddi bir sorundur. Bunlar zehirlenme, tümörler, mide ve bağırsak ülserleri ya da iç kanama olabilir. Minik dostumuz kan kusuyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere başvurulmalıdır.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Bu ülkede insan olmanın bile zor olduğu, genelde hayvan olmanın çok daha zor olduğunu biliyoruz. 9 aylık kedimizin 10 gündür hareketlerinde yavaşlama, ve 2 ayrı gün kusma sonucu U.Ü. Vet. Fak. telefon ederek yardım istedik. Muayene 70 T.L. verielecek hizmetler ayrıca ücrete tabi dediler. Sıradan bir aşının 90 T.L. olduğu, kuru ve ıslak mama fiyatlarının el yaktığı bir ortamda sevimli dostlarımızı sokaktan ve açlıktan kurtarmanın ne kadar zor olduğunu eminim biliyorsunuz. Bu sıkıntıyı yaşayınca sosyal medyada konuyla ilgili yorumları okudum ve gördüm ki sorun bas,t değil. Devlet, ‘ Bırakın sokağa ne halleri varsa görsünler ! ‘ diyor. Yazıktır bu canlara ! Tabii içinde bir parça insanlık kalanlar için !!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan tasıma

İşkence Dolu Yolculuk, Hayvan Hakları Örgütlerini Ayağa Kaldırdı!

one cıkan 3

Pokemonların Gerçek Hayattaki Karşılıkları