in

Kediler Neden İnsanlara Ağzını Sürter?

Kedilerin sergilediği en ilginç hareketlerden biri özellikle de yüzümüze ağızlarının kenarını sürtmeleridir. Aniden yanımızda biterek ağızlarını bize sürterler ve kedilerin birçok davranışı gibi bu davranış da aslında sevgi gösterisinden çok daha fazlasıdır.

Hayatını kedilerle paylaşanlar için hayat hep bir cümbüş tadında geçer, kedi dostlarımızı izlemek bile hayata keyif katar ancak kedilerle paylaşılan hayat onları izlemekten çok daha fazlasıdır çünkü bu kendine has canlılar her zaman bizi şaşırtmayı ve eğlendirmeyi başarırlar. Kedi dostlarımızın çoğumuzu şaşırtan, nedenini bilmesek de sevgi gösterisi olduğunu düşündüğümüz için aynı zamanda mutlu eden hareketlerinden biri de ağızlarının kenarını bizlere sürtmeleridir. Aslında kediler bu hareketi sadece bizlere karşı yapmazlar, dikkatli bir kedi insanı kedi dostunun eşyalara da sık sık ağzının kenarını sürttüğünü gayet iyi bilir. Peki, kediler neden insanlara ağzını sürter? Her zaman söylediğimiz gibi, kedi dostlarımızın tüm hareketlerinin mantıklı bir anlamı vardır ve tabi ki ağızlarını bizlere sürtmeleri de buna dahildir.

Kedilerin ağız kenarlarında feromon salgılayan bezler vardır

Kısaca kedilerin arasındaki iletişim için kullandıkları hormonlar olarak tanımlayabileceğimiz feromonlar kedilerin vücudunun farklı noktalarında yer alan bezler tarafından salgılanır. Bir kedinin feromon salgıladığı bezleri vücudunun üç noktasında bulunur; şakaklar, kuyruk dibi ve ağız kenarları. Evet, tahmin ettiğiniz gibi kedilerin bizlere ağızlarını sürtmesinin altında yatan sebep ağızlarının kenarlarında bulunan ve feromon salgılayan bezlerdir.

1459219181723

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İşte bir kedi tam da şu hareketi yaparken aslında uzaktan sadece basit bir sürtünme gibi görünse de sürtündüğü noktaya ağız kenarındaki bezlerden salgıladığı feromonlar ile işaret bırakıyordur.

cat rubbing face blog

Kedi dostunuz size ağzını sürterek sizi selamlar

Kediler birbirleri ile selamlaşırken koku, daha doğrusu feromon alışverişi yapmak için ağızlarını sürterler. Böylece karşılarındaki kediye kendilerini tanıtmış olurlar. Kediler için bizleri de aynı şekilde selamlarlar, feromonlarını bize geçirerek onları tanımamızı sağlarlar, tabi kendilerince :), çünkü bizler feromonların kokusunu alamayız.

cat face rub flickr

Bu hareketle sizi işaretler

İşte geldik kediler neden insana ağzını sürter sorusunun en keyifli ve mutlu eden yanıtına, bu aynı zamanda bir işaretleme yöntemidir. Kedi dostunuz size ağzının kenarlarını sürterek feromonlarını sizin üzerinize bırakır. Aynı zamanda bu işaretlemedir. Bu işaretleme ile diğer kedilere verdiği mesaj açıktır; bu benim insanım! İşte bu sebepledir ki birden fazla kedinin bir arada yaşadığı evlerde kediler bu hareketi çok daha sık yaparlar ve diğer kedinin feromonunu kendi feromonları ile kapatmak için insanlarına sık sık ağızlarını sürterler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polis Karakolunu Giderek Kendini Sahiplendirmeye Karar Veren Akıllı Bıdık öç

Polis Karakolunu Giderek Kendini Sahiplendirmeye Karar Veren Akıllı Bıdık

Why dogs eat and eat and

Köpekler Neden Kusmuğunu Yer?