in

Kediler Neden İnsanın Saçını Emer?

Hayatını kedilerle paylaşan hemen herkes kedi dostunun zaman zaman saçını emdiğini bilir ve çoğumuz bu davranıştan hoşlanırız, peki sizce bu davranışın altında yatan neden ne olabilir?

Akşam işten eve geliyorsunuz, çok yorgunsunuz kendinizi koltuğa atıyorsunuz ve kedi dostunuz hop tepenizde bitip saçlarınızı emmeye, çiğnemeye başlıyor, ne hissedersiniz? Tabi ki çok mutlu olursunuz. İnsanların kediler saçlarını emdiğinde mutlu olmasının altında yatan neden çoğu insanın bu davranışın iyi bir şey ifade ettiğini içgüdüsel olarak bilmesidir ancak içgüdülerimiz bize daima doğruyu söylemeyebilir. Kedim saçımı emiyor diyor ve bu davranışın altında yatabilecek nedenleri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Kediler için karşılıklı tüy bakımı sevgi göstergesidir

Kediler her ne kadar yalnız yaşayan canlılar olarak bilinseler de doğada bazen gruplar halinde de yaşayabilirler ve bu gruplardaki diğer kedilere, aile bireylerine karşı sevgilerini göstermenin bir yolu da karşılıklı tüy bakımıdır. Yani genellikle kedi dostunuzun saçlarınızı emmesi, yalaması size olan sevgisini gösterme yoludur. Yani kediler neden saç emer sorusunun öncelikli yanıtı çoğumuzun içgüdüsel olarak bildiği gibi iyi bir şeydir, bu davranış sevgiden kaynaklanır.

84171303 b931c60850 z

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ama kediler her zaman sevgi nedeniyle saç emmezler

Ama yazımızın başında da söylediğimiz gibi bazen yanılabiliriz çünkü kedi dostlarımız her zaman sevgi göstermek için saç emmezler. Kimi zaman çeşitli etkenlerden kaynaklı strese giren, endişe hisseden kediler de insanlarının saçlarını emme davranışını sergileyebilirler.

hqdefault

Kediniz saçlarınızı yiyorsa dikkat!

Kedi dostunuz saçlarınızı emmekten, çiğnemekten ileri gidip yiyorsa bu kesinlikle normal bir davranış değildir. Bunun altında yatan neden besin dışı maddeler yemeye neden olan pika sendromu olabilir. Ayrıca kedilerin kendilerini yalarken yuttukları tüyleri çıkartmak için ot yemeye ihtiyacı vardır, ot yiyerek kusmalarını kolaylaştırıp tüylerden kusarak kurtulurlar. Eğer kedi dostunuz evden hiç çıkmıyorsa ve evde kedi çimi yoksa ya da malt macunu vermiyorsanız saçlarınızı kusmak için yiyor olabilir. Evden hiç çıkmayan kediler için evde kedi çimi bulundurmak ya da malt macunu vermek çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3998443058 b14f40883c z slide6 758x426

Kedilerde Diş Çürüğü Nasıl Anlaşılır?

miaköpektekme2

İzmir Aliağa’da Mia Köpeğe Vahşi Saldırı!