in

Kediler Neden İnsanın Kafasında Uyur?

Çoğumuz gecenin bir yarısında kafamızda uyuyan bir kedinin ağırlığı ile uyanmışızdır, kedi dostlarımızın kafamızın üstünde yatmayı bu kadar sevmesinin sebebi ne olabilir?

Hayatında ilk kez bir kedi evlat edinen insanların çoğu ailenin yeni üyesi için büyük bir heyecanla yatak alırlar, ancak çok kısa süre sonra bunun pek de işe yaramadığını fark ederler. Kediler kendileri için alınan yatakta değil canlarının istediği yerde yatarlar, canlarının istediği yerde uyurlar ve bu yer de çoğunlukla insanlarının yanıdır. Gerçekten de kedilerle yaşamanın en keyifli yanlarından biri uykuya sıcacık bir kediye sarılıp mırıltılar eşliğinde dalmaktır, evet uykuya böyle dalarsınız ama gece aniden kafanızda bir ağırlıkla uykudan fırlayabilirsiniz! Uykuya dalarken koynunuzda yatan kediniz siz uyuduktan sonra kafanıza kurulup kafanızın üstünde uyumaya başlamıştır, bu hemen hemen tüm kedi insanlarının yaşadığı bir durumdur. Peki, kediler neden insanın kafasında uyur? Unutmayın, kedilerin yaptığı hiçbir davranış nedensiz değildir ve tüylü dostunuzun kafanızın üstünde uyuması da emin olun ki tesadüf eseri değil.

EClmhjoXoAAp26z 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

Kafamızın üstü sıcaktır

Kediler kelimenin tam manasıyla sıcak sever canlılardır ve en sıcak noktayı bulma konusunda uzmandırlar. İnsan vücudunun ısısı kafasından çıkar, herkesin duyduğu ünlü atasözü “kafayı serin, ayakları sıcak tutacaksın” işte tam da bu duruma dikkat çekmek için söylenmiştir. Kedi dostlarımız vücudumuzun tümü sıcak olsa da en sıcak olan noktamızı yani kafamızı kolayca bulup üstüne kurulurlar.

kedi

Harici bir ısı kaynağı üzerinde uyumak kedilerin fazladan enerji harcamalarını engeller

Kedilerin vücut ısısı bizlerden yüksektir, bir kedinin ortalama vücut ısısı 38,9 derecedir ve uyurken de ısılarını korumaları gerekir. Eğer harici bir ısı kaynağından ısı almazlarsa ısılarını korumaları için enerji harcamaları gerekir. Oysaki harici bir ısı kaynağından ısı alarak ki bu durumda bu kaynak kafamız oluyor :), uyuduklarında ısılarını korumak için ekstra enerji harcamaları gerekmez. Yani  “kedim neden kafamda uyuyor?” diye merak ediyorsanız bunun nedeni sadece sıcağı sevmesi değil aynı zamanda uyurken vücut ısısını korumak için ekstra enerji harcamamak istemesidir.

kediler neden insanın kafasında uyurü

Kafamız daha hareketsizdir

Kediler neden insanın kafasında yatar sorusunun diğer bir yanıtı da kafalarımızı ayaklarımıza kıyasla daha az hareket ettiriyor oluşumuz. Uyurken hepimiz az ya da çok hareket ederiz ve ayaklarımız, bacaklarımız uyku sırasında en çok hareket ettirdiğimiz organlarımızdır. Kedi dostlarımızın rahatlarına ne denli düşkün olduğunu bilmeyen yoktur ve kafamızın üstünde yatmayı tercih etmelerinin bir sebebi de daha hareketsiz yani daha rahat bir nokta olması olabilir. Özellikle de uykunuzda çok hareket ediyorsanız kedinizin kafanızda yatmayı tercih etmesi hiç şaşırtıcı değildir.

9316 woman cat leg 732x549 thumbnail

Bundan rahatsız oluyorsanız…

Çoğumuz için kedi dostumuzun kafamızda uyuması keyifli olsa da bazılarımız için çeşitli sebeplerle rahatsızlık verici olabiliyor, hele de kedimiz toraman yani iri ve kiloluysa kafamızda kocaman bir kedi ile uyumanın rahatsız edici olabileceğini kabul etmemiz gerekiyor. Peki, bu durumu engelleyebilir miyiz? Doğrusunu söylemek gerekirse hele de uyurken kedi dostlarımızın istedikleri bir şeyi yapmalarına engel olmak çok zordur, ancak kedinizin kafanızın üstünde uyumasını engellemek için yapabileceğiniz en makul şey olan en az kafanız kadar rahat ve sıcak bir yatma ortamı hazırlamaktır. Örneğin ener kaloriferli bir evde yaşıyorsanız kalorifere takılan kedi yataklarından almanız işe yarayabilir. Aynı şekilde sobalı evlerde sobaya yakın yataklar sıcak sever kedileri cezp eder. Ayrıca kedi dostunuzu yatmadan önce yeterince yorup yeterince beslerseniz kafanızda yatmaktan vazgeçebilir. Tabii, bir diğer seçenek de kediyi odaya almamanızdır ama bu kedinin üzülmesine neden olabilir, bu yüzden bu yöntemi tercih etmenizi tabi ki önermiyoruz.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Kâinatta herşey enerjiden ibarettir. Einstein in formülü e=mc2. kediler şifacı canlılardır bio enerjileri yuksektir. 140 MHz theta titreşim dalgası yayarlar motivasyon bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.seratonin melatonin hormonlarının salgılanmasını saglarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bindiği Otübüste Yolcular ile Beraber Şehir Turu Atan Köpeköç

Bindiği Otobüste Yolcular ile Beraber Şehir Turu Atan Köpek

Yavru Köpeklerini Döven Ailesinden Şikayetçi Olduöç

Yavru Köpeklerini Döven Ailesinden Şikayetçi Oldu