in ,

Kediler neden ensesinden tutulmamalıdır?

Kedilerin ensesinden sık sık tutulduğunu görmüş, hatta belki bunu biz bile yapmış olabiliriz. Ancak kedileri ensesinden tutup kaldırmak kedilere zarar vermektedir. Peki, kediler neden ensesinden tutulmamalıdır?

Bilinenin aksine kedileri ensesinden tutmak ve taşımak çok ciddi sakıncalar içerir. Kediler gerçekten de nereden tutarsanız tutun, özgürlüğünün peşinde ve rahat durmayan hayvanlardır.

Fakat kedileri enselerinden tuttuğunuzda çoğu kedi kitlenip kalıyor. Bazı inatçı kediler çıksa da enseden tutmak kediyi sabitlemek için en uygun yöntemlerden biri olarak görülüyor.

Ancak bu taşıma yöntemi olarak değil, zapturapt yöntemi olarak kullanıldığında doğru bir davranış oluyor.

VETERİNER HEKİMLER KEDİLERİ ZAPTURAPT ALTINA ALMAK İÇİN ENSELERİNDEN TUTARLAR

Veteriner Hekim Umut Arıcan şöyle açıklıyor: “Anne kediler bebeklerini bu şekilde taşırlar. Bu yavru kediler için normaldir. Çünkü yavru kedi kendi ağırlığını sabitleyebilir. 2-3 kilo ağırlığına gelmiş kediyi ensesinden tutarak taşımak ise, kedi kendini toplayamadığı için, kediye zarar verir.  Ancak biz veterinerler hasta, tedavi olması gereken veya aşı için gelmiş bir kediyi hoplayıp zıplarken uygulanan enjeksiyondan zarar görmemesi adına, zapturapt altına almak için ensesinden tutar ve hareketsiz hale getiririz. Özetle taşımak için değil ama veteriner diliyle zapturapt altına almak için kedi ensesinden tutulabilir”

ENSEDEN TUTULMAK KEDİLERDE CİDDİ RAHATSIZLIKLARA SEBEP OLMAKTADIR

Ense sinirlerin toplandığı bir nokta olduğundan dolayı, geçici felç durumu yaşama riskleri oluyor.  Siz farkına varmasanız da bir minik patinin kas gelişimini ve hatta gelişmiş kası bile ciddi biçimde zedeleyebilirsiniz. Dişi kediler yavrularını o şekilde taşırken, insan parmaklarından çok daha hassas olan ve bu iş için uygun olan ağızlarını ve dişlerini gerekli basınçla kullanırlar.

Yavru kedilerin bu şekilde tutulması bile sakıncalıyken, belli bir ağırlığa ulaşmış yetişkin bir kedi asla böyle taşınmamalı ve tutulmamalıdır. Kedilerin birbirleriyle çiftleşirken ısırmaları bile birbirlerine zarar verebiliyorken insan parmaklarıyla bu şekilde tutmanın çok ciddi kas ve omurilik zedelenmelerine neden olabileceğini tahmin edersiniz.

“Bütün memeli türlerde benzer sinir noktaları bulunur. Savaş sanatları ve akupunkturda da bunlara pressure point, enerji kanal noktaları gibi isimler verilir. Bu hem tedavi hem de hedefi etkisiz hale getirmek için kullanılır. Biz insanların da aynen kedilerdeki gibi noktalar vardır ve sizi bir saniye içinde bayılıtıp, geçici felç edip, ekstrem düzeyde canınızı acıtıp etkisiz hale getirecek çoklu noktalar bulunur.” şeklindeki açıklamayı dikkate aldığımızda sakıncalarını daha net anlayabilirsiniz.

NORVEÇ’TE KEDİLERİ ENSESİNDEN TUTMAK YASAKTIR

Gıda Maddeleri ve Hayvan Sağlığı Kontrol Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Ole Fjetland: “Norveç olarak hayvan haklarını en iyi şekilde koruyan ülke olmak istiyoruz” sözleriyle açıkladığı genelge 2014 yılında Norveç’te kabul edilmişti. Kurallara uymayan insanların para cezası alabileceği ve haklarında suç duyurusunda bulunulması durumunda da dava açılabileceği belirtilmişti.

Norveç’te kabul edilen hayvan hakları genelgesine göre onların yaşam kalitesini arttıracak bir çok hak verildi. Bunlardan en ilginci kediler kesinlikle enseden tutulup kaldırılamayacak. Bunun dışında köpekler günde en az üç sefer gezdirilecek.

Kürkler üretilirken hayvanlar nasıl öldürülüyor?

Sokakta bulduğunuz annesiz yavru kediye nasıl yardım edebilirsiniz?