in

Kediler Neden Dışkısını Gömer?

Kediler titizlikleri ile haklı bir üne sahipler ve özellikle kedilerin kakasını gömmesi insanlar tarafından “bak ne kadar titiz bir hayvan” şeklinde yorumlanıyor, oysaki kedi dostlarımızın dışkılarını gömmesinin altında titizlikten çok daha hayati nedenler yatıyor.

Kediler dünyanın en titiz ve temiz hayvanlarından biri olarak tanınırlar ki bu gayet de doğrudur, kedilerin çok titiz olduklarının en önemli göstergesi de dışkılarının üstünü kapatmaları olarak kabul edilir. Ancak kedilerin kakalarını gömmelerinin altında yatan nedenin titizlikle ilgisi yoktur, kediler için bu davranış çok daha hayati anlamlar taşır.

İşte kediler dışkısını neden gömer sorusunun yanıtları.

Avlanmamak için

Hayatını kedi dostlarla paylaşan herkes, özellikle de kedi dostu dışarı çıkabilen herkes kedilerin ne denli başarılı birer avcı olduklarını yakından gözlemleme şansı yakalamıştır. Kediler mükemmel birer avcıdır ve bugüne dek varlıklarını sürdürebilmiş olmalarında elbette avlanma konusundaki başarılarının büyük rolü olduğu yadsınamaz. Ancak kediler aynı zamanda avdır ve doğada birçok hayvan kedileri avlayarak yer. Kediler dışkılarını gömerek çevredeki olası avcıların izlerini sürmelerini engellemek isterler, yani kedilerin kakalarını gömmesi yazımızın başında da söylediğimiz gibi gerçekten hayatlarını koruyan bir harekettir.

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dışkı kediler için işaretlemedir

Kediler için alanları çok önemlidir ve her kedinin belirli bir alanı vardır, kediler alanlarını idrar ve dışkı ile işaretlerler ve bir kedi başka bir kedinin, daha doğru bir ifade ile kendinden daha güçlü, o alana egemen olan bir kedinin alanına kaka yaptığında güçlü kedi bunu meydan okuma olarak algılayabilir ve kendisine meydan okuyanın peşine düşebilir. Bu nedenle kediler özellikle de başka kedilerin alanlarına kaka yaptıklarında bunun meydan okuma olarak algılanmasını engellemek için dışkılarını iyice gömerler.

fotolia 2212910 XS

Peki, evde yaşayan kediler neden kakasını gömer?

Bu anlattıklarımız doğada yaşayan kediler için geçerli ve bu nedenle birçok kişi peki evde yaşayan kediler neden kakasını gömüyor diye düşünmüş olabilir. Ancak şunu unutmamamız gerekir, bir kedi evde de yaşasa yaşamını sürdürmesinde büyük rolü olan içgüdüsel davranışlarından vazgeçmez. Dolayısıyla evde sizinle birlikte güven içinde de yaşasa kedi dostunuz kakası nedeni ile balına gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı önlem almayı asla bırakmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Toplumsal Olaylara Müdahalede Kangal Kullanmak Ne Kadar Doğruöç

Toplumsal Olaylara Müdahalede “Kangal” Kullanmak Ne Kadar Doğru?

kangal silah değildir

“Kangallar Silah Olarak Kullanılamaz”