in

Kediler Neden Çok Titizdir?

Kedilerin aşırı titiz olduğunu herkes bilir ancak çoğumuz kedilerin sürekli temizlenmesinin altında yatan gerçek nedenleri bilmiyoruz.

Hayatınızı bir kedi dost ile paylaşıyorsanız gayet iyi bilirsiniz ki kediler günlerini uyuyarak ve temizlenerek geçirirler. Sağlıklı bir kedi henüz bebekken kendini düzenli olarak temizlemeye başlar ve bu faaliyeti tüm hayatı boyunca sürdürür. Kedi dostlarımız uyanık oldukları zamanın büyük kısmını kendilerini temizleyerek değerlendirirler ve birçok kişi kediler neden bu kadar çok temizleniyor diye merak etmekten kendilerini alamazlar. Emin olun ki kedi dostlarımızın kendilerini sürekli temizlemelerinin altında aklınıza bile gelmeyecek nedenler yatıyor.

İşte kediler neden çok titizdir sorusunun şaşırtıcı yanıtları.

Avcılardan korunmak

Kedilerin kendilerini çok fazla temizlemelerinin altında yatan öncelikli neden tüylerindeki yiyecek kokularını yok etmek istemeleridir. Böylece yiyecek kokusunu alıp peşlerine düşecek potansiyel avcılardan korunurlar.

7 reasons cats clean themselves so much

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Vücut ısılarını korumak

İşte yine çoğumuzun aklına gelmeyen bir neden, kediler patilerinin altından çok az miktarda terlerler ancak vücut ısılarını korumak için daha çok buharlaşmaya güvenirler ve sıcak havalarda tüylerini yalayarak serinlerler.

maxresdefault 2

Doğal yağları tüylere yaymak

Kedilerin cildinde doğal bir yağ katmanı vardır ve kediler yalanarak bu yağı tüylerine yayarlar. Bu yağ tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar ayrıca ıslaklığa karşı da koruma sağlar.

178798927

Yaraları iyileştirmek

Kedilerin tükürüğünde doğal bir antibiyotik işlevi gören enzimler olduğu düşünülüyor ve eğer kediniz özellikle bir noktasını çok fazla yalıyorsa yaladığı yeri mutlaka kontrol etmeli ve yara varsa hemen veteriner hekime başvurmalısınız.

20121226 catster cat grooming in peace 5

Kan akışını hızlandırmak

Bizler saçımızı taradığımızda nasıl ki kafa derisindeki kan akışı hızlanıyorsa kedi dostlarımız da kendilerini pütürlü dilleri ile yalayarak kan dolaşımının hızlanmasını sağlıyorlar.

Cats image cats 36127323 500 313

Rahatlamak

Kedilerin kendilerini uzun uzun yalamasının, temizlenmesinin nedenlerinden biri de rahatlamak, gevşemektir. Nasıl ki bizler ılık bir duş aldığımızda rahatlıyor, gevşiyorsak kediler de kendilerini yalayarak temizlediklerinde aynı hisleri yaşıyorlar.

maxresdefault 3

Gördüğünüz gibi kedilerin çok titiz olmasının, yani kendilerini sürekli yalamalarının altında yatan neden aslında sadece temizlenmek değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vKabuğu Kırılan Trakya Tosbağası Tedavisinin Ardından Doğaya Salıöç

Kabuğu Kırılan Trakya Tosbağası Tedavisinin Ardından Doğaya Salındı

dog grass a 758x426

Pisipisi Otu Kedi Ve Köpekler İçin Ciddi Bir Tehlike