in

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

Aşılama kedi bakımının kesinlikle en önemli unsurlarından biridir ve zamanı geldiğinde kedinizi mutlaka aşılatmanız gerekir.

Kediler tartışmasız olarak tüm dünyanın en sevilen evcil hayvanları ve milyonlarca insan hayatını bu mırıltılı güzellik abideleri ile paylaşıyor. Ancak tüm kedi sahiplerinin kedi bakımı konusunda yeterince hassas ve özenli olmadığı da bir gerçek.

Kedilerin sağlığı için hayati önem taşıyan aşılama birçok kedi sahibi tarafından önemsenmiyor ve bunun sonucunda her yıl binlerce kedi aslında aşılar ile korunabilecekleri viral enfeksiyonlar sebebiyle aramızdan ayrılıyor. Dolayısıyla bir kedi sahiplenmeyi düşünen herkesin kedi bakımın gerektirdiği yükümlülükleri yerine getirebileceğinden, kedisinin gerekli sağlık kontrollerini ve aşılarını düzenli olarak yaptırabileceğinden emin olması gerekiyor.

Yavru kedilerin ilk aşısı anne sütü

Elbette kediler doğar doğmaz aşılanmıyor, peki yavruları aşı olana dek ne koruyor? Tabi ki anne sütü. Anne kediler doğum yaptıktan sonraki 24-72 saat süresince kolostrum ya da ağız sütü olarak bilinen, antikorlar içeren özel bir süt salgılıyorlar. Yavruların doğumdan sonraki 24 saat içinde mutlaka anneyi emmeleri ve bu antikor içerek sütü almaları gerekiyor.

Kolostrum her ne kadar 72 saate kadar salgılansa da ilk 24 saatten sonra sütün içerisindeki antikor miktarı azalıyor. Bu nedenle yavrular için ilk 24 saat içinde süt emmeleri hayati önem taşıyor. Kolostrum için ilk aşı demek pek de yanlış olmaz, zira kolostrum aşılarla hemen hemen aynı işlevi görüyor.

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yavruların antikor seviyesi zamanla azalıyor

Evet, yavru kediler annelerinden kolostrum ile antikorlar alıyorlar ancak yavrular büyüdükçe vücutlarındaki antikor seviyesi de düşüyor ve hastalıklara karşı savunmasız kalıyorlar.

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

Yavrulara önce iç parazit aşısı yapılıyor

Yavru kedilere yapılan ilk aşı iç ve dış parazit aşısı. Yavrular 6-8 haftalık olduklarında minikleri veteriner hekime götürerek parazit aşılarını yaptırmak gerekiyor. Parazitler sanılandan çok daha zararlılar ve hem yavruların hayatlarını kaybetmelerine neden olabiliyorlar hem de parazitli bir kedi ile yaşamak insan sağlığı açısından da çeşitli olumsuzluklara yol açabiliyor.

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

8 haftalık yavrular aşılanmaya başlıyor

İç ve dış parazit aşısının ardından 8 haftalık ve üstündeki yavru kedilerin ana aşılama programına geçiş yapılıyor. Kediler için ölümcül olan bazı viral hastalıkların aşısını içerek 1. karma aşıları yapılıyor. Karma aşı veterinerin uygun gördüğü süreçte tekrarlanıyor ve 2. karma aşı yapılıyor, ardındansa lösemi aşısı uygulanıyor.

Yeri gelmişken yazımızda verdiğimiz sürelerin ortalama olduğunu unutmayın. Yavru kediniz için en doğru aşılama takviminin tabi ki veteriner hekiminiz tarafından oluşturulacağını da eklememizde fayda var.

Kediler Ne Zaman Aşılanır?

Yavrulara ortalama 18 haftalıkken kuduz aşısı yapılıyor

Yavrulara yapılan son aşı ise kuduz aşısı. Kuduz aşısı kedileri ölümcül bir zoonoz yani hayvanlarla insanların paylaştığı hastalıklardan biri olan kuduzdan korumakla kalmıyor aynı zamanda yasal bir zorunluluk olma özelliğini taşıyor. Ülkemizde kedi bakanların kedilerini kuduza karşı aşılatmaları yasalarca mecbur tutuluyor ve bu yükümlülüğü yerine getirmeyenlere çeşitli cezai yaptırımlar uygulanıyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arka Ayakları ve Kuyruğu Kesilen Anne Köpeköç

Arka Ayakları ve Kuyruğu Kesilen Anne Köpek

cat facts 758x426

Sigaranın Kedilere Zararları