in

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Çoğu zaman, pek çok konu hakkında yanlış bilgiler doğruymuşçasına yayılı verir. Her konuda olduğu gibi kediler hakkında da yayılmış yanlış bilgiler mevcut. Hadi, kediler hakkında doğru bilinen ama aslında yanlış olan 10 bilgiye göz atalım.

Her konuda olduğu gibi kediler hakkında da yayılmış birçok yanlış bilgiler mevcut. Hadi, kediler hakkında doğru bilinen ama aslında yanlış olan 10 bilgiye göz atalım.

1- Kedilere, Düşünce Bir Şey Olmaz

Sanılanın aksine kediller her zaman dört ayak üstüne düşmez. Özellikle yüksek yerlerden düşme kedilerde ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi sorunlara neden olabilir. Lütfen “kediler düşünce bir şey olmaz” şehir efsanesine inanıp pencerelerinizi sinekliksiz açık bırakmayın.

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2- Kedilere Süt Vermeliyiz

Kedilere süt vermek sanılanın aksine doğru bir davranış değildir. Sütte bulnan yüksek miktarda laktoz kediler için sindirimi zor bir maddedir. Üstelik süt besin değeri açısında kediler için gerekli bir gıda değildir. Daha fazla bilgi için:

Kedilere İnek Sütü Verilir mi?

3-Kediler Sadece Tüy Yuttuklarında Kusar

Kediler sanılanın aksine sadece tüy yuttuklarında kusmazlar. Kedilerde kusma bir çok hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden kusma ciddiye alınması gereken bir belirtidir. Daha fazla bilgi için:

Kedilerde Kusma Her Zaman Basit Bir Sorun Değildir

4- Hamileyken Kedi Beslenmez

Hayvanlarla ilgili ortaya atılan en büyük şehir efsanelerinden biri, hamile bir kadının kedi ve köpekle yaşayamayacağıdır. Eğer önlemlerinizi alırsanız hamilelik sürecinde kediniz ile güvenle yaşayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:

Hamilelikte Evcil Hayvan Beslenebilir mi?

 

5- Kediler Hep Saklanır

Kedilerin saklanmayı sevdiği doğrudur. Ancak bu durum sürekli yaşanıyorsa bu her zaman normal değildir. Aşırı saklanma fiziksel ve ruhsal hastalıklara işaret edebiliyor. Daha fazla bilgi için:

Yoksa Kediniz Sürekli Saklanıyor Mu?

6- Kedilere Kılçıklı Balık ve Kemikli Tavuk Verilebilir

Sanılanın aksine her kedi kılçıklı balığı kolayca yiyemez. Üstelik kedilere çok sık çiğ balık vermek B1 vitamini yıkımına neden olabilir. Kedilere kemikleriyle tavuk vermekte olsukça sakıncalı bir davranıştır. Tavuk kemiklerinin sivri uçları ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Daha fazla bilgi için:

Tavuk Kemiğinin Kedinize Neler Yapabileceğini Biliyor Musunuz?

 

7-Kedilerin Hepsi Tüy Döker

Her kedi her zaman tüy dökmez. Kediler mevsimsel geçilerde yoğun bir tüy dökülmesi yaşayabilir ancak normal zamanlarda kedilerde aşırı tüy dökme bazı hastalıkların habercisi olabilir. Daha fazla bilgi için:

Kedilerde Tüy Dökülmesini Hafife Almamak Gerekiyor

8- Kediler Sadece Kızdığı Zaman Kabının Dışına Tuvaletini Yapar

Evet bazen kediler kızdıklarında tepkilerini bu şekilde gösterebilir ancak kedilerin kumlarının dışında başka bir yere tuvaletini yapması her zaman kızgınlık göstergesi değildir. Hastalık belirtisi olabilir. Daha fazla bilgi için:

Kediler Neden Kum Kabının Dışına Tuvaletini Yapar?

9- Kediler Karanlıkta İyi Görür

Kediler karanlık daha iyi görmez. Kedilerin gözleri insanlara göre daha fazla açılabildiği için gözleri karanlığa insanlardan daha kolay adapte olur.

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

10- Kediler Yalnız Kalmayı Severler

Kediler günün bazı zamanlarında yalnız kalmayı tercih edebilirler ancak bu kedilerin her zaman yalnızlıktan hoşlandığı anlamına gelmez. Köpekler kadar olmasa da kediler de insanlarından ilgi görmeyi bekler. Evet, onları evde kısa süreliğine yalnız bırakabiliriz ancak uzun süreli evde yalnız bırakmamız kedilere terk edillmişlik duygusu yaratabilir.

Kediler Hakkında Doğru Bilinen 10 Yanlış

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Adana Hayvan Hakları Komisyon Başkan Yardımcısı Gülşah Görür öç

İki Köpeğine İşkence Eden Şahıs, Polis Tarafından Gözaltına Alındı

Elizabeth İşkencesi Türk Veteriner Hekimin İcadıyla Son Buluyoröç

Elizabeth İşkencesi Türk Veteriner Hekimin İcadıyla Son Buluyor