in

Kediler Eğitilebilir Mi?

Kedi dostlarımız eğitilebilir mi? Kedi dostlarımızı eğitmek için nasıl davranmalıyız? Kedi eğitiminde doğru ve yanlış uygulamalar nelerdir?

training-your-cat-00001

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dostlarımız, köpek dostlarımızdan çok farlı bir karaktere sahiptir. Köpek dostlarımız bizleri mutlu etmek isterken, kedi dostlarımız bizlerin onları mutlu etmesini isterler. Bu sebepten köpek dostlarımızın eğitilmesi oldukça kolayken, kedi dostlarımızın eğitimi çok zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Köpek dostlarımız oldukça sosyal canlılardır ancak bu durum kedi dostlarımız için geçerli değildir. Bu sebepten köpek dostlarımızı eğitme yöntemi ile kedilerin ki oldukça farklıdır.

Eğer kedinizi eğitmek istiyorsanız öncelikle onu çok iyi tanımanız gerekmektedir. Hareketlerini ve tepkilerinin ne anlama geldiğini anlamalısınız.

Kedi dostumuzu eğitirken asla cezalandırma yöntemini kullanmalıyız. Asla başvurmamınız gereken bir diğer uygulama ise can acıtma ve dayak!  Ona şiddet uygulama sebebinizi büyük bir ihtimalle anlamayacak olan dostumuz sizden uzaklaşacak ve huzursuz olacaktır ve bu ruh halinin sonucu olarak daha olumsuz bir kediye dönüşecektir.

Kedi eğitiminde bilmemiz gereken 3 unsur vardır:

  • Saygı
  • Pekiştirme
  • Ödül

giphy

Kedi dostunuz sizin onu dostu olarak gördüğünüz bilmelidir. Ona sevgi ve saygı duyduğunuzu belli etmelisiniz. Eğer kedi dostunuz istemediğiniz bir şeyi yapıyorsa ona sakin ama kararlı bir ses tonuyla “hayır” demelisiniz. Asla ceza vermemelisiniz. Teşvik etmek istediğiniz bir hareketi veya davranışı mutlaka coşkulu bir şekilde ödüllendirmelisiniz.  Kedi dostlarımız için ödül olabilecek şeyler net değildir. Kedilerin karakterleri birbirinden farklıdır. Kedinizi en çok neyin mutlu edebileceğini bilmelisiniz. Bu ödül onu dakikalarca sevmenizde olabilir, çok sevdiği bir mamada.

Kedi dostunuzu eğitirken Clicker yöntemini kullanabilirsiniz. Clicker yöntemi özellikle köpeklerde kullanılan bilimsel bir yöntemdir. Clickerlar basıldığında “klik” diye bir ses çıkartan minik cihazlardır. Eğer bir clicker’ınız yoksa bir tükenmez kalem de benzer ses çıkartabilir. Kediniz doğru bir şey yaptığında onu ödüllendirmeden önce mutlaka clicker ile ses çıkarın, böylece kedi dostunuz bu sesi duyduğunda bunun iyi bir şey olduğunu anlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaçak öç

TASİŞ’in Açık Arttırmaya Sunduğu Kedi ve Köpeklere Alıcı Çıkmadı

erzrurum ö.ç

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Barınağı’nda Kış Önlemleri Alındı