in

Kediler Dünyaya Nasıl Yayıldı?

30’dan fazla arkeolojik alanda yapılan DNA analizi kedilerin dünyaya nasıl yayıldığını ortaya çıkardı.

kedi-koken-4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Yaklaşık 15 bin yıl önceden 18. yüzyıla kadar uzanan periyottaki 200’ün üstünde antik kedi üzerinde yapılan DNA analizi kedilerin az bilinen evcilleştirme tarihine ışık tutuyor.

Dailymail’de yer alan habere göre, çalışmada Avrasya ve Afrika’daki kedi nüfusundaki iki büyüme dalgası saptandı ve burada tarım ve denizcilik topluluklarında kemirgen kontrolünün sağlanması ön plana çıkıyor.

kedi-koken-3

İnsanlarla kediler arasındaki ilişkinin binlerce yıl öncesine dayandığı bilinmesine rağmen, ev kedisinin kökeni hakkında çok az bilgi bulunuyor. Konuya ilişkin Nature dergisine konuşan Paris’teki Jacques Monod Enstitüsü’nden evrimsel genetikçi Eva- Maria Geig  “Antik kedi tarihine dair hiçbir şey bilmiyoruz. Kökenlerini bilmiyoruz, nasıl yayıldıklarını bilmiyoruz.” diyor.

Bu sır geçmişi aydınlatmak için araştırmacılar, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki toplam 30’dan fazla arkeolojik alandan 209 antik kediden kalan parçalardan mitokondriyal DNA’larının analizini çıkarttı. Bazı örneklerin 15 bin yıl geriye kadar gittiği örneklerde tarımın başlamasından önce Mezolitik Çağ hakkında bakış açısı sağlarken, en güncel örnekler ise 18. yüzyıla uzanıyor.

Bulgular ise, 15 Eylül’de Oxford’da gerçekleşen 7. Uluslararası BiyoMoleküler Arkeoloji Sempozyumu’nda paylaşıldı. Bu bulgulara göre, kedilerin eski çiftçiler, denizciler ve hatta Vikingler arasında yaşamış olabileceği belirtildi.

kedi-koken-5

Araştırmacılar, Orta Doğu’da, Doğu Akdeniz’e uzanan erken tarım topluluklarıyla bulunan belirli bir mitokondriyal soyun büyüdüğü vahşi kedileri belirledi. Nature dergisinin aktardığına göre, araştırmacılar, tahıl stoklarına dadanan kemirgenlerin beslenme piramidinin doğal sonucu olarak vahşi kedileri de çektiği anlamına gelebilir. İnsanlar da zararlarını kontrol altında tutmak için kedilerin yeteneğini evcilleştirerek kendi faydalarına çevirmiş olabilir.

Araştırmacılar, Mısır’da mumyalanan kedi mumyalarının arasında, Bulgaristan, Türkiye ve sahra altı Afrika’ya yayılan ortak mitokondriyal soy tespit etti. Başka bir bulgu ise aynı soyun kabaca 8-11. yy.’da Kuzey Almanya’daki bir Viking alanında da bu soyun kalıntılarının bulunması idi. Nature dergisine göre, bu gözlemler neticesinde, deniz aşırı insanların da kemirgen nüfusu frenlemek için kedilerinin kullandığı belirtiliyor.

kedi-koken-2

Köpekler ile karşılaştırıldığında kedi evcilleştirilmesinin tarihi ikinci planda kalmaktaydı. Fakat gelecekte, araştırmacılar, mitokondriyal analizden ziyade nükleer DNA analizinin kullanılmasıyla, kedilerin nasıl yayıldıklarına ve vahşi akrabalarından nasıl ayrıldığına dair birçok soruya yanıt bulabileceklerini söylüyorlar.

Kaynak: Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan metro kedi

Londra’da Metro İstasyonu Panoları Kedi Fotoğraflarıyla Kaplandı

one cıkan kedı 1

Üç Renkli Kediler Neden Dişi Olur?