in

Kedi Videoları Kafa Açıyor

Siz de kedi videoları izlemeyi seviyor musunuz? O zaman sevinebilirsiniz bilim insanlarına göre kedi videolarının insanlar üzerinde olumlu etkileri var

İşinizin gücünüzün arasında komik kedi videoları veya ‘gif’leri izliyorsanız şanslısınız. Bilim insanlarına göre ruh sağlığınız ve hatta iş performansınız için oldukça yararlı bir şey yapıyorsunuz.

kedi1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Japonya’daki Hiroshima Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının yaptığı araştırma, sevimli kedi ve köpek yavrularının fotoğraflarına bakmanın konsantrasyon ve dikkati artırdığını ortaya çıkardı. Hiroshi Nittono ve ekibi, bu sonuçları veren deneyi üniversitenin öğrencileri üzerinde yaptı.

kedi2

Deney sırasında öğrencilerden dikkat gerektiren işler yapmaları istendi. Sevimli bebek fotoğraflarına bakan grup, daha dikkatli bir şekilde işlerini yaptı. Deney sonucunda ortaya çıkan bir diğer sonuçsa aynı öğrencilerin daha yavaş ve ölçüp biçerek adım attıklarıydı.

kedi3

Daha dikkatli davranmaya yönlendiriyor

Aynı araştırmada, öğrencilere küçük harflerden oluşan büyük harf şeklindeki bir uyarıcı gösterildi. Yavru hayvan fotoğraflarına baktıktan sonra öğrenciler, daha hızlı bir şekilde küçük harflerin farkına varabildi. Bu bulgular için yapılabilecek bir diğer makul açıklama da aslında bebeklerle ilgilenmenin daha fazla dikkat gerektirdiği, çünkü yavru hayvan videolarının verdiği sonuç yetişkin hayvan videolarının verdiği sonuçlara göre daha verimli.

kedi4

Enerjinizi yükseltiyor

Indiana Üniversitesi’nden Jessica Gall Myrick’in yaptığı bir diğer araştırma da katılımcıların kedilerle ilgili videolar izledikten sonra kendilerini daha enerjik hissettiklerini söylemesi. Nebraska Üniversitesi’ndeki bir araştırma da mizah -sevimli hayvan videolarıyla genelde ilişkili uyarıcılar kullanılmış- ve enerji artışı arasında bir korelasyon bulunduğunu kanıtlıyor.

kedi5

Pozitif düşünce kazanır

Myrick’in araştırmasının muhatapları anksiyete, rahatsızlık ve mutsuzluk gibi olumsuz hislerinin kedi videoları izledikten sonra azaldığını belirtti. Kedi videosu izleyerek aldıkları keyif, erteledikleri bir işin altından kalktıkları hissine yakın bir keyifti onlara göre. Bilim insanları, bebek benzeri bir şemanın -büyük gözlü, dolgun yanaklı, büyük alınlı ve genellikle yuvarlak hatlı- insanları gülümsettiğini, onlara olumlu etkilerinin olduğunu ve korumacı davranışlara ittiğini belirledi.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=EH9g4Ct0Mfk&feature=youtu.be

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ajanimo buzagi1

İki Bacaklı Buzağının Sevgi Dolu İnsanları

Jeannie Thirkill ajanimo2

Marmaris’ten İngiltere’ye…