in

Kedi Ve Köpeklerin Baş Düşmanı Pireler Hakkında 5 İnanılmaz Gerçek

Kedi ve köpek piresini daha yakından tanımak ister misiniz? Kedi ve köpek denilince akla gelen ilk şeylerden biri pireler, çünkü pireler tüm kedi ve köpeklerde bulunuyor. Kedi ve köpek dostlarımızı korumanız gereken pireler sandığımızdan çok daha donanımlı canlılar.

Her kedi ve köpek insanı sevgili hayvan dostunun kanını emen ve sürekli kaşınmasına neden olan pirelerle karşılaşmıştır. Minik kan emici pireler ile mücadele evcil hayvan bakımının kesinlikle en önemli parçalarından biridir ve pirelerden korunmayan kedilerin de köpeklerin de mutlu ve tam anlamıyla sağlıklı olma şansı yoktur. Ne demişler; düşmanını tanımadan onu yenemezsin. İşte kedi ve köpek dostlarımızın dolayısıyla bizlerin düşmanı olan minik asalaklar pireleri çok daha yakından tanımanızı sağlayacak 5 ilginç bilgi.

1- Bir dişi pire günde en az 20 yumurta bırakır

Kedi ya da köpek dostunuzun üzerine sadece bir dişi pire gelmesi bir kaç güne kadar pire torbası olacağı anlamına gelir, çünkü bir dişi pire günde en az 20 yumurta bırakır ve bu yumurtaların da en az yarısı dişidir. Bu şu anlama gelir, bir dişi pire 60 günde tam 20 bin pire anlamına gelir.

bloha i ee yayca

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2- Pireler uzunluklarının 110 katı yüksekliğe zıplayabilirler

Minik asalak pireler dünyanın en başarılı zıplayıcısı olarak anılabilir çünkü uzunluklarının 110 katına kadar zıplayabilirler. Bu aynı zamanda pirelere kaçma konusunda da büyük kolaylık sağlayan bir yetenektir.

Flea e1426532166888

3- Pireler en az 160 milyon yıldır dünyadalar

Bulunan Jura dönemini de kapsayan Mesozoik çağdan kalma pire fosilleri pirelerin en az 160 milyon yıldır dünyada olduğunu belgelemiştir. O zamanın pireleri günümüz pireleri ile kıyaslandığında devasa boyutlara sahipti ve kurbanlarıysa tabi ki dinozorlardı.

mn004863 mv

4- Kış pireleri öldürmez

Pirelerle ilgili yaygın kanı ilkbahar-yaz aylarına ait bir sorun olduklarıdır ancak bu doğru değildir. Soğuk hava pireleri ortadan kaldırmaz çünkü pireler soğukta saklanacak bir yer bulurlar.Ayrıca donan larvalar kısa süreli donmaları canlı olarak atlatabilirler.

cat scratching fleas.jpg.653x0 q80 crop smart

5- Pireler kedi ve köpeklere hastalık bulaştırabilir

Pirelerle ilgili bilmemiz gereken en önemli şeyse bu küçük asalakların kedi ve köpek dostlarımıza hastalık bulaştırabildiğidir. Pireler kedi ve köpeklere tenya, Haemobartonella, kedi tırmığı hastalığı gibi hastalıklar bulaştırabilirler. Ayrıca dermatit, pire alerjisi gibi sorunlara da neden olabilirler. Yani kedi ve köpek dostlarımızı yılın 12 ayı boyunca pirelerden korumamız çok önemlidir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tarçın kedi

Kedi Cennetinin Sevgi Dolu Babası: Tarçın Kedi

bad dog food 758x426

Kalitesiz Köpek Mamasının Etkileri