in

Kedi Ve Köpeklerde Yaz İştahsızlığı

Kedi ya da köpek dostunuz yaz aylarında iştahsızsa bunun için endişelenmeli misiniz yoksa bu normal bir durum mu?

Havaların ısınması ile birlikte kedi ve köpeklerin yeme alışkanlıklarında değişimler ortaya çıkabiliyor ve birçok hayvan sahibi sevimli dostunun iştahsız oluşu sebebiyle ciddi anlamda endişeye kapılabiliyor ki bu da gayet normal zira iştahsızlık kedilerde de köpeklerde de hemen her hastalığın en önemli belirtilerinden biri. Ancak iştahsızlık özellikle de söz konusu içinde bulunduğumuz yaz aylarında her zaman hastalık belirtisi olmayabiliyor.

Kedim ya da köpeğim yazın neden mama yemiyor diyorsanız bu sorunuzun yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Sıcak havalarda kediler ve köpekler vücutlarındaki yağ oranını düşürüyor

Kediler ve köpekler bizlerin aksine vücutlarını yaz ve kış aylarına adapte etmek için beslenme, aktivite alışkanlıklarını mevsimsel olarak değiştiriyorlar. Kış aylarında hem yiyecek bulmanın zorluğu hem de yağların vücut ısısını koruması sebebi ile daha çok yiyerek vücutlarındaki yağ oranını yükseltirken yaz aylarında da bunun tam tersini yapıyor, daha az yiyerek yağ oranını düşürüyor böylece sıcaklardan daha az etkileniyorlar.

85382364

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi ve köpekler yaz aylarında akşam saatlerinde beslenmeyi tercih ediyor

İçinde bulunduğumuz yaz aylarında kedi ve köpek dostlarımız gündüz saatlerini hemen hiç hareket etmeyerek, yatarak geçirmeyi tercih ediyorlar ve böylece vücut ısılarının yükselmesini engelliyorlar. Mama yeme konusundaki tercihleri ise havanın serinlediği akşam hatta gece saatleri oluyor.

abbyjr

Bol su az mama

Yaz boyunca dikkat etmeniz gereken en önemli şey kedi ve köpek dostunuzun su kabının sürekli bol ve taze su ile dolu olması. Hayvan dostunuza sıcak havalarda bol su vermelisiniz, ancak mama konusunda çok da cömert olmanıza gerek yok zira zaten kediler ve köpekler siz bol mama verseniz dahi çok fazla yemeyeceklerdir.

cat-drinking-faucet_0

Bozuk yiyeceklere dikkat!

Kedi ve köpekler yaz aylarında yaş mama, et, tavuk balık gibi yiyecekler verdiğinizde eğer kısa sürede yemiyorlarsa yemelerini beklemeden mama kabından kaldırmanız gerekiyor çünkü sıcak havalarda bu tip gıdalar çok kısa sürede bozuluyor ve eğer kaldırmazsak hayvan dostlarımız bu bozuk yiyecekleri yiyerek hasta olabiliyor. Yazımızı son bir uyarı ile sonlandıralım, evet kedi ve köpeklerin yaz aylarında iştahsız olması normal ancak hayvan dostunuzda iştahsızlığın yanı sıra ishal, kusma, ateş gibi diğer hastalık belirtileri de bulunuyorsa muhakkak veterinere başvurmanız gerekiyor.

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Bir kedi evladım var. Özellikle 1-2 gündür mamasını ya hiç yemiyor ya da çok az yiyip bırakıyor. Biraz araştırma sonucu bu yazıya ulaştım, bununla bir ilgisi olabilir mi ? Arada bir konserve mama veriyorum onu yiyor. Kuru mamaya böyle davranıyor. Biraz da kıskançlığı var başka kediler etrafta olunca bana da pek yüz vermiyor. (Bahçeli bir ortam, ama diğer kediler geldiğinde kapalı bir bölüme alıp öyle veriyorum mamasını yine de kapıdaki seslerinden dikkati dağılınca yemiyor). Ayrıca bahçeli bir ortamı var ama genellikle başka yerlere gidip geziyor, ben yemek için çağırırsam geliyor. Yanıtlarsanız sevinirim. Şimiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedilerdenkuduzbulasirmi

Kedi Tırmalaması ile Kuduz Bulaşır mı?

Edirne Hayvan Barınağında Neler Oluyoröç

Edirne Hayvan Barınağı’nda Neler Oluyor?