in

Kedi ve Köpeklerde Aşı Takvimi

Sahiplendiğimiz kedimizi ya da köpeğimizi büyütürken ilk yaşadığımız heyecan aşılama dönemidir. Uzun bir ömrün sigortası sayılan kedi ve köpek aşıları minik dostlarımızı bir ömür korumaya yönelik uygulamalardır.

Sahiplendiğimiz kedimizi ya da köpeğimizi büyütürken ilk yaşadığımız heyecanlardan biri de aşılama dönemidir. Uzun bir ömrün sigortası sayılan kedi ve köpek aşıları minik dostlarımızı bir ömür korumaya yönelik ciddiye alınması gereken bir uygulamalardır.

Yeni doğan köpeklerin % 43’ü maalesef gençlik dönemlerini göremeden viral hastalıklardan kaynaklı hayatlarını katbetmektedir. Son zamanda artan evcil popülasyonu bizim bu hastalıları tanımamızda büyük etmendir. Günümüzde aşılama hemen hemen kedi yada köpeğin bizmle yaşama başlangıcının ilk adımıdır. Aşılama yaklaşık 6 haftalıkken başlar ve Hekimin kararına göre takribi 3 yada 11 aşıya kadar devam edebilir.

Kedi ve Köpeklerde Aşı Takvimi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpeğimizi aşılama ile korumaya alabileceğimiz hastalıklar başlıca şunlardır;

 • Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper)
 • Köpek Karaciğer Hastalığı (Enfeksiyöz Canine Hepatitis)
 • Bronchicine (Kennel Cough)
 • Corona
 • Lyme (Borrelia)
 • Kanlı İshal Hastalığı (Parvoviral Enteritis)
 • Leptospirosiz
 • Parainfluenza (Kennel Cough)

Bu hastalıklara karşı var olan aşıların hemen hemen tamamı Türkiyede bulunan aşılardır. Veteriner Hekimin kullandığı aşı markası ve hekimin düşünce ve öngörüsüne göre uygulama farklılıkları göstermektedir. Çoğu zaman kedi ve köpek sahipleri aralarında aşılama takvimlerinin farklılıkları hakkında tedirginlik yaşasada hekimin kararı esastır.

Kedi ve Köpeklerde Aşı Takvimi

Yavru Kedilerde Aşı Takvimi

Yavru kediler için aşı programına başlamadan önce kediler 6-8 haftalık olduklarında hem sizin sağlığınız açısından önemli olan ektoparazitler (dış parazitler) ve endoparazitler (iç parazitler)den arındırılmalıdırlar.

Evcil hayvanların çoğu hayatının bir aşamasında bu durumdan etkilenirler. Hatta bazıları rutin tedavi olmasına rağmen enfekte olabilmektedirler. Bazı endo parazitler kedinizin sağlığı yanında insan sağlığınıda etkilemektedirler.

Örneğin dış parazit olan pireler kan ile beslenen asalak böceklerdir. Çıplak gözle görülebilen kahverengimsi kırmızı böceklerdir. Kedi sahibi olan aileler pirelerden etkilenebilir. Deride kaşıntı ve alerjiye neden olmalarının yanı sıra hastalıkta taşıyabilirler.

YAŞ YAPILAN UYGULAMA
6-8 Haftalık Genel Kontrol + iç ve dış parazit uygulaması ( 3 ayda 1 tekrarlanır)
8-10 Haftalık Genel Kontrol + Karma Aşı
9-11 Haftalık Genel Kontrol + Leukemia Aşısı
(leukemia testi )
10-12 Haftalık Genel Kontrol + Karma Aşısı (Tekrarı)
11-13 Haftalık Genel Kontrol + Leukemia Aşısı (Tekrarı)
12-14 Haftalık Genel Kontrol + Kuduz Aşısı (3 aydan küçüklere yapılmaz)

1 yaştan sonra soraki her yıl için

Yetişkin Kedilerde

1 karma aşı, 1 Leukemia Aşısı ve 1 Kuduz Aşısı Yapılır.

Kedilerde Aşılama Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılamaya başlanma zamanının belirlenmesi önemli bir noktadır. Aşılamalara yavru 6-7 haftalık olduğunda başlanmalıdır. Daha erken dönemde başlanılacak aşı uygulamaları, istenilen bağışıklık seviyesinin sağlanmasında yetersiz kalacaktır. Bunun nedeni de yavrunun anneden aldığı maternal antikorlardır.

 • Aşılar sağlıklı olan kedilere uygulanmalıdır.
 • İç ve dış paraziti bulunan kedilere aşı uygulanmamalıdır. Aşılanacak kediler parazitlerden arındırılmış olmalıdır.
 • Aşılanacak yavru ve yetişkin kedilerin vücut sıcaklığı normal ( 38-39.5 °C ) sınırlar içinde olmalıdır.
 • Ateşin yüksek olması vücutta bir enfeksiyon olduğunun göstergesidir. Böyle durumlarda öncelikle ateşin (enfeksiyonun) nedeni bulunmalı, tedavi edilmeli ve daha sonra aşılamalara başlanmalıdır.
 • Aşılanacak hayvanlara en az bir hafta öncesinden kortikosteroid (kortizon) türü ilaçlardan biri yapılmamış olmalıdır.
 • Eğer kedinin devam eden bir tedavisi var ise tedavi bitimi ve bir süre sonrasına kadar aşıları ertelenebilir. Bu veteriner hekiminizin karar vereceği bir konudur.
 • Hamile kedilere aşı uygulanmamalıdır Bu dönemdeki aşı uygulamaları kedinize ekstra stres yüklenmesine neden olacaktır.
 • Östrustaki (kızgınlıkta olan) kedilere aşı uygulanmamalı, dönemi bitinceye kadar aşıları ertelenmelidir.
 • İster yavru, ister yetişkin olsun aşılamadan 2 gün önce ve 2 gün sonrasında yıkama yapılmamalıdır.
 • Kedinizin aşı programı, sağlık durumu gözönüne alınarak veteriner hekiminiz tarafından en uygun şekilde hazırlanacaktır. Aşılama için veteriner hekiminizin uygun gördüğü programı aksatmadan ve tarihlerine uyarak yerine getirmeniz yavrunuzun sağlığı açısından önemlidir . Bir iki günlük gecikmeler yavrunuzun sağlığını çok etkilemeyebilir fakat daha uzun zamanlı gecikmelerin risk faktörlerini arttıracağı unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cat taking bath

Kediler Yıkanır mı?

Fish bone shape pet house e1450479779335

Balık Kılçığı Şeklinde Kedi Evi