in

Kedi Tüyü ve Köpek Tüyü Kist Yapar mı?

Toplumda kedi-köpek tüyünün insanlara zararlı olduğu yönündeki düşünce oldukça yaygın. Ancak bu kötü düşünceler aslında bilinçaltımızdaki alt kodlara yazılan olumsuz etkiden kaynaklanıyor.

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır! Kedi tüyü ve köpek tüyü kist yapmaz. Kist yapan şey tüyde bulunan bir parazittir. Nereden mi biliyoruz? Bilimsel açıklamalar bu yönde. Araştırmalar, insanlar arasında yaygın bir inanış olarak kedi köpek gibi hayvanların tüyünün yutulması sonucu kist oluştuğu bilgisinin aslında eksik, yetersiz hatta yanlış olduğunu ortaya koyuyor.

Kedi ve Köpek Tüyü Kist Yapar mı?

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Toplumda kedi-köpek tüyünün insanlara zararlı olduğu yönündeki düşünce oldukça yaygın. Ancak bu kötü düşünceler aslında bilinçaltımızdaki alt kodlara yazılan olumsuz etkiden kaynaklanıyor. Kist oluşumunda ana neden, hayvan tüyü yutmak değil. Kistin, iyi yıkanmadan tüketilen marul başta olmak üzere çiğ sebze ve meyveden dolayı olması da mümkün. Ancak hangi şekilde bulaşırsa bulaşsın kist oluşumuna neden olan asıl etken evcil canlılarda evrimini sürdürebilen bir çeşit parazit olduğu kanıtlandı.

Halk arasında kist adı verilen hastalığın literatürdeki bilimsel adı kist hydatit olan bu hastalığa neden olan parazitin (echinococcus granulosus) en kötü yanı insanlara da bulaşabilen bir hastalık taşımasıdır. Sanılanın aksine bu hastalığın oluşumu tüylerden kaynaklanmamaktadır. Tüyler aracılığıyla bulaşabilmesinin tek yolu bu hastalığı taşıyan hayvanın dışkısıyla atılan hastalık etkenine ait yumurtaların, dışkıyla birlikte tüylerine bulaşabilmesidir. Düzenli olarak iç parazit ilaçlamaları yapılan hayvanlardan veya çiğ gıda ile beslenmeyen ve diğer hayvanlar veya hayvan dışkıları ile herhangi bir teması bulunmayan evcil hayvanlardan kist bulaşması mümkün değildir.

kedi-kopek-tüy-ajanimo-1

Kedi veya köpeklerde bu hastalığın oluşumu iyi pişirilmeden yedirilen sakatatlarda bulunabilen etkene ait yumurtaların önce hayvanın bağırsaklarına buradan da kan yoluyla karaciğerine yerleşmesiyle meydana gelmektedir. Paraziti taşıyan kedi ve köpeklerin tüylerine parazitin yumurtaları yapışır ve yumurtaların yapıştığı bu tüyler havada uçuşurlar. Uçuşan bu tüyleri de ağız yoluyla alma riskimiz bulunur. Yani suçlu olan tüy değil; tüye yapışmış olan parazit yumurtasıdır. Bu etkene ait yumurtalar da bu hastalığa yakalanan köpek veya kedilerin dışkıları ile dış ortama bırakılmaktadır.

Pati dostlarımızın tüylerini kolay kolay yok edemeyiz. Ancak bu paraziti 3 ayda bir ufak dostumuza yaptıracağımız parazit tedavisiyle yok edebiliriz. Bu hastalıktan korunmada uygulanacak kist aşısı aynı zamanda insan sağlığının da güvenceye alınması açısından ciddi derecede önemli.

Kedi ve Köpek Tüyü Kist Yapar mı?

Burada asıl nokta, veterinerler tarafından düzenli olarak yapılan parazit mücadelesidir. Evcil hayvanlarınız gerekli bakımları yapıldığı takdirde tehlikeli parazitleri taşıma ihtimalleri yoktur.

Kedi ve köpekler özellikle mevsim geçişlerinde şiddetli tüy dökebilirler. Bu mevsim geçişlerinde tüy dökümlerinin normaldir. Kedi ve köpeğinizin aşırı tüy dökümünden şikâyetçiyseniz; öncelikle bir veteriner hekime danışıp evcil hayvanınızda herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Herhangi bir problemi yoksa deri ve tüy sağlığı için vitamin desteği ile tüy dökümünü azaltabilmek de mümkün. Evcil hayvanınızı tıraş ettirerek az da olsa bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca veteriner hekiminize ayrıntılı bilgiler için danışmalısınız.

kedi-kopek-tuy-kist-ajanimo-4

Kedi tüyleri ve köpek tüyleri neden hamile kadınların kabusu?

Toksoplazma neredeyse tüm hamile bayanların kafasına takılan ilk hastalıklardan biridir. Bazı doktorlar gebe kalan bayanların evin bir üyesi olan kedilerinin evden gitmesini istemeye kadar işi ileri götürürler. Fakat kedinin evden gitmesi toksoplazma için gereksiz bir önlemdir. Unutulmamalıdır ki toksoplazma etmenine maruz kalmak sadece kediler ile temas yolu ile geçmez.

Toksoplazma, toksoplazma gondi adı verilen tek hücreli bir protozonun sebep olduğu bir paraziter hastalıktır. Hastalık direk kedi kumundaki kedi dışkısı ile temas ile geçebileceği gibi çiğ sebze, et gibi metaryellerle ve toprak ile temasla da etken alınabilir. Dolayısıyla kediniz bu hastalık etmenin de tek suç sayılamaz.

kedi-kopek-tuy-ajanimo

Bir ev kedisinin toksoplazma enfeksiyonunu alması için sürekli dışarıya çıkması ya da avlanması gerekir. Eğer kedinizin dışarı ile teması yoksa çiğ et ile beslenmiyorsa ve de avlanma ihtimali yoksa toksoplazma hastalığı ile enfekte olma şansı da yoktur.

Kediniz daha önceden dışarıda yaşayan bir kediyse ve endişeleniyor olabilirsiniz. Bu durumda bile aşağıda çok fazla endişelenmeyin. Çünkü, toksoplazma ile enfekte kediler , dışkılarıyla toksoplazma organizmalarını sadece kısa bir süre içerisinde dökerler. Eğer kediniz hastalığı taşıyorsa minimum 48 saat içerisinde hastalık yapan etmenleri taşır. Her gün düzenli kum kabının temizlenmesi bunu önler.

Kedinizin kum kabını temizledikten sonra ellerinizi yıkamak gibi basit bir hijyen kuralına uyarak bulaşma riskini de engellemiş olursunuz. Çünkü bu hastalık sadece dışkı ile direk temas ile geçer. Hayvanınızı sevdiğiniz de ya da okşadığınız da tüylerinde alabileceğiniz bir etmen değildir. Toksoplama önlenebilen bir hastalıktır. Gebeliğiniz süresince doğru hijyen kurallarına uyduktan sonra ev kedinizden bu hastalığı kapma şansınız yoktur.

 

Yorum

Yorum Ekle
  1. Hayvanlar için aile veterineri olmalıdır. Tüm hayvanlar haftalık, aylık, 3 aylik, 6 aylık, yıllık bakımları ve muayeneleri zorunlu olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cerattepe ajanimo1

Cerattepe Maden Projesi Avrasya Kuş Göçlerini Tehdit Ediyor

cem cucenoglu roportaj ajanimo

Duyarlılığı Arttırmak için Halka Mal Olmuş Kişilere İhtiyaç Var