in

Kedi Sahiplenmeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken 5 Konu

Evinizi bir kedii ile paylaşmak istiyorsunuz ancak kedi sahiplenmeden önce dikkat etmeniz gereken konuları biliyor musunuz?

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bu konulardan haberdar olmadan kedi sahiplenemeye karar vermemelisiniz.

1- O Bir Canlı

Her şeyden önce sahiplenmek istediğiniz kedinin bir canlı olduğunu unutmamalısınız. Duyguları olan bu canlıların da tıpkı bizler gibi üzüldüğünü mutlu olduğunun bilincinde olmalısınız. Bir hevesle  aldığınız canlılardan aynı hızla vazgeçme lüksünüz olamdıüını asla unutmayın. Çünkü terk edilmek onlar için ölüm gibi bir duygu.

2- Bir Kediye Aile Olmaya Hazır mısın?

İlk maddede de değimiz gibi o duyguları olan bir canlı. Bir canlının sorumluluğunu almaya tüm aile bireyleri olarak hazır mısınız? Aşıları, maması ve bakımı için bütçe ayırabilecek misin? Bir kedinin mama ve su kadar sevgiye de ihtiyacı vardır. Gün içinde ona ne kadar vakit ayırabileceksin. Kumunu düzenli temizliyebilecek misin? Onu her gün tarayabilecek misin? Tüm bu soruların cevabını düşünüp kedi sahiplenemeye hazır olup olmadığını düşünmelisin.

3- Satın Alma, Sahiplen

Onun bir canlı olduğunu ve sorumluluklarını öğrendin ve bir kedi sahiplenmeye hazır olduğunu düşündün. Peki ailenizin yeni üyesi olcak kediyi nasıl sahipleneceksiniz? Sokaklarımızda ve barınaklarda yuva bekleyen binlerce hayvan var. Bu yüzden bir kedi sahiplenmek istiyorsanız kesinlikle pet shoplara uğramamalısınız. Bir mal gibi satılmayı bekleyen annelerinden erkenden ayrılan üretim hayvanlarının bir çoğu kalıtsal hastalık taşıyor. Kedi satın alarak bu kirli ticarete ortak olmamalısınız.

4- Kedili Eve Hazırlık

Bir kedi sahiplenmeye karar verdiniz hatta sahiplendiniz bile. Peki eviniz bir kedi için hazır mı? Öncelikle kediniz için ihtiyaç olan her şeyi evde hazır bulundurmalısınız. Mama ve su kabı, kum, kum kabı, tırmalama tahtası, taşıma çantası bir kedi sahiplendiğinizde edinmeniz gereken ilk şeylerdendir. Bir kedi sahiplediğinizde yapacağınız ilk şeylerden biri evinizin pencerelerine sineklik taktırmak olmalı.

5- Doğru Tanışma

Kedi sahiplendiniz eviniz de artık kediye hazır. Artık kediniz eve gelebiir. Her kedinin karakteri ve alışma süreci birbirinden farklı olabilir. Kediniz eve geldiğinde evi tanıması için ona süre tanıyın. Asla üstüne gitmeyin. Ona sevdiği bir yaş mama verebilir ve onu oyuna davet edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagrama Yukledigin ve Gercekte Olan Akimina Katilan 15 Hayvan

‘Instagram’a Yüklediğin ve Gerçekte Olan’ Akımına Katılan 15 Hayvan

Carptigi Kediyi Veteriner Hekime Yetistirmek icin Zamanla Yaristi

Çarptığı Kediyi Veteriner Hekime Yetiştirmek için Zamanla Yarıştı