in

Kedi Olsam Orda Olmak İsterdim

Kedi kadınların en çılgını

ABD’nin hatta dünyanın en büyük kedi bakım evinin sahibi ve kurucusu Lynea Lattanzio’nun kurduğu merkez ve kedilerle çevrili yaşamının aslında oldukça ilginç bir hikâyesi var.

 

Çocukken çok istediği evcil hayvana sahip olamayan Lynea bugün 1100 kediyle birlikte yaşıyor. Lynea, tescilli güzellik kraliçesi olduktan sonra multimilyoner kocasıyla varlıklı ama mutsuz bir yaşam sürdürmeye başlamış. Boşandıktan sonra 4 kedisi ile yeni bir eve taşınmış ve 4 kedi birinci yılın sonunda 96 kediye ulaşmış. İşte “Çılgın değilim sadece yaptığım iş çılgınca” diyen Lynea’nın yürekleri ısıtan öyküsü:  

1100 kedi, bir düzine köpek ve bir kaç da keçi ile birlikte yaşayan ABD’li Lynea Lattanzio’nun hikâyesi belgesel kanalı Net Geo’da yayınlandıktan sonra  The Guardian’a, Ney York Times’a, Huffington Post’a haber olmuş.

Çevresindekiler tarafından Crazy Cat Lady  Lynea, “Aslında ben çılgın biri değilim sadece yaptığım iş çılgınca” diyor.

Tescilli güzellik kraliçesi olan Lynea, multimilyoner olan kocası ile son derece varlıklı bir yaşam sürdürüyormuş. Lük spor arabalara, özel jete,  mücevherlere, tatillere, eğlenceli partilere rağmen 9 yıl süren mutsuz evliliğini bitirdikten sonra, Kings River California’da, 12 dönüm arazi içinde 5 yatak odası olan bu güzel evi satın almış.

Eve taşındığında 4 kedisi ile birlikte sakin ve huzurlu bir yaşam sürmeye başlayan Lynea için hikâye klasik şekilde başlamış, önce bir kaç kedi daha ardından bir kaç tane daha derken, ilk yılın sonunda Lynea’nın evindeki kedilerin sayısı 96’yı bulmuş.

Kedilere hayır diyemeyen Lynea’nın evinin önüne istenmeyen kediler, yavrular bırakılmaya başlanmış. Lynea, “Zamanla kedilerle insanlarla olduğumdan daha iyi olduğumu gördüm. Onlar sadece sizi sever, nasıl göründüğünüzle ilgilenmezler. Onlarla ilgilendiğimi onlara baktığımı bildikleri için seviyorlar sadece beni” diye anlatıyor yaşadığı süreci.

Çocukken annesinin evcil hayvan edinmesine izin vermediğini de söyleyen Lynea, evde artan kedi nüfusu nedeniyle yatak odasını, haftada iki gün misafirlerini ağırladığı yemek odasından olmuş, sonunda da çareyi aynı bahçedeki başka bir kulübeye taşınmakta bulmuş.

Zamanla taşındığı kulübe, bahçedeki havuz be bütün mekân kedilerle dolup taşmış. Lynea aslında kediler için tam anlamıyla 5 yıldızlı bir otel inşa etmiş. Arazinin bir bölümünü festival sever hipi kediler için çadır kent olarak ayırdıklarını söyleyen merkezde kedilerin uyutulmaması en temel prensip. Bu nedenle kedi evinin bir bölümü çok yaşlı ve ölümcül hasta kediler için bakım ve huzur evi olarak ayrılmış.

Lynea gayri resmi olarak 1992 yılında girdiği bu yolda bugüne kadar yaklaşık 20 bin kedinin kurtarılmasını, kısırlaştırılmasını ve sahiplendirilmesini sağlamış. Lynea’nın kedi evi sadece terk edilmiş kedileri değil yerel barınaklardan ve sokaktan kedileri de merkeze alarak sağlık kontrollerini yapıyor ve onlara sevgiyle bakılacakları yuvalar bulmayı amaçlıyor.

Merkeze en çok, New York’ta yaşayan ve bir süre sonra kedi ile eve sığamadığını söyleyen şehirlilerin terk ettiği kedilere açıyor kapılarını.

Aylık işletme faturası giderek yükselen merkezde her bir kedi için ayrı bir kimlik oluşturup internet sitesinde sahiplendirmeye çalışıyor. 25 kişinin çalıştığı ve gönüllülerin katkı sağladığı merkezde; yavru kediler için 50 dolar, yetişkin kediler için 25 dolar bağış isteniyor. Köpekler için istenen rakam ise 150 dolar. Sahiplendirilmeyecek durumda olan hasta kedilere ise aylık 15 dolara sponsor olunuyor.

 

Ajan’ın notu: Kedi olsam Lynea’nın merkezinde yaşamak isterdim ama köpek olarak tek kediyle yaşarken bile hayat yeterince zor; mamayı, insan yemeklerini, ödül bisküvisini, sevgiyi, ilgiyi paylaşmak bazen sinir bozucu oluyor canıııımmm… bir Melahat yetip de artıyor bana :))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vultureswolves4 900x658

Büyülü Bir Sunum: Kurtlar ve Akbabalar

23 great gift ideas for cat lovers 3 605

Kediseverler İçin 22 Hediye Önerisi