in

Kedi Nezlesi Nedir?

Kedi Nezlesi nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Cevaplar içeriğimizde…

Nezle tıpkı bizlerde olduğu gibi kedi dostlarımızda da görülen bir ir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Ancak bizde görülen nezlenin aksine kedi dostlarımız için nezle bazı durumlarda ölümcül olabilir.

Kedi Nezlesi Nedir?

Kedi nezlesi kedilerde görülen FVR ve FHV1 virüsünün yol açtığı bulaşıcı bir enfeksiyondur. Özellikle barınaklarda yaşayan kedilerde sıkça görülebilir. Eğer kediniz dışarı çıkıyorsa dışarıdan yada eve girip çıkan başka bir kedi yoluyla, bazen de veteriner kliniklerinden hastalığı kapabilir.

kedi-nezlesi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Belirtileri Nelerdir?

  • Burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Öksürme
  • Gözlerde akıntı
  • Ateş ve iştahsızlık

kedi-nezlesi-1

Tedavisi Nedir?

Eğer kedinizde yukarıdaki belirtiler varsa en kısa sürede veteriner hekime başvurmalısınız.  Hekiminiz dostunuza Antibiyotik içeren bir tedavi uygulayacaktır. Eğer gözlerinde akıntı varsa bunun içinde mutlaka veterinerinizin önereceği bir damla kullanılmalı veya ılık bir su ve bezle temizlenmeli. Evinizde başak dostlarınız varsa mutlaka ayrı odalara alınmalı mama ve kum kapları ayrılmalıdır. Eğer kediniz dışarı çıkan bir kedi ise tam olarak iyileşene kadar dışarı çıkmamalıdır.

kedi-nezlesi

Tehlikeli midir?

Kedi dostlarımız yemekleri koku alma duyuları ile ayırt ederler. Nezle sırasında koku alma duyuları kaybolan kediler yemek yiyemez, iştahları azalır ve hızlı bir kilo kaybı yaşarlar. Kedi nezlesinin en önemli noktası budur. Gözdeki akıntı ilerlemesi göz kaybına neden olabilir.

kedi-nezlesi3

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kedikopekdostlukon

Tek Gözünü Kaybeden Kedi ve Bir Köpeğin İçinizi Sevgiyle Dolduracak Dostluğu

üç hayvansever açlık grevinde 1

Üç Hayvansever Hayvan Hakları İçin Açlık Grevinde