in

Kedi Nezlesi Kedilerin Hayatına Mal Olabiliyor

Nezle denilince aklımıza basit bir hastalık gelse de söz konusu kedi nezlesi olduğunda bu hastalığı kesinlikle ciddiye almak gerekiyor zira kedi nezlesi kedi dostlarımızın hayatını kaybetmesine yol açabiliyor.

Nezle her insanın en sık yaşadığı hastalıklardan biridir ve bu nedenle pek ciddiye alınmaz. Ancak söz konusu kedi nezlesi olduğunda durum insan nezlesinden oldukça farklıdır zira kedi nezlesi özellikle de yavru kediler için ölümcül olabilme riski taşıyan son derece ciddi bir hastalıktır. Sanılanın aksine üşütme nedeni ile değil virüs nedeniyle şekillenen bu hastalık yavru ve yetişkin kedileri etkileyebilir ve bağışıklık sistemi zayıf, güçsüz yavru kedileri hayattan koparabiliyor.

Kedi nezlesinin etkeni feline calicivirus

Kedi nezlesi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi viral yani virüs kaynaklı bir hastalıktır ve etkeni genellikle feline calicivirus’tur ancak feline herpesvirus da kedi nezlesine yol açabilir ve özellikle herpesvirus kaynaklı nezleler çok daha şiddetli semptomlara yol açar ve nezle nedeni ile görülen kedi ölümlerinin birçoğunda etken herpesvirus’tur.

life features 03 temp 1440927340 55e2ce6c 620x348 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi nezlesi çok bulaşıcıdır

Kedi nezlesini tehlikeli kılan unsurlardan biri de son derece bulaşıcı olmasıdır. Hastalığa neden olan virüsler uygun ortamlarda 1 haftaya kadar canlı kalabilirler ayrıca hasta kedinin tüm vücut sıvıları da bu hastalığı bulaştırabilir. Hasta kediler hapşırarak, öksürerek virüs taşıyan sıvıları çevreye yayarlar ve bu sıvılarla temas eden kedilere de hastalığın bulaşmasına yol açarlar.

Catflu

Belirtiler

Kedi nezlesi belirtileri insan nezlesi ile benzerlikler taşır. Kedilerde nezle belirtileri şunlardır;

  • Göz akıntısı
  • Burun akıntısı
  • Hapşırma
  • Depresyon
  • İştahsızlık
  • Ağız içinde ve etrafında yaralar

İlerleyen vakalarda burun akıntısı koyu sarı yani iltihaplıdır ayrıca gözlerdeki akıntı çok yoğunlaşabilir, kedinin gözleri kapanabilir hatta kornea ülseri gelişebilir. Eğer kedi dostunuzda yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Swine Flu Cat

Kedi nezlesi nedeni ile ortaya çıkan ağız yaraları kedinin genel sağlık durumunu bozar

Kedi nezlesinin neden olduğu sorunlardan biri olan ağız içi yaraları kedinin yemek yemesine engel olur, yeterli beslenemeyen kedi iyice güçten düşer ki bu da kedi nezlesinin daha şiddetli seyretmesine yol açar.

dscf0646

Aşılama kedileri bu hastalıktan korumanın tek yoludur

Kedi bakımının kesinlikle ihmal edilmemesi gereken unsurlarından biri düzenli aşılamadır ve kedi dostlarımızı kedi nezlesinden korumanın tek yolu da bu hastalığa karşı düzenli olarak aşılatmaktır. Yavruluktan başlayarak aşıları düzenli olarak yapılan kedilerin nezle hastalığına yakalanma olasılığı yoktur.

 

Yorum

Yorum Ekle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk Kalpleriyle Susayan Köpeklere Avuçlarıyla Su Taşıyan Minikleröç

Çocuk Kalpleriyle, Susayan Köpeklere Avuçlarıyla Su Taşıyan Minikler

kitten looking at camera 521981437 57d840213df78c583374be3b 758x426

Yavru Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?