in ,

Kedi Maması Nasıl Seçilir?

En doğru mamayı nasıl seçeriz? Doğru mama tercihini yapmak için 4 ana faktör vardır. Hadi bu faktörleri öğrenelim.

Kediler insanların en çok bakımını üstlenmeyi tercih ettiği evcil hayvanlar arasında yer alır. Kedi bakımı da oldukça kolay olmasının yanı sıra kedinizin sağlığı ve mutluluğu için oldukça önemlidir. Kedi sahiplerinin de kedi bakımı konusunda dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri de kedi maması seçimidir.

kedi maması 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

İnsanlar kedileri evlatları gibi sevdiğinden onları mümkün olduğunca sağlıklı beslemek ister. Bunu mümkün kılmanın en iyi yollarından biri de kaliteli ve doğal olan kedi mamaları tercih etmektir. Fakat bazı kedi sahipleri için en iyi ve en doğru kedi mamasını seçmek zor olabililr. Bu zorluğu gidermek için ve en doğru mama tercihini yapmak için 4 ana faktör bulunmaktadır.

Kedinin Yaşına Göre Mama Seçimi

Kedi maması seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şeylerden biri de kedininiz yaşıdır. Kediler 1 yaşına gelene kadar yavru sayılırlar ve yavru kedi maması ile beslenmelidirler. Kediniz 1 yaşına geldiğinde ise yetişkin kedi olarak adlandırılır ve artık ihtiyaç duyduğu besin değerleri değişmiştir. Dolayısıyla yetişkin kedi maması ile beslenmelidirler. Bu sevimli canlılar 7 yaşına geldiklerinde ise artık yaşlanmış kabul edilirler ve kilo almamaları için düşük karbonhidratlı ve az yağlı, protein değerli yüksek olan yaşlı kedi maması çeşitleriyle beslenmelidirler. Aksi halde kediler kendileri için gerekli olan vitamin ve mineralleri alamazlar.

Kedinin Kilosuna Göre Mama Seçimi Yapmak

Kedi maması seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli faktör kedilerin kilosu ve hareket etmeyi ne oranda sevdiğidir. Eğer kediniz hareketsiz ve kilolu ise, diyet kedi maması seçmeniz gerekmektedir. Aksi halde evcil hayvanınız kilo almaya devam eder ve bu durum da çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bu diyet mamaların yağ ve lif oranları diğer türlere göre daha değişiktir.

Kedinin Kısırlık Durumuna Göre Mama Seçimi

Evcil hayvanınızın için mama seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kısırlık durumudur. Çünkü kediler kısırlaştırıldıktan sonra kilo alma eğiliminde olurlar. Bu kilo almaya engel olmak için de kısırlaştırma operasyonundan sonra kısır kedi maması kullanmak gereklidir.

Kedinin Cinsine Göre Mama Seçimi

Kedinizin cinsiyle ilgili önemli olan faktör aslında tüy uzunluklarıdır. Kediler, kendi kendilerini temizlemek için yaladıklarında tüy yumukları yutabilirler. Yutulan tüyler sindirim sisteminde problemler oluşabilir. Bunu engellemek için özellikle tüylü kediler için içeriğinde malt olan kedi maması çeşitleri seçilmelidir. Buna ek olarak birçok kedi ırkı için de özel mamalar mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Hayvan Hakkı Savuncusu Tarafından Yaşamı Değişen 28 Hayvanöç

Bir Hayvan Hakkı Savunucusu Tarafından Yaşamı Değişen 28 Hayvan

Polisler Kaybolan Köpeği Önce Ezilmekten Kurtardı Sonra İnsanına Kavuşturduöç

Polisler, Kaybolan Köpeği Önce Ezilmekten Kurtardı Sonra İnsanına Kavuşturdu