in

Kedi Köyü’ndeki Hayvan Ölümleri İki Derneği Mahkemelik Etti

Antalya’da sokak hayvanlarını barındırmak için kurulan Kedi Köyü’nde hayvan ölümlerinin olması iki derneği karşı karşıya getirdi.

Antalya Sokak Hayvanları Koruma Derneği (Askoder), köydeki hayvanları yeni kurulan Kedi Şehri’ne taşırken, bazı hayvanları boşaltılan köyde ölüme terk etmekle suçlanıyor.

kedikoyumahkeme1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Candostları Koruma Derneği’nce dava edilen Askoder’in yöneticileri ise, ölen hayvanlarla ilgili boşalttıkları arazinin sahiplerini suçladı.

Antalya’da Kedi Köyü’nün ardından Kedi Şehri kurunca burada bakılan hayvanları yeni yere taşıyan Antalya Sokak Hayvanları Koruma Derneği, ciddi suçlamalarla karşı karşıya. Kentteki bir başka dernek olan Candostları Koruma Derneği, Askoder’i, kedi ve köpekleri ölüm terk etmekle suçladı. Kedi Köyü’nde gömülü 4 kedi ve 4 köpek bulununca iki dernek mahkemelik oldu.

İstanbul’dayken izlediği  “Mandıra Filozofu” filminden etkilenerek Antalya’ya yerleşen Mehmet ve Müjgan Orhan çifti, Antalya Sokak Hayvanları Koruma Derneği’nin ardından Doyran’da kiraladıkları bir arazide Kedi Köyü’nü kurdu. Çift, kapılarını köpeklere de açtı ve sokak hayvanlarını beslemeye başladı. Bir süre sonra Kedi Şehri kurmaya karar verince de kedileri köyden yeni kurulan şehre taşıdı.

kedikoyu3

Sonrasında yaşananlar ise Askoder ile kentteki bir başka hayvansever derneğini, Candostları Koruma Derneği’ni birbirine düşürdü. Son dönemde Askoder’in sosyal medyada köpeklerden hiç bahsetmediğini fark ettiklerini belirten Candostları Koruma Derneği üyeleri, köpeklerini, Kedi Köyü’ne bırakanlara ulaştıklarında şaşkınlık verici bir tabloyla karşılaştıklarını söyledi. Candostları Koruma Derneği Başkanı Arife Yanık, “Bu köpeklerin sahiplerinden köpeklerin Kedi Şehri’ne taşınması için para talep edilmiş. Para vermeyince köpekler Kedi Köyü’nde bırakılmış” dedi.

‘Terk edilen hayvanlar açlıktan ölmüş’

Yanık, Kedi Köyü’nün bulunduğu arazinin sahibinin, Mehmet Orhan’ın kedileri götürdüğünü, ancak köpekleri arazisinde terk ettiğini anlattığını belirterek, şöyle konuştu:

“Arazi sahibi, Mehmet Orhan’ın bir haftadır hiç uğramadığını, kalan hayvanların açlık, hastalıktan öldüğünü ve bir köpeği de çöpe attığını belirtti. Çöpe baktığımızda inanılmaz bir görüntü ile karşılaştık ve hasta köpeği ölüme terk ettiğini fark ettik. Köpeği arazi sahibinin aracı ile bakım evine götürdük. Arazi sahibi bir haftadır orada olduklarını, hayvanları doyurmaya çalıştıklarını ancak yeterli olamadıklarını anlattı. Köpeklerin açlıktan kedileri yemiş olabileceğini anlattı.”

kedimahkemeon

İddiaları yalanladı

Askoder Başkanı Mehmet Orhan ise ölü bulunan köpeklerin Acar Özlem’e ait olduğunu, hayvanları geçici süre ile Kedi Köyü’ne bıraktığını söyledi. Orhan, şunları söyledi: “Kedi Şehri’ne taşınacağımız için Acar Özlem’in bu köpekleri almasını istedik, ama kendisi bir türlü gelip almadı. Köpekleri Kedi Köyü’ne götüremedik. Köpekleri arazi sahibinin oğlu zehirlemiş olabilir. Çünkü kendisi burada keçi beslemek istediğini ve köpeklerin burada olmasını istemediğini bize anlatmıştı. Candostları Koruma Derneği bize iftira atıyor. Biz birçok şeyden vazgeçip bu hayvanları beslemeye çalışıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Biri Çarpıp Kaçtı Diğeri Bilerek Üzerinden Geçti

Biri Aracın Çarpıp Kaçtığı, Diğerinin Bilerek Üzerinden Geçtiği Rex Hayatını Kaybetti

Tireboluda Onlarca Köpek Zehirlenerek Öldürüldü

Tirebolu’da Onlarca Köpek Zehirlenerek Öldürüldü