in

Kedi Dostunuz Tuvaletten Su İçiyorsa Hastalanabilir

Kedilerin en sık yaptığı davranışlardan biri su kapları suyla dolu olduğu halde fırsat buldukları anda tuvaletten şu içmektir. Bu davranış kediler için her na kadar mantıklı olsa da hastalanmalarına yol açabilme riski de vardır.

Kedilerin sergilediği ve bizleri bazen kızdıran bazen de endişelendiren, ayrıca su kapları dolu olduğu halde neden böyle davrandıklarına anlam veremediğimiz davranışlardan biridir tuvaletten su içmek. Aslında kedilerin su kabı yerine tuvaletten su içmeyi tercih etmesinin kedileri için gayet de makul nedenleri vardır. Bu nedenlerin en önemlisi doğal ortamda akan suyun durağan sudan her zaman daha sağlıklı olmasıdır. Kediler doğadaki gibi evde de içgüdüsel olarak akan suya yönelirler. Özellikle akan su sesi tuvaleti tercih etmelerine neden olabilir. Ancak kedilerin büyük olasılıkla içgüdüsel olarak sergilediği bu davranışın sağlıklarına yansıması olumsuz olabilir.

Tuvaletten su içen kedilerde E.coli enfeksiyonu ortaya çıkabilir

Tahmin edilebileceği üzere insan dışkısı bazı bakteriler içerir ve sık sık temizlenmeyen tuvaletlerden su içen kedilerde görülme olasılığı en yüksek hastalık E.coli enfeksiyonudur. Kısaca E.coli olarak bilinen  Escherichia coli bakterisi kolibasilloz olarak bilinen ve septisemiye yol açabilen bir hastalığın etkenidir. Klozetten su içen kedilerde E.coli bakterisi nedeni ile ortaya çıkabilecek kolibasilloz hastalığı;

  • Aşırı sulu ishal
  • Kusma
  • Halsizlik
  • Depresyon
  • Vücut ısısında düşme
  • Zayıflık
  • Kırmızı kan hücrelerinin yeterli oksijen alamaması sebebiyle mukozalarda morarma

Gibi belirtilerle kendini gösterir. Kedi dostunuz size fark ettirmeden de tuvaletten su içmiş olabilir ve bu belirtileri fark ettiğinizde en kısa sürede veterinere başvurmanız en doğrusudur.

Kedi Dostunuz Tuvaletten Su İçiyorsa Hastalanabilir

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Temizlik maddelerinin artıkları da ciddi bir risktir

Tuvalet temizliğinde kullanılan kimyasal içerikli maddelerin tuvalette kalan artıkları da kediler için ciddi bir risktir. İyi durulanmamış, kimyasal artıklar içeren klozetten su içen kedilerde zehirlenme görülebilir. Bu zehirlenme kimi zaman hafif şiddetteyken kimi zaman hayati tehlikeye dahi neden olabilir.

Kedi Dostunuz Tuvaletten Su İçiyorsa Hastalanabilir

Klozetteki kimyasal madde artıkları kedilerin yemek borusu ve midesinde yanıklara yol açabilir

İçinde kimyasal madde artığı bulunan suyu içen kedilerde suyun geçtiği yemek borusu ve midede çeşitli şiddetlerde yanıklar oluşabilir. Bu nedenle eğer kedi dostunuz fırsat bulduğunda tuvaletten su içiyorsa tuvalet temizliği yaptıktan sonra durulamaya büyük özen göstermeniz gerekir.

Kedi Dostunuz Tuvaletten Su İçiyorsa Hastalanabilir

Kedi su pınarı bu sorun için en etkili çözüm yolu

Kedinizi ne yaparsanız yapın tuvaletten su içmekten vazgeçirmeyi başaramadıysanız bunun için faydalanabileceğiniz en etkili çözüm yolu sürekli akan ve taze su sağlayan su pınarlarıdır. Kedi su pınarı alarak kedinize akan ve taze su içme olanağı sunduğunuzda kedi dostunuz tuvaletten su içmeye gerek duymayacaktır.

Yorum

Yorum Ekle
  1. Kedim banyodan su içti ve zehirlendi veterinere götürdük 2 aşı vurdu ve yoğurt yedirin dedi şuan durumu kötü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boynunda Bir Notla Sokağa Terk Edilen Köpek Zeytinöç1

Boynunda Bir Notla Sokağa Terk Edilen Köpek Zeytin

keciye tecavüz

Keçiye Tecavüz Ederken Yakalandı, “700 Liraya Alayım, Konu Kapansın” Dedi