in

Kedi Dostunuz Kötü Kokuyorsa Bunun Sebebi Yağlı Kuyruk Hastalığı Olabilir

Çok duyulmamış kedi hastalıklarından biri olan yağlı kuyruk sendromu özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde görülüyor ve bazen kedilerin hoş olmayan şekilde kokmasına yol açabiliyor.

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı pek bilinmiyor ve aslında diğer birçok hastalık ile kıyaslandığında pek de ciddi bir hastalık değil. Ancak özellikle kısırlaştırılmamış erkek kedilerde daha sık görülen yağlı kuyruk hastalığı bakteriyel enfeksiyona neden olduğu aşamada kedi dostlarımızın kötü kokmasına yol açabiliyor. Kedi dostu bu sorunu yaşayan insanlar kedilerinin neden kötü koktuğunu bir türlü anlayamıyor, hatta bazen bu kokuyu ortadan kaldırmak için kedisini sık sık yıkıyor ancak koku yine gitmiyor. Peki, kedilerde yağlı kuyruk hastalığı ne, neden oluyor, belirtileri ne ve nasıl tedavi ediliyor? Tüm bu soruların yanıtları yazımızda sizi bekliyor.

Bu hastalık kedilerin kuyruğunda bulunan supracaudal bezlerin aşırı çalışması sebebiyle gelişiyor

Kedi dostlarımızın kuyruklarının vücuda birleştiği yere yakın üst yüzeyinde supracaudal bezler bulunuyor ve kedilerde yağlı kuyruk hastalığı bu bezlerin aşırı çalışarak fazla sebum ismi ile bilinen yağlı bir maddeyi gereğinden fazla üretmesi sebebiyle şekilleniyor. Bu hastalık her ne kadar kısırlaştırılmamış erkek kedilerde daha sık görülse de kısırlaştırılmış erkek kedilerde ve dişi kedilerde de ortaya çıkabiliyor.

img 0997

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı belirtileri

Kedi dostunuzda aşağıda sayacağımız belirtilerden biri ya da daha fazlası bulunuyorsa yağlı kuyruk hastalığından mustarip olabilir;

  • Kuyruk dibinde yağlı ve yapışmış tüyler
  • Kuyruk dibinde tüy kaybı
  • Kuyruk dibinde cilt üzerinde siyah noktalar
  • Kuyruk dibinde cilt enfeksiyonu
  • Enfeksiyon kaynaklı kötü koku

Eğer kedi dostunuz kötü kokuyorsa, ne yaparsanız yapın bu koku geçmiyorsa kuyruğunu kontrol etmeli ve eğer bu belirtiler de varsa hemen veteriner hekime götürmelisiniz.

18 103389

Tedavi mutlaka veteriner hekimce belirlenmeli ve uygulanmalıdır

Kedilerde yağlı kuyruk tedavisi hastalığın şiddetine göre tedavi edilir ve uygun tedavi yöntemini belirleyip uygulayabilecek tek kişi de tabi ki veteriner hekimdir. Genellikle tedavi için özel şampuanlar ile hastalığın etkilediği bölgeyi temizlemek gerekir. Ayrıca şayet enfeksiyon varsa veteriner hekim antibiyotik kullanarak enfeksiyonu ortadan kaldırma yoluna gider.

feline stud tail

Eğer kedi erkek ve kısırlaştırılmamışsa hastalık tekrarlayabilir

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yağlı kuyruk hastalığı testosteron nedeni ile kısırlaştırılmamış erkek kedilerde daha sık görülür ve şayet hasta kedi kısır olmayan bir erkek kediyse kısırlaştırılmadığı takdirde hastalığın tekrarlama riski yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Yunus İnsanların Fotoğraf Çekme Merakı Yüzünden Hayatını Kaybettiöç

Bebek Yunus, İnsanların Fotoğraf Çekme Merakı Yüzünden Hayatını Kaybetti

venezuela kriz 5

Ekonomik Krizdeki Venezuela’da Hayvanat Bahçeleri Tehlikede!