in

Kedi Dostunuz Kendini Temizlemiyor Mu?

Kediler titizlikleri ile haklı bir üne sahipler ve eğer bir kedi kendini temizlemiyorsa bu bir sorun hatta ciddi bir sorun yaşadığını gösterir, dolayısıyla kendini temizlemeyen kedinizi veteriner hekime götürmeniz ve bu durumun altında yatan sorunun belirlenmesini sağlamanız gerekir.

Kedilerin tüm dünya ile birlikte ülkemizde de en fazla bakılan evcil hayvan olmalarının en önemli sebebi bu harika canlıların son derece titiz yapıları ile tanınmaları. Köpek dostlarımızın aksine kediler kendilerini mükemmel şekilde temizleyebiliyorlar ve bu da kedi bakımının çok daha kolay olmasını sağlıyor. Kediler henüz küçücük birer yavruyken kendilerini temizlemeyi öğreniyorlar ve hayatları boyunca da günün büyük bir bölümünü temizlenerek, tüylerine bakım yaparak geçiriyorlar. Yani eğer kedi dostunuz kendini temizlemiyorsa, bir anda tüylerine bakım yapmayı bıraktıysa bu ortada bir sorun olduğu anlamına geliyor.

Fiziksel ya da psikolojik sorunlar kedilerin kendini temizlememesine yol açabiliyor.

Susuzluk

Kedilerde kendini temizlememenin en sık karşılaşılan nedeni susuzluk. Yeterli miktarda su içmeyen ve sıvı kaybı yaşayan kediler yeterli miktarda tükürük üretemedikleri için kendilerini temizleyemezler. Eğer kediniz kendini temizlemiyorsa bu susuzluk çektiğini gösteriyor olabilir. Hepimizin bildiği gibi kediler son derece nazlı canlılardır ve özellikle bayat su içmekten kesinlikle hoşlanmazlar. Kedinizin yeterince su içmemesinin altında yatan neden suyunun taze olmaması olabilir bu yüzden kedi dostunuzun su kabının daima bol ve taze su ile dolu olmasına özen göstermeniz gerekir.

3413453825_d02d23e938_b

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hastalıklar

Kediler hastalandıklarında rutin dışı davranışlar sergileyebiliyorlar ve temizlenmeyi bırakmak da bunlardan biri. Kedi dostunuz kendini temizlemeyi bıraktıysa ve örneğin halsizlik, ishal, kusma gibi diğer hastalık belirtileri de varsa yapmanız gereken hiç zaman kaybetmeden veterinerinizle görüşmeniz, zira tüm bu belirtiler çok sayıda ciddi hastalığa işaret edebiliyor.

dirty_white_cat_by_toulouse_and_co-d4oiuob

Ağız ve diş sorunları

Ağzında yara olan, dişi ağrıyan kediler de kendilerini temizlemekten kaçınabiliyor. Ağız içi yaralar ve çürük dişler kedilerin yalanırken ağrı ya da acı duymasına yol açtığı için bu sorunları yaşayan kediler yalanmayı bırakabiliyor.

1

Psikolojik etkenler

Kedilerde temizlenmeme kimi zaman da psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor, özellikle de depresyona giren kediler kendilerini temizlemeyi bırakabiliyorlar. Ancak bir kedinin depresyon ya da diğer psikolojik etkenler nedeni ile temizlenmeyi bıraktığını düşünebilmek için öncelikle veteriner hekim tarafından detaylı şekilde muayene edilmesi ve bu duruma neden olabilecek herhangi bir fiziksel etkenin olmadığının kesin olarak belirlenmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurdun Dört Bir Yanından Tek Bir SesKatliam Yasasına Hayıröç

Yurdun Dört Bir Yanından Tek Bir Ses: “Katliam Yasasına Hayır”

Arabanın Arkasına Bağlanarak Metrelerce Sürüklenen Köpeğin Sağlığı Ciddiyetini Koruyoröç

Arabanın Arkasına Bağlanarak Metrelerce Sürüklenen Köpeğin Sağlığı Ciddiyetini Koruyor