in

Kedi Dostunuz Hamileyse Ne Yapmalısınız?

Hayatımızın bir parçası olan kedimiz hamileyse eğer onun bu hamilelik sürecinde neler yapmalıyız?

Mart ayında günler hızlı bir şekilde geçerken, pek yakında minik yavrular da gözlerini dünyaya açacak. Doğaya bahar geldiğinde ağaçların çiçekleri meyveye dönerken minik patiler de dünyayı tanımaya başlayacak. Peki kedi dostumuz kedimiz hamileyse ne yapmalıyız? Kedilerde hamilelikte Nelere dikkat etmeliyiz?

hamile kedi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedilerde hamilelik süresi ortalama olarak 63-68 gün arasında değişir. Bazen 61. günde ya da 70. günde de doğum görülebilir. Hamile kalmış bir dişi kedi hamile kaldıktan 2-3 hafta sonra kızışma dönemini geride bırakır ve çiftleşme isteği göstermez. Göğüs uçları belirginleşmeye ve tombullaşmaya başlar. Ama dördüncü haftaya gelene kadar kedinizin karnında belirgin bir şişlik göremezsiniz. Dördüncü haftadan sonra karındaki şişlik gözle görülür hale gelir ve memeleri büyür. Hamile kedileri hamilelikleri boyunca normal kilolarının yaklaşık % 20-25 fazlasına çıkarlar. Bu dönemde beslenme önemlidir.

Kedilerde hamilelikte beslenmeye dikkat!

O sebeple genellikle normal beslenmesine devam edilmelidir ama daha besleyici yiyecekler verilmelidir. Hamile kediler için özel mamalar da bulunmaktadır. Beslenmede aşırıya kaçılmamalı, aşırı kilo almasına sebep olunmamalıdır. Ayrıca, hamile kedi normal yaşamından alıkonulmamalıdır. Tabii normal yaşamında nispeten tehlikeli alanlarda dolaşabiliyorsa hamilelik döneminde daha kontrollü olmakta fayda vardır.

Kedilerde hamileliğin 28. gününde bebeklerin bütün iç organları oluşmuştur. Embriyolar yaklaşık 2,5 cm. Büyüklüğündedir, iskelet yapısı ise hamileliğin 40. gününde gelişmeye başlar ve 50. günde gelişim tamamlanmış olur.

hamile kedi

Hamile kedi doğumdan yaklaşık bir hafta önce doğum için uygun ve güvenilir bir yer aramaya başlar. Evdeki kedileri için en uygun mekan giysi dolap içleri ya da nispeten kuytu bölgelerdir. Ama bir sepet ya da kuytu köşeye konmuş geniş bir kutu da hamile kedi tarafından doğumhane ve bebeklerin ilk günlerinin yuvası olarak seçilebilir. Ama yuva konusunda hamile kedi zorlanmamalıdır. Seçim ona bırakılmalıdır.

hamile kedi

Hamile kedilerin stresten uzak tutulması gerekir. Ayrıca doğum sırasında olası hastalık belirtileri ya da olağandışı durumların gözlemlenmesi halinde veteriner desteği geciktirilmemelidir. Ayrıca hamile kedilerde zaman zaman hemoroid sıkıntısı baş gösterebilir. Hemoroid sıkıntısının hafifletilmesi hususunda veterinerinize danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cem cucenoglu roportaj ajanimo

Duyarlılığı Arttırmak için Halka Mal Olmuş Kişilere İhtiyaç Var

hayvan eziyet ajanimo 2

Neden Kozmetik Ürünü Almadan Önce Bir Kez Daha Düşünmeliyiz?