in

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları

Kediler insanından önce yaşam alanlarını sahiplenirler. Bu nedenle onlara mama,su, yatacak yer ve sevgi vermek yetmez. Rahatına düşkün minik patiler için yaşadıkları ve rahatladıkları ortamın onlara uygun olması gerekir.

ked-dostu-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kedi dostunuzun mutluluğu ona nasıl davrandığınız ve ne çeşit bir hayat tarzı sunduğunuzla alakalı olarak değişmektedir. Evinizde yapacağınız basit değişiklikler kedinizin birçok ihtiyacını karşılayarak onun hayat standartlarını yükseltmeniz açısından önem arz edecektir.

Minik patileri güvende tutmak için gerekli önlemleri alın.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-ajanimo-2

Kimyasal temizlik sıvıları, kediler için zehirli bitkiler, elektrik kabloları ve cihaz kordonları, kapağı açık halde çamaşır makinesi ve kurutucuları vb. nesneler potansiyel bir tehdit oluşturan risk unsuru nesnlere dikkat emelisiniz. Ayrıca yüksek katlarda yaşıyorsanız kedinizin pencere ve balkondan düşme tehlikesi göz önüne almayı unutmayın.

Yiyecek sunumunu doğru şekilde yapın.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-Ajanimo-3

Kedi dostu mama kaplarını tercih etmeye özen göstermelisiniz. Örneğin, en fazla kullanılan mama kabı tipi plastik kaplar kolayca çizilebilir ve bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Hatta bazı kedilerin hoşlanmadığı koku yayabilirler. Paslanmaz çelik çok hijyenik ve temizlemesi kolay bir malzeme olmasının yanında kedinizin tasması ya da tasma çanının yemek esnasında kaba çarpması kedinizin rahatsız olacağı bir ses çıkartabilir.  Ayrıca oyun oynama ve oyun sonunda mamayla ödüllendirme aktivitesiyle dostunuzla hem vakit geçirebilir hem de doğal avlanma davranışına yakın hareket etmesini sağlayabiliriz.

Birden fazla noktada ve mama kabından uzakta su erişimi sağlayın. 

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-Ajanimo-4

Çoğu kedi sahibi su ve mama kaplarını yan yana tutarlar. Doğadaki kediler ise avlanma ve suarayışını farklı zamanlarda yaparlar. Birlikte tutulan mama ve su kabı, özellikle kuru mamayla beslenen kedilerin daha az su içmelerine neden olabilmektedir. Su kabının uzakta tutulması kedi için oldukça ödüllendirici olmaktadır.

Yüksek yerlerde dinlenme noktaları oluşturun. 

Kedi-Dostu-Evler-Yaratmanın-Püf-Noktaları

Kediler iyi tırmanıcıdırlar ve yüksek yerlerde güvenli bir şekilde dinlenerek etraflarını kolaçan ederler. Bu durum evdeki kediler için de aynıdır. Dolaplar, raf sistemleri ve diğer olası platformlar kedimizin rahatça çıkıp inebileceği şekilde yerleştirilmelidir. Bir yandan kediler için özel olarak tasarlanmış yüksek kaşıma ve oyun standları modüler olarak kurulabilmekte ve kedilerin yüksek bir yerde dinlenmeleri ve oyun oynamaları için mükemmel araçlardır.

Gizli kaçınma noktaları oluşturun.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-Ajanimo-5

Sosyalleşme taleplerinden kaçınma isteği kedilerin günlük hayatlarının olmazsa olmazıdır. Bu zamanlarda kediler gizli bir alanda yalnız başına vakit geçirmeyi ve insanlardan kaçınmayı isterler. Bunu sağlamak için kolay şekilde görülmeyen kanepe/koltuk arkası, dolap içleri vb. alanlar yaratmak gerekmektedir.

Rahat edebileceği yatacağı bir yer/kedi yatağı ayarlayın.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-ajanimo-6

Kediler, günlük hayatlarının büyük bölümünü uyuyarak geçirirler. Bu sebeple rahat bir uyku çekecekleri alanlar yaratmamız önem teşkil eder. Genellikle sıcak ve aşina olduğu kokuların bulunduğu alanlarda uyumak kedilerin güvende hissetmelerine neden olur. Bu sebeple yattığı yerde sahibinin kokusunun varlığı gerekebilmektedir.

Kedi kumu kabını doğru noktaya koyun.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-ajanimo-7

Gerek yanlızca ev içerisinde yaşayan kediler gerek dışarıya erişimi olan kediler kedi kumu kabına ihtiyaç duyar. Tuvalet kabını koyacağınız bölgenin çok fazla insan ve evcil hayvan trafiğinin olmadığı evin uzak bölgelerine koymak kedinizin gizliliğini koruyacağından önemli bir husustur. Evin dışına açılan kapılar, kapı üzerindeki kedi/köpek kapısı gibi tehlike arz eden bölgelere yakın yerlere konulmamalıdır.

Yırtıcı hayvan içgüdülerini tatmin eden oyunlar oynayın.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-4

Her kedinin oyun zevki farklı da olsa çoğu avlanma içgüdülerini ortaya çıkaran oyunlara bayılırlar. Bu sebeple ona temin edeceğimiz oyuncakların mümkün olduğu kadar avlanma deneyimlerine yakın deneyim sunması gerekir. Kedi otuyla zenginleştirilmiş tüylü ve peluş oyuncaklar da av hayvanlarına benzerliği ve kediyi cezbeden kokuları nedeniyle iyi birer oyuncak olurlar. Çekiciliklerinin kaybolmaması için kedinin oyuncaklarına sürekli erişimi sağlanmamalı, zaman zaman ortaya çıkartıp kedinizi oynatmalısınız.


Ev içerisinde kedi otu yetiştirin.

Kedi Dostu Evler Yaratmanın Püf Noktaları-Ajanimo-Son

Kedilerin tüylerini temizleme amacıyla kendini yalaması sonucu yutacağı tüylerin temizlenmesi amacıyla bir miktar kedi otuna ihtiyacınız olacaktır. Kedinizin bu otu yedikten sonra kusması gayet normal bir davranıştır, endişelenmenize hiç gerek yok.

Kaynak: blog.mutlupet.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Almanyada Civciv Hakları Ajanimo 1 1

Almanya’da Civciv Hakları: Savcılık Civciv Katliamına Dur Dedi!

Cesur Ruhlu Kadınlar Onun için Evimi Satar Giderim Ajanimo 1 1

Bir Köpeğin Koca Yürekli İnsanı: “Onun için Evimi Bile Satar Giderim”