in

Kedi Dostlarımızın Sağlığı için Dikkat Etmemiz Gereken 5 Önemli Bilgi

Hepimiz kedilerimizin sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesini isteriz. Bunun için elimizden geleni yaparız. Fakat günlük hayatımızda kedi dostlarımızın ömrünü kısaltacak bazı şeyler yapıyor olabiliriz.

Peki nedir bunlar?

kedi-on

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1. Aşırı Besleme

Kedilerde aşırı besleme sık rastlanan bir sorun. Kedi dostlarımız sağlıklı kilo aralığının altında olmamaları gerektiği gibi üzerinde de olmamalı. Çünkü fazla kilo, başlı başına bir sorun olmasının yanı sıra kedinizde var olan başka hastalıkları kötüleştirebilir ya da yeni hastalıkları tetikleyebilir. Omurganın üzerine baskı yaparak iskelet, eklem ve iç organların sağlığını olumsuz etkiler. Eğer kedi dostunuzun fazla kilo problemi varsa, veteriner hekiminize danışarak onu sağlıklı ve ideal kiloya düşürmeye çalışmalısınız.

kedi1

2. Sigara İçmek

Pasif içicilik, insanların olduğu gibi kedilerin sağlığını da olumsuz etkileyen bir başka faktör. Kedilerde de pasif içicilik kanser riskini arttırır ve solunum yolları rahatsızlıklarını tetikler. Ayrıca kedinizin bünyesini zayıflatarak var olan alerjilerini arttırır ve yaşam kalitesini düşürür. Dolayısıyla sigara içen ve evini bir kediyle ya da kedilerle paylaşan insanların, en azından kedilerinin yanında sigara içmemeleri, sigara içtikleri odayı ayırmaları öneriliyor.

kedi2

3. Diş ve Diş Eti Sorunları

Çoğumuz kedilerimizin diş ya da diş eti sorunları yaşadığını fark etmeyiz. Ancak bu sorunlar tahmin ettiğinizden çok daha önemli. Çünkü diş ve diş eti sorunları, kedinizin üst solunum yolları, kalp ve böbrek sorunları yaşamasına da neden olabilir. Eğer kedinizin diş ya da diş eti sorunları yaşadığından şüpheleniyorsanız mutlaka bir veteriner hekime danışmalısınız.

kedi3

4. Güvenli Olmayan Alanlarda Serbest Bırakmak

Kedinizin dışarı çıkmasına izin veriyorsanız karşı karşıya olduğu riskleri bilmenizde fayda var. Eğer kendinize ait, güvenli bir bahçeniz yoksa, kediniz araba, köpek ve insan gibi çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu elbette kedinizin dışarı çıkmasına asla izin vermeyin demek değildir ancak güvenliğinden emin olunması önemlidir.

kedi4

5. Stres Sinyallerini Görmezden Gelmek

Kediler çok sabırlı ve dayanıklı canlılardır fakat bu onların duyarlı olmadıkları anlamına gelmez. Kedilerle beraber yaşayan pek çok insan, kedilerin stres altında olduklarını anlamayabilir. Eğer kediniz ya da kedileriniz daha tuhaf davranıyor, daha az mırıldıyor ve sık saklanıyorsa stres altında olabilir. Stres, hem psikolojik hem de fiziksel sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Dolayısıyla kedinizde bu tip davranışlar gözlemliyorsanız bir veteriner hekim kontrolüne gitmeniz faydalı olacaktır.

kedi5

Kaynak: Kırmızı Tilki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Untitledxss

Havalar Soğuyor! Sokaktaki Kedi Dostlarımıza Yuva Yapmaya Ne Dersiniz?

tarfik sigortsı

Bir Hayvanın Hayatını Zorunlu Trafik Sigortanız ile Kurtarabilirsiniz.