in

Kedi Dostlarımız Evde Kötü Kokuya Sebep Olur mu?

Kedi dostlarımız ile beraber yaşadığımız evimizde bazen kötü kokular hissedilebilir. Peki, bu neden kaynaklanır ve nasıl önlenir? Hepsi içeriğimizde…

Her ne kadar aksi söylense de kedi dostlarımızın kendileri kokmaz. Kedi besleyen herkesin bildiği gibi kedi dostlarımız oldukça temiz hayvanlardır. Ancak kedi dostlarımız ne kadar temiz olsalar da yaşadıkları ev bazı durumlarda kötü kokabilir. Bu durumlar genelde kedi dostumuzun sahibinin sorumsuzluğu ve ilgisizliğinden meydana gelir. Bunun birçok sebebi vardır.

01

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

1-Kedi kumu

Çoğu kötü kokan evin sorumlusu kedi dostumuzun tuvaleti yani kedi kumudur. Eğer pudralı ve topaklanan bir kum kullanırsanız ve her gün düzenli temizlerseniz bunun önüne kolayca geçebilirsiniz. Ve tabi ki kedi kumunun bulunduğu odayı her gün havalandırıp temizlemelisiniz. Kedi dostunuz için kapalı bir tuvalet kullanmakta kötü kokuyu önleyecek unsurlardandır.

03

2- Kuru Mama

Çoğu kedi dostumuz serbest şekilde beslenir yani mama kapları daima dolu olur. Kuru mamalar oldukça ağır kokuya sahiptirler. Kedi dostunuzu serbest şekilde beslemek yerine belirli saatlerde besleyerek kapta sürekli bekleyen mama kokusundan kurtulursunuz. Üstelik serbest besleme,  kedi dostlarımız için obeziteye de sebep olacak bir besleme şeklidir.

3-İdrar püskürtme

Erkek kedi dostlarımız cinsel erginliğe ulaştığında, keskin ve yoğun kokulu idrarını püskürterek kendi alanını işaretler. Veteriner hekiminizin de tavsiyeleri doğrultusunda kedinizi kısırlaştırarak idrar püskürtmenin önüne geçebilirsiniz.

4-Kedi dostumuzu yıkamak

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kedi dostlarımız oldukça temiz ve titiz hayvanlardır. Mecburi durumlar hariç kedi dostlarımızı yıkamak onlara yarardan çok zarar getirir. Kedi dostunuzu yıkamak onun derisine zarar verir ve mantar olmasına neden olabilir. Ve bu sebepten kedi dostunuzda kötü koku oluşabilir. Kedinizi yıkamak yerine veteriner hekiminizin tavsiyesi ile kuru şampuan kullanabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi kedinizin bunlara hiç ihtiyacı yok, o kendini yalayarak mis gibi olabilir.

yavru-kedi

5-Kendini temizlemeyen kedi

Eğer kedi dostunuz kendini temizlemiyorsa, özellikle tuvaletten sonra kendisini yalamıyorsa kötü kokuya sebep olabilir. Kediniz kendini temizlemeyi bilmiyor olabilir ya da stres altında olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.

04

6-Sağlıksal durumlar

Sağlıklı olan hiçbir kedi kötü kokmaz. Eğer kediniz kötü kokuyorsa bu muhtemelen bir sağlık problemi yaşıyordur.

  • Diş çürümesi ve diğer ağız problemleri
  • Kulaklarda enfeksiyon, akıntı
  • Bazı viral enfeksiyonlar
  • Anal kese hastalıkları
  • Cilt problemleri, hastalıkları

Kedi dostlarımızın kötü kokmasına yol açacak birçok hastalık vardır. Bu yüzden eğer kedinizin kötü koktuğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey dostunuzun ağzını, kulaklarını kontrol etmek olmalı. Eğer buralarında bir sorun yoksa kediyi dostunuzu veterinere götürmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

turgutlu ö.ç

Turgutlu’da Kaybolan Sokak Hayvanları Nerede?

cat 376388 1920

Antalya Emniyeti Yaşanan Kedi Cinayetleri ile İlgili Soruşturma Başlattı