in

Kedi Dilinin Sırları Açığa Çıkacak

İsviçre’de yapılan bir araştırmaya göre kedilerin miyavlamalarındaki değişik tonlamaların beraber yaşadıkları insanların konuşmalarındaki tonlamalarla benzerlik taşıdıkları ortaya çıktı.

kedi-miyav-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kediler de tıpkı biz insanlar gibi farklı aksanlara sahip olabiliyor. İsviçre Lund Üniversitesi’nden fonetik araştırmacısı Susanne Schötz kedilerin miyavlamaları üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda şunları söyledi: “Kedilerin çıkardığı seslerdeki melodilerin geniş bir çeşitliliği olduğunu biliyoruz. Fakat bu değişik sesleri nasıl yorumlayacağımızı bilmiyorduk. Sayıları 30 ile 50 arasında değişen kedilerin farklı durumlarda çıkardıkları sesleri kaydettik; örneğin gitmek istedikleri bir noktaya ulaşmaya çalışırken, mutlu olduklarında, arkadaşça davrandıklarında, aç olduklarında, sinirlenmeye başladıklarında ve öfkelendiklerinde… Daha sonra bu fonetik desenlerdeki farkları tanımlamaya çalıştık.”

kedi-miyav-ajanimo3

Çalışmalarını sürdüren ekip önümüzdeki beş yıl boyunca kedi miyavlamalarındaki tonlamaları, sesi ve vurguları inceleyerek, kedi diline etki eden faktörleri saptamakla uğraşacak. Önemi araştırılacak etkenlerden biri de kedilerin yaşadığı yer olacak. Yapılacak olan fonetik çözümleme, miyavlama biçimlerini nasıl geliştirdiklerini anlamamıza yardımcı olacak.

Araştırma ekibinden Schötz: “Evcil kedilerin çıkardıkları seslerin, çevrelerindeki insanların dilinden ve aksanlarından ne ölçüde etkilendiğini ortaya çıkarmak istiyoruz. Çünkü anlayabildiğimiz kadarıyla hepsinin tonlamaları ve vurguları aynı olmuyor” dedi.

Kaynak: Bilimfili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karton Kutulardan Kedi Evleri Yapabilir misiniz 1 1

Karton Kutulardan Kedi Evleri Yapabilir misiniz?

kedilerde kabizlik 3 3

Kediler Neden Kabız Olur?