in

Kedi Çişi Kokusu Nasıl Giderilir?

Kediler bazen çeşitli nedenlerle kum kabı dışına, halılara, yatağa ya da koltuklara çiş yapabilirler ve kedi çişi kokusunu buralardan çıkartmak için her zaman kullandığımız temizlik yöntemleri ile malzemeleri yeterli olmayabilir.

Kedi dostlarımız titiz canlılardır ve kedilere tuvalet eğitimi vermek genellikle çok kolaydır. Kedileri henüz yavruyken bile kum kabına koyduğumuzda oranın tuvalet olduğunu anlarlar. Ancak bazen kediler kum kabı dışına, halılara, koltuklara ya da yatağa çiş yapabilirler. Bu davranışın altında çoğunlukla stres gibi etkenler yatar ve strese neden olan etkenler ortadan kalkınca kediler yeniden kum kabına çiş yapmaya başlarlar. Kedilerin, özellikle de kısırlaştırılmamış erkek kedilerin çiş kokusunu çıkartmak pek de kolay değildir ve her zaman kullandığımız temizlik malzemeleri bu kokuyu ortadan kaldırmak konusunda yetersiz kalabilir.

Peki, kedi çişi kokusu nasıl çıkarılır?

Bilindik temizlik yöntemleri kedi çişi kokusunu çıkarmak için hiç bir işe yaramayacaktır.

Kediler aynı noktaya çiş yapma eğilimindedir

Kedi dostlarımız bir kez bir yere çiş yaptıklarında yine aynı bölgeye yani idrar kokan yere çiş yapma eğilimindedir. Siz çamaşır suyu ya da farklı bir temizleyici kullanarak bölgeyi kedi çişi kokusundan arındırdığınızı düşünebilirsiniz. Ancak bu sadece bir yanılgıdır. Zira burunlarında bizlerden çok daha fazla koku reseptörü bulunan kediler idrar kokusunu almaya devam ederler ve ilk fırsatta yine aynı yere çiş yaparlar.

how to get cat pee smell out of carpet

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kokuyu nötralize etmeniz gerekir

Kediniz evin herhangi bir noktasına çiş yapıyorsa buradaki çiş kokusunu sadece sizin duymayacağınız şekilde değil kedi dostunuzun da duymayacağı şekilde yok etmeniz, daha doğru bir ifade ile nötralize etmeniz gerekir.

shutterstock 207357682

Asla amonyaklı temizleyiciler kullanmayın

Kedi çişi temizlerken içerisinde amonyak bulunan temizlik ürünlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Çünkü kedi idrarında da amonyak vardır. Amonyakla temizlediğiniz noktadaki amonyak kokusu kediyi çekerek tekrar aynı yere çiş yapmasına neden olur.

how to remove dog urine odor with vinegar cat urine carpet s b764eab5be02902a

Sirke kedi çişi kokusunu nötralize etmek için mükemmel bir seçenektir

Hemen herkesin evinde bulunan sirke, kedi çişi kokusu nasıl giderilir sorusuna verebileceğimiz hem en etkili hem de en pratik cevaptır. 1/2 su bardağı ılık su ve 1/2 su bardağı sirke karışımı hazırlayıp kedinin çişinin üzerine döküp 3-5 dakika kadar bekledikten sonra silin.

Baking Sda and Vinegar to get rid of urine smell

Karbonat

Su ve sirke çözeltisi ile sildiğiniz bölge kuruduktan sonra üzerine bolca karbonat serpin ve 1-2 saat bekleyin ve elektrik süpürgesi ile karbonatı çekin. Eğer halınızda ya da çişin bulunduğu noktada koku ya da leke kaldıysa bu işlemi bir kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Tüm bu işlem tamamlandıktan sonra elbette klasik ve hoş kokulu temizlik malzemeleri ile de silmek isterseniz bunu yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum

Yorum Ekle
  1. sirke ve karbonat kesinlikle işe yarıyor sonrasında biraz kokuyor ama kalıcı değil gidiyor. ama özellikle koltuk kumaşlarından veya kalın kumaşlardan zor çıkıyor günlerce üst üste temizlemek gerekiyor. bebeğim olduktan sonra bir arkadaşımın bitkisel tavsiyesi üzerin goeturkey çok amaçlı temizleyiciyi aldım ve evdeki tüm halı ve koltuklarda denedim. adeta yer yapmış idrar kokularını inatla ve sürekli temizlemem sonrasında gittikçe hafiflediğini farkettim. gerçekten işe yaradığını görüne diğer ürünleri de inceleme fırsatım oldu. özellikle bitkisel olması ve zarar vermeden bütün bunları yapması benim için bir başarıdır. evcil hayvanı olanlar için kesinlikle öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lemon Dogs Tasha 758x426

Limonunun Köpekler Üzerindeki Korkutucu Etkileri

tatil barınak

Barınak Personelleri Tatile Gitti Hayvanlar Aç ve Susuz Kaldı