in

Kedi Begemot Rusya Parlamentosuna Girebilecek mi?

Brexit sonrasında İngiltere’nin yeni ‘başbakan adayı’ olarak gösterilen fare avcısı kedi Larry’nin ardından, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma seçimlerine de ‘pati’ karıştı. Begemot isimli kedinin, parlamentoda bir koltuk peşinde olduğu belirtildi.

begemot

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

ABD’de de 2012 yılında Virginia’da yapılan başkanlık seçimlerinde kedi Hank aday olmuş, İngilizlerin Brexit kararının ardından, başbakanlık konutundaki fare avcısı kedi Larry, sosyal medyada yeni ‘başbakan adayı’ olarak gösterilmişti. Ancak Hank, seçimleri Barack Obama’ya karşı kaybederken, Larry de ikinci Demir Lady olarak anılan Theresa May‘e yenildi.

Tüm bu yenilgilerin ardından Rusya’da 18 Eylül’de yapılacak Duma seçimleri için de ‘kedi gücünü’ ortaya koymak için yeni bir aday siyaset sahnesine çıktı. Rusya‘nın Kostroma kentinden kedi Begemot’un parlamentoda bir koltuk edinmek için hazır olduğu belirtildi.

Russia Today’e (RT) konuşan Begemot’un sözcüsü Vitaliy “Kostromalı Begemot çok akıllı ve çalışkan. Az uyuyup çok çalışıyor ve iyi bir milletvekili olmak istiyor” dedi.

“Yurtdışında Hesabı Yok”

Daha önce yapılan açıklamalara göre de ‘bağımsız aday’ Begemot’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i sevdiği, tüm ‘resmi belgeleri’, yani bıyıkları, patileri ve kuyruğunun seçim için hazır olduğu, yurtdışında da hiçbir hesabı veya mülkünün olmadığı belirtilmişti.
Nitekim Begemot’un iyi bir aday olması son derece mümkün görünüyor. Zira dört ayaklı bu milletvekili adayı, Rusya’nın en ünlü kedilerinden, usta yazar Mihayil Bulgakov‘un ‘Usta ile Margarita’ romanındaki konuşabilen, insan gibi yürüyebilen, satranç düşkünü kedinin adını taşıyor.

Begemot İlk Aday Değil

Öte yandan Begemot, Rusya’da seçim yarışına katılmak isteyen ilk kedi değil. Barnaul kentinden kedi Barsik, seçimler için aday gösterilmişti, ancak Barsik’in umutları Duma Sözcü Yardımcısı Andrey İsayev‘in “bunun mümkün olmadığı” yönündeki açıklamalarıyla yıkılmıştı.

Kaynak: Sputniknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan lama

Fransa’daki Bisiklet Turunda Lamalar Yolu Kapattı

one cıkan buz devri

Buz Devri 5: Büyük Çarpışma Vizyona Girdi