in ,

Kedi Arya’ya Hastalığını Unutturan Yavru Kedi

Annesi olmayan yavru kediyi kendi yavrusuymuş gibi sahiplenen merhametli kedi Arya’nın ilgi çekici hikayesi.

Annelik, istisnaları olmak kaydıyla her canlının dişisinde doğuştan kodlanmış bir duygu. PendikKaynarca’da yaşayan Yasin Umutlu‘nun sahip çıktığı kısır dişi bir kedi olan Arya, hayvanlarda annelik duygusu olduğunun en canlı örneği. Pek çok kedi gibi onun da annelik hakkı elinden alınmış olsa da, annelik iç güdüsünü ondan kimse alamamış. Sokakta annesiz ve çaresiz kalan, gözleri henüz açılmış kedi bebeği anında sahiplenmiş. Kulağındaki kistin verdiği rahatsızlığı bile unutmuş. Bir sokak kedisi olarak evde kalmaktan hoşlanmayan Arya, bebeği öyle çok sahiplenmiş ki, evden çıkmamaya başlamış. Birebir Arya’nın kopyası olan yavru kediyi aslında Yasin Umutlu’nun arkadaşı buluyor. Anca bu kadar küçük bir kedi yavrusuna nasıl bakacaklarını bilmedikleri için Yasin Umutlu’dan yardım istemişler. Yasin Umutlu, bebeğin eve nasıl geldiğini şöyle anlattı: “Bebeği gördüğümde battaniyeye sarılıydı. En fazla üç haftalıktı. Mahalleli bunu bir arabanın altında görüyor. Sürekli ağlayan yavruya dayanamayıp bir karton kutunun içine yerleştirip bir kenara bırakıyorlar. Benden yardım isteyen arkadaşımın komşusu da, dayanamıyor ve annesi olmayan yavruyu alıp evine getiriyor. Ancak nasıl bakacağını bilemiyor. Arkadaşım beni arıyor. Bebeği alıp eve geldiğimde Arya koridordaydı, Kızım bak sana bebiş getirdim, kokla dedim. Azıcık koklayan Arya başladı bebişle konuşmaya . Başta biraz tedirgin oldum acaba ısırır mı, ona zarar verir mi diye. Temkinli şekilde bıraktım. Baktım ki, Arya bebişi yalayarak temizlemeye başladı. Şimdi kendi yavrusu gibi ona sahip çıkıyor miniğe annelik yapıyor. Kimbilir belki de, anne olmak Arya’nın düşüydü. Bu düşü annesiz kalan minik yavrunun şans eseri kendisine getirilmesiyle gerçekleşti. Kendi doğursa ancak bu kadar benzeyebilirdi Arya’ya.”

Aryanin annesiz kalan yavruyla annelik deneyimi 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Arya, Yavru Kediyi Kendi Yavrusuymuş Gibi Sorgusuz Kabul Etti

Kediler, kendi doğurmadığı yavrulara doğaları gereği sahip çıkmazlar. Hatta canlılar aleminde annelik duygusu en çok gelişmiş canlılardan olan kediler bazı durumlarda kendi doğurduğu yavrular arasında bile seçim yapmak durumunda kalabilir. Bunu yapmalarının sebebi anatomik kusurlar veya diğer sağlık sorunları nedeniyle aşamayacağını düşündüğü yavrusunun yerine; sağlıklı, yaşama şansı daha yüksek olan yavruyu seçebilir. Tüm bunlara rağmen mucizevi bir şekilde Arya, annesiz kalan yavru kediciği gördüğü anda kabullendi. Merhametli kedicik Arya, onun tüm bakımını üstlendi gerçek bir anne gibi onun üstüne titredi. Yavru kediciği gördüğü andan itibaren annesi gibi davrandı ve ona hiç zarar vermedi. Arya’nın annesiz kalan yavru kediye annelik yapmayı sorgusuz sualsiz kabul etmesi, minik bebeği hayata bağladı. Diğer taraftan bebeğin varlığı da ağır bir hastalığı olan Arya’ya iyi geldi..

Aryanin annesiz kalan yavruyla annelik deneyimi

Yasin Umutlu’nun Arya ile hikayesi, Pandemi döneminde başlamış. Sokağa çıkma yasaklarının en yoğun yaşandığı tarihlerde sokakların insansızlaşması ile birlikte, sokaktaki evsiz hayvanlar için gıdaya ulaşmak daha da zorlaşmış. Yasin Umutlu da sokaktaki hayvanları beslemeye başlamış. O beslemede, pandemi öncesi dükkanın karşısındaki marketin önünde yaşayan ve marketin ismi ile seslendiği kediyi de beslemeye başlamış.

Aryanin annesiz kalan yavruyla annelik deneyimi 1

Arya’nın Fark Edilme Hikayesi

Pandemi öncesinde marketin önünde olduğu için herkes Arya’ya salam, sosis veya mama aldığı için aç kalmıyormuş. Fakat pandemi sonrasında insanların etraftan çekilmesiyle aç kalan kedicik Yasin Umutlu’nun besleme bölgesine gelmeye başlamış. Hatta Yasin Umutlu’nun evinin önüne gelmeye başlamış. O zaman Yasin Umutlu, Arya’nın çok zayıfladığını ve sol kulağında da ciddi bir akıntı olduğunu fark ediyor. Hemen veteriner hekime götürüyor. Veteriner viral bir hastalığı olduğunu ve tedavi edilmezse sokakta yaşayamaz demesi üzerine Arya’yı evine götürüyor. Tedavinin ardından tekrar sokağa bırakıyor. Fakat onu tekrar gördüğünde hastalığın tekrarlamış olduğunu fark ediyor ve onu kliniğe götürüyor. İyi ve düzenli beslenmesi gerektiği için Arya’yı ikinci kez evine alıyor. Ancak evdeki kedisi Lily ile anlaşamayan Arya, eve tuvaletini yapmaya başlıyor. Çünkü evde mutsuz ve sokağına dönmek istiyor. Bu sırada kulağı akmaya devam ediyor. Tekrar kliniğe gidiyorlar ve yeni tedavi ile kulağındaki akıntı tam olarak geçmese de azalmaya başlıyor. Yasin Umutlu Arya’nın dışarıda olmak istediğini belirterek, “Biz de izin verdik. Zaten o sıralar yasaklar gevşetildi. Yine market önüne gitti Arya ama arada kapının önüne geliyordu kulağını temizliyordum” dedi.  

Aryanin annesiz kalan yavruyla annelik deneyimi 2

Hasta Kedicik Arya’yı, Minik Yavru Eve Bağladı

Yasin Umutlu bir gün Arya’nın kulağını temizlerken iltihap yerine kan gördü. Bu sefer Umutlu, Arya’yı başka bir kliniğe götürdü.  Endoskopi ile baktıklarında kulağın içinde kist olduğunu ve hastalığın tekrarladığını söylediler. Yeniden ilaçlar veren veteriner hekim kulak için yapılacak bir şey olmadığını, üç seçeneklerinin olduğunu söyledi: “İlki bu şekilde devam edip yaşayacak ikincisi kisti almaya çalışacağız ama felç riski var üçüncüsü ise kulağı tamamen alacağız ama onda da felç kalma riski var.” Kediciğin felç kalması riskine girmek istemeyen Yasin Umutlu , Arya’yı tekrar eve getirdi. Şimdilerde eve biraz daha alışan Arya canı istedikçe sokağa çıkıp eve tekrar geliyor. Eve geldikçe tüm bakımlarını Yasin Umutlu ve eşi yapıyor ilaçlarını verip kremlerini sürüyorlar. Fakat yavru kedi geldikten sonra Arya sokağa çıkmaktansa evde kalıp minik kediciğe annelik yapmayı tercih ediyor: Bu sayede eve alışma süreci hızlandı, hastalığını da evde geçirmesi onun sağlığı açısından çok daha iyi oldu.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dogum Icin Guvenli Yer Bulamayinca Guvenli Insanlari Secen Akilli Kediler 8

Doğum İçin Güvenli Yer Bulamayınca Güvenli İnsanları Seçen Akıllı Kediler

Nesli Tukenme Tehlikesinde Olan 7 Akbaba Katledildi

Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan 7 Akbaba Katledildi!