in

Keçiler İnsanlarla Evcil Hayvanlar Gibi İletişim Kurabiliyor

Londra Queen Mary Üniversitesi’ndeki (QMUL) araştırmacılara göre keçiler, köpekler ve atların da aralarında bulunduğu diğer evcil hayvanlar gibi insanlarla iletişim kurma yeteneğine sahipler.

giphy

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Biology Letters dergisinde yayımlanan yeni bir makalede, QMUL Biyoloji ve Kimya Bilimleri Fakültesi’ndeki bilim insanları, keçilerin tek başlarına çözemeyecekleri bir problemle karşılaştıklarında insanlara gözlerini dikerek tepki verebildiklerini ve yanıtlarının insanın davranışına göre değişebildiği bulgusuna ulaştılar.

giphy

Ekip araştırmayı yapabilmek için, keçileri bir kutunun üstündeki kapağı kaldırarak, altındaki ödüllerini almak üzere eğitti. Son denemede, ödülü ulaşılamaz bir hale sokarak, keçilerin yüzünü veya sırtını dönmüş deney ekibine karşı verdikleri tepkileri kaydettiler.

giphy

Keçiler, bakışlarını ulaşılamaz ödül ile deneyi yapanlar arasında sıklıkla değiştirdiler. Ayrıca öncesinde insanların doğrudan yüzlerine doğru da baktılar ve bunu insanın başka bir yöne baktığı zamanlara kıyasla daha uzun sürede ve daha sıklıkla yaptılar.

giphy

Köpeklerin ulaşılamayacak bir hedef için sorgulayarak baktıkları gibi, keçilerin de aynı şekilde insanların yüzlerine baktıklarını söylen makalenin yazarlarından Dr. Christian Nawroth elde ettiklere sonuçlar hakkında, öncelikle tarımsal üretim amacıyla evcilleştirilmiş türlerde insanlara yönelik karmaşık bir iletişim çabasına ilişkin kanıtlar sunulduğunu ve köpekler ile atlar gibi ev hayvanı veya iş hayvanı olma amacıyla yetiştirilen türlerle keçilerin benzerlik gösterdiklerini ileri sürüyor.

Kaynak: Bilimfili, İdris Kalp “http://bilimfili.com/keciler-insanin-en-yakin-dostu-olabilir-mi/”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan hayvan

Muğla’da Barınaktaki Hayvanlar Soğuk Su Sistemiyle Serinletiliyor

noraarchieonecikan

10 Fotoğrafla Köpek Nora ile Bebek Archie’nin Uyku Halleri