in

Kaz Dağlarındaki Su ve Vicdan Nöbetine Korona Engeli

Valilik, Kazdağları’nda çadırlı nöbet tutan yaşam savunucularının ‘alanı terk etmesini’ istedi. Nöbet tutan yurttaşlar karara tepki gösterdi: Pandemi fırsata çevriliyor. Doğayı talan etmek isteyen tüm şirketlere ‘süresiz evde kal’ diyoruz.

Kazdağlarında yürütülen altın madeni projesinin durdurulması için başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 271 gündür devam ediyor. Direnişçiler, salgın bahanesiyle direniş yerinden çıkarılmak isteniyor.

Dünya koronavirüsle mücadele ederken, Türkiye’de ise ‘fırsat bu fırsat’ diyenler salgın bahanesiyle doğayı katletmeyi sürdürüyor. İktidar halka sokağı yasaklarken, maden şirketleri çalışmalarına devam ediyor.

Kaz Dağlarındaki Su ve Vicdan Nöbetine Korona Engeli

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

20 Nisan tarihinde Çanakkale’nin merkeze bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkiinde süren ve 270’inci gününü de geride bırakan, Kazdağları Direnişinde çadırlı nöbetlerini tutmaya devam eden yaşam savunucularının alanı tahliye etmesi istendi. Uluslararası altın tekeli Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından yapılan ağaç katliamı ve madencilik faaliyetlerine karşı mücadele eden yaşam savunucuları, koronavirüs ile mücadele gerekçesi ile tahliye edilmek isteniyor. İl Hıfzıssıhha Kurulunun geçtiğimiz günlerde aldığı ormanlık alanlarla ilgili bir kararı ile Orman Müdürlüğünden bir ekip dün alana giderek tebligatta bulundu. Orman Müdürlüğü ekibi, alanın en kısa sürede boşaltılmasını istedi.

Kazdağları Direnişçileri, bu kararla hem kendi hayatlarının tehlikeye atıldığını hem de şirketin ormanları yok etmesinin önünün açıldığını söyledi. Direnişçiler, “Çanakkale Orman Müdürlüğü, bugün (20 Nisan 2020 Pazartesi) 270. gününe ulaşan Kaz Dağları çadırlı nöbetini bitirmek üzere alanın boşaltılmasını içeren bir tebliğde bulundu. Tebliğin kararını alan Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu, ormanlarla ilgili aldığı önlemlerle pandemiye karşı mücadele ediyormuş gibi göründüğü bu kararla, ormanların savunusunu yapan bizlerin hayatlarını tehlikeye atmakta ve şirketler tarafından ormanların yok edilmesinin önünü açmaktadır. 270 gündür madenci şirketlere ve idari cezalara rağmen kamuoyu desteği/duyarlılığı ile devam eden Kaz Dağları çadırlı nöbetinde, pandeminin başladığı günden bugüne izolasyon uygulanmış ve hijyen koşulları arttırılmıştır. Bu, ilk günden itibaren jandarmanın da bilgisi dahilindedir. Kaz Dağları nöbet alanımız boşaltılmak istenirken madenci şirketin güvenlikleri ormanda durmaktadır. Ruhsatsız çalışan Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) projeleri iptal edilmeli, nöbetimize yönelik bu karardan geri dönülmesi gerekmektedir.”

“Drone uçuşunun yasaklanmasının pandemiyle mücadeleye nasıl bir etkisi var?” diye soran Kazdağları Direnişçileri, “İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bu kararlarla şirketlerin gayri resmi ya da resmi çalışmalarını rahatlatmak, doğa tahribatlarının belgelenmesini engellemek mi istiyor? Bu karar, tahliyeyi duyan kişilerin nöbet alanına sahip çıkmak için Kirazlı’ya gelmesine ve virüsün daha çok yayılmasına neden olacak bir karardır. Kurul, halkın Kaz Dağları hassasiyeti bilmiyor olabilir mi? Böyle bir karar nasıl alınabilir? Nöbet alanında izole kalanların tahliyesi demek salgının gittikçe daha çok yayıldığı ülkemizde, şehirlerarası yolculuğa zorlanmaları, hayatlarının riske atılması demek. Kurul, bu mağduriyeti yaratmayı ve riski nasıl göze alabilmektedir?” diye sordu.

Kaynak: 1, 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nesli tükenmekte olan vaşağa çarpıp kaçtı

Nesli Tükenmekte Olan Hayvana Çarpan Şahıs Olay Yerinden Kaçtı

FÜHAT Uzaktan Eğitim Günlerinde Veteriner Hekimleri Ağırlıyoröç

FÜHAT Uzaktan Eğitim Günlerinde Veteriner Hekimleri Ağırlıyor