in

Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül: Yabani Hayvanlar Beslenerek Yerleşim Yerlerinden Uzak Tutulmalı

Yaban hayatındaki hayvanlar, çetin kış şartlarından dolay doğada yiyecek ve su bulamadıkları için şehirlere doğru inmeye başlıyorlar. Kayseri Veteriner Hekimler Odası Başkanı Akgün Ergül, yabani hayvanları yerleşim yerlerinden uzak tutmak için, bu hayvanların beslenmesiyle ilgili çalışmalar yapılması gerekir dedi.

Yaban hayvanlarının çok aç kalmadıkça saldırmayacaklarını ama yine de kış aylarında ıssız yollarda tedbirler alınması gerektiğini söyleyen Akgün Ergül, “Kış, tüm doğa ve canlılar üzerindeki etkisini yoğun bir şekilde göstermeye başladı. Karasal iklimin olduğu İç Anadolu Bölgesi’nde hava sıcaklığı geceleri eksi 18-20 derecelere kadar düşebiliyor. Yaban hayatındaki hayvanlar, çetin kış şartlarından dolay doğada yiyecek ve su bulamadıkları için şehirlere doğru inmeye başlıyorlar. Vatandaşlarımız haklı olarak bu durumdan dolayı tedirginlik duyuyorlar. Bu canlılar genellikle gece beslenip gündüzleri de in dediğimiz daha sıcak ve kuytu yerlerde bulunurlar. İnsan olarak bizim ne kadar çok yaşamaya hakkımız varsa, hayvanların da o kadar hakkı var” diye konuştu.

sogukhavalardayabanhayati

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Akgün Ergül bu durumla ilgili alınabilecek olan tedbirleri de şöyle sıraladı:

“Özellikle gece sokağa çıkış saatlerimizde daha dikkatli olmamız ve ıssız yerlerde geçmek durumumda kalıyorsa gerekli önlemleri almamız gerekiyor. Yabani hayvanları yerleşim yerlerinden uzak tutmak için, bu hayvanların beslenmesiyle ilgili çalışmalar yapılabilir. Yaban hayvanları için belediyelerimiz, bazı hayvan sever derneklerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız tarafından doğaya yiyecek bırakılabilir. Bu tip doğaya yardımları biraz daha artırır isek yabani hayvanların şehirlere inmesini önleyebiliriz.”

yabanhayati

Yaban hayvanları gibi sokak hayvanlarının da soğuk havalarda yiyecek ve su sıkıntısı yaşadığını söyleyen Ergül, sözlerine şu şekilde devam etti: “Yaban hayatında olduğu gibi soğukların çok fazla olması ile birlikte sokak hayvanları da yiyecek bulmakta ve suya ulaşmakta çok sıkıntı çekiyorlar. Vatandaşlarımızdan, yiyecek artıklarını çöpe atıp israf etmek yerine, bir kap içerisine koyup evimizin önün koymaları gerektiğin, söylüyoruz. Bir diğer husus ise havanın soğuk olduğu dönemlerde özellikle kedi gibi küçük boyutlu hayvanlar araba motorların içerisine girebiliyor ve bazen çok talihsiz kazalarda gelişebiliyor. Üzücü durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle motorumuzu çalıştırmadan önce özelikle aracın kaputuna vurmamız veya aracı çalıştırıp direk hareket etmekten ziyade biraz beklememiz daha doğru bir durum. Çünkü motorun sesini duyan hayvan oradan uzaklaşacağı için o hayvanın uzaklaşmasını beklememiz olası bir kazayı önlemiş olacaktır. Burada önemli olan konu, bu dünya insanların olduğu kadar diğer yabandaki ve sokaktaki hayvanlarında dünyası ve burada iç içe yaşadığımızı bilip ona göre hareket etmek gerekiyor. Bunun için vatandaşlarımızın biraz daha duyarlı olmaları gerekiyor. Mama bırakarak, su bırakarak orada bulunan hayvanlarında canlarını koruyabilirler.”

Bozayi
European brown bear and cub (Ursus arctos)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Salihlide sokak hayvanlarina mama destegi sagladi

Salihli’de Sokak Hayvanlarına Mama Desteği

Ajanimo tekirdagdakedilerkopeklermartilarbeslendi

Tekirdağ’da Kedi ve Köpeklerle Birlikte Martılar ve Kargalar da Beslendi