in

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar ile İlgili Soru Önergesi Verildi

Halkların Demokratik Partisi Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki hayvanların görüntüleri hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi iletti.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesinde çekilen fotoğraflar görenleri şoke etti. Hayvanların bakımsız ve zayıf halleri hayvan hakkı savunucular tarafından tepki topladı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar ile İlgili oru Önergesi Verildi 1 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

 

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki hayvanların görüntüleri hakkında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar ile İlgili oru Önergesi Verildi 2

“Dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından 180 dönüm arazi üzerine kurulan Anadolu Harikalar Diyarı içerisindeki hayvanat bahçesinde, hayvanların ölüme terk edildiğine ilişkin haber ve görüntüler geçtiğimiz günlerde basına yansımıştır. 2014 yılında ‘Anadolu Harikalar Diyarı’nın 2014 yılındaki toplu açılış törenine; dönemin Başbakanı Erdoğan’ın yanı sıra, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız gibi isimler katılmış, tesisin kurulum bütçesi 300 milyon TL olarak açıklanmıştır.

            Ne var ki, yaklaşık 160 türde 2500 civardaki hayvanı bünyesinde barındırdığı açıklanan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde atların ve kurtların bir deri bir kemik kaldığı, kaplanların, aslanların ve sırtlanların ölüme terk edildiği iddiaları ve bu iddiaları belgeleyen görüntüler, kamuoyunun tepkisine neden olmuştur.

            İddialara göre, hayvanat bahçesinde atlar, küçük, kapalı ve temizliği yapılmamış bir alanda kalmaktadır. Fotoğraflarda hayvanların zayıflıktan kemiklerinin sayıldığı ve vücutlarında yaralar oluştuğu görülmektedir.

 

Bu bağlamda,

 

1.         Kayseri Hayvanat bahçesindeki hayvanların hasta oldukları görülmesine ve yurttaşların bu konuda önceden yapmış oldukları şikayetlere rağmen neden hayvanlar tedavi edilmemektedir?

2.         Hayvanat bahçesi en son ne zaman denetlenmiştir? Hayvanların durumuyla ilgili bir sorun tespit edilmiş midir?

3.         Bugün hayvanat bahçesinde hangi türden kaç tane hayvan bulunmaktadır?

4.         Söz konusu hayvanat bahçesinin koşulları Hayvanat Bahçelerinin Kuruluşu İle Çalışma Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğe uygun mudur?

5.         Hayvanat bahçesinde atlar, kaplanlar, aslanlar ve sırtlanlar gibi özel bakım gerektiren hayvanlar için neden gerekli fiziki koşullar sağlanmamaktadır? Hayvanların sağlıksız koşullarda tutuldukları ve yetersiz beslendiği iddiaları doğru mudur?

6.         Hayvanlar için gerekli olanaklar sağlanmadıysa 300 bin TL nereye harcanmıştır?

7.         Hayvanların ölüme terk edildiği iddiaları doğru mudur? Hayvanların öldürülmesinin kabahat kapsamından çıkıp, suç kapsamına alınmasının Bakanlığınız tarafından da gündeme getirildiği bugünlerde Kayseri Büyükşehir Belediyesinin hayvanat bahçesinde hayvanlar nasıl ölüme terk edilebilmektedir?

8.         Hayvanlara doğal olmayan ortamları dayatan ve bir hapishaneye dönüşen hayvanat bahçelerinin peyderpey kapatılması için bir düşünce ve çalışmanız var mı?

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesindeki Hayvanlar ile İlgili oru Önergesi Verildi 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eskisehir yavru kopege iskence

Eskişehir’de Kan Donduran Cinayet: Yavru Köpeği İşkence Yaparak Öldürdü

Cami Yavrusuna Doğum Yapan Köpeğe İmam Sahip Çıktıöç

Cami Avlusunda Doğum Yapan Köpeğe İmam Sahip Çıktı