in ,

Katırları da Vururlar!

İnsanların ağır  yüklerini taşıyan en güçlü hayvanlardan biri olan katırlar, ne yazık ki bitmeyen terörün de kurbanlarından biri. Bazıları hayvan deyip geçse de onlar can. Hem de insanın en ağır yükünü taşıyan canlar. Ve ne yazık ki onları da vuruyorlar.

Katırları da Vururlar-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 2016 bütçesinde 900 katır alımı için özel ödenek ayırdı.  200 kilogram üzerinde yük taşıyabilen, açlığa ve susuzluğa günlerce dayanabilen katırlar, arazide silah ve mühimmat taşımak için kullanılacak.  TSK, alınacak katırlar için bir de standart belirledi. 1.3 metre yüksekliğinde ve 1.5 metrenin üzerinde göğüs genişliği olacak katır başına 1800 lira da bedel biçildi.

katırları da vururlar-ajanimo-2

Peki Neden Katır?

Katırların doğuştan asker olduğunu savunan Güvenlik Uzmanı Metin Gürcan, “Yük taşıma kapasitesi 200 kilonun üzerinde olan, yemek ve su ihtiyacı en az hayvanlar arasında gösterilen katırlar, özellikle operasyon birimlerinin vazgeçilmezi konumunda. Ölümüne sadıktır, tehlikeyi hissetse bile kaçmaz. Çatışmalarda, silah ve bomba sesleri arasında asla şaha kalkmaz, sahibini sırtından atmaz” diye konuştu.

İnsansız lojistik aracı

Katıların başlarında insan olmadan iki nokta arasında yük taşıma özelliği olduğunu vurgulayan Gürcan, sözlerine şöyle devam etti: “Katırlar PKK tarafından da kullanılıyor. Köyden PKK’lıların, dağ kadroları için hazırlanan erzaklar katırlara yüklenir. Bu eğitimli 10-15 kadar katırdan oluşan ‘özel lojistik timleri’ başlarında insan olmadan araziye salınır. Genelde ses çıkarmamaları için dilleri kesilen, ses çıkarmaması için ayaklarına demir nal yerine yünden özel ayakkabı giydirilen bu eğitimli katırlar başlarında bir insan olmadan araziye sürü halinde salınır. Bu katırlar yavaş yavaş dere yataklarından giderek dağdaki kampa ulaşır. Dağda yükler boşaltılır ve bu sefer boş olarak köye geri döner”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

animals smelling flowers ajanimo 3 1

Çiçek Koklarken Mest Olan Hayvanlar

nine lives film ajanimo 1

Kevin Spacey Kedi Olursa!