in ,

Kastamonu’da Selden Zarar Gören Hayvanlar, Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin Acil Müdehaleler İçin Kurduğu Rehabilitasyon Ünitesinde Hem Ücretsiz Tedavi Ediliyor, Hem de Yuvalandırılıyor

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinde enkaz altında kalan veya selden zarar gören hayvanların acil müdehaleleri, bölgeye kurulan Afet Bölgesi Sokak ve Ev Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Ünitesinde, daha ileri bakım isteyenler Kastamonu Belediye Bakım Evi ve serbest veteriner hekimlerin kliniklerinde ücretsiz tedavi ediliyor.

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde 11 Ağustos tarihinde meydana gelen sel felaketinde bir çok ev ve iş yeri zarar gördü. Afet bölgesinde insanlar gibi pek çok hayvan da enkaz altında mahsur kaldı. Türkiye’nin dört bir yanından ekipler ve vatandaşlar, ilçede yaraların sarılması için çaba sarf ediyor.

tvhb sel 11

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Acil Müdehaleler İçin Rehabilitasyon Ünitesi Kuruldu

Bu kapsamda felaketin ilk anından itibaren harekete geçen Türk Veteriner Hekimleri Birliği, bölgede zarar gören hayvanların tedavi ve rehabilitasyonu için Afet Bölgesi Sokak ve Ev Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Ünitesi’ni kurdu. Sel bölgesinde enkaz altında mahsur kalan, zarar gören sahipli sahipsiz ve yaban hayvanlar bu üniteye getiriliyor.

Veteriner Hekimler Hem Tedavi Ediyor Hem de Yuvalandırıyor

Evcil ve yabani her türlü hayvan için gece gündüz çalışan veteriner hekimleri,daha sonra evcil hayvanları sahiplendirerek onlara yeni bir yuva kazandırıyor. Burada tedavi edilemeyecek hayvanlar Kastamonu Belediyesi’ne ve serbest veteriner hekimlerin kliniklerine gönderiliyor.

Veteriner hekimler aynı zanda hem selden zarar görmiş bir kediyi hem de bir güvercini tedavi ederek sağlıiına kavuşturuyor.

tvhb sel 5

Veteriner Hekimler, Mama ve Yem Desteği de Veriyor

Ekipler ayrıca hayvanları tedavi etmekle kalmıyor, ayrıca enkaz bölgelerinde dolaşarak, buradaki hayvanlara da yem ulaştırıyor.

Sel bölgesinde evlerindeki besledikleri hayvanlar için yem isteyen vatandaşlara da yem desteği sağlanıyor.

tvhb sel 7

Eroğlu: “Acil Müdehaleler Rehabilitasyon Ünitesinde, İleri Bakımlar Kastamonu Belediye Bakım Evi ve Kliniklerde Yapılıyor”

Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, Kastamonu Mahalli İdareler Birliği Müdürü Adnan Tot ve beraberindeki heyet, afet bölgesinde incelemelerde bulunarak, selzedelere geçmiş olsun dileklerinde bulundu, kurdukları Afet Bölgesi Sokak ve Ev Hayvanları Geçici Rehabilitasyon Ünitesi hakkında bilgi vererek hayvanları burada ücretsiz bir şekilde tedavi ettiklerini söyledi. Sel felaketini haber alır almaz Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak Kastamonu Veteriner Hekimleri Odasıyla istişare ettiklerini ve bir an önce çalışmaya başladıklarını söyleyen Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Başkanı Ali Eroğlu, “Yöredeki bütün meslektaşlarımız, özellikle selden zarar gören hayvanlarımıza müdahale için kolları sıvadılar, bölgeye intikal ettiler. Hem Kastamonu’daki serbest veteriner hekimleri arkadaşlarımız hem kamuda çalışanlar, ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğümüzdeki ve Kastamonu Belediyesinde çalışan veteriner hekimler buraya intikal ettiler. Bugüne kadar da yüzlerce hayvan müdahale ettiklerini söylediler. Selden çok fazla zarar gören hayvanların olmadığını, zarar görenlerin en kısa zamanda bu geçici ünitede tedavi edildiğini, ileri bakım için Kastamonu Belediye Bakım Evi’ne ve serbest veteriner hekimi arkadaşlarımızın kliniklerine gönderiyorlar. Ben mahalli idareler birliğine, hem bizim veteriner hekimliği odasındaki arkadaşlarımıza hem Doğa Koruma ve Milli Parklar’ın buradaki yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu çok önemli bir hizmet, acil müdahale için kurulmuş. Buradaki çalışan veteriner hekimleri arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Büyük bir gayretle ve fedakarca 7/24 burada hizmet veriyorlar” dedi.

tvhb sel 12

“Evde Mahsur Kalan Kedi ve Bebeği Tedavi Edildi, Yuva Aranıyor”

Rehabilitasyon ünitesinde tedavi edilen kedinin selden zarar gördüğünü söyleyen Eroğlu, “Burada şu an bir kedimiz var, zarar görmüş. Birkaç gün bulunduğu evde mahsur kalmış. Buraya getirmişler, burada meslektaşlarımız müdahale etmişler, yavrusu da var. Bundan sonraki süreçte sahiplendirme ya da hangi işlem yapılacağını belediyeyle de görüşerek karar verecekler. Bu çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayagi Kirilan Yilki Atini Diger Atlar Yalniz Birakmadi 2

Ayağı Kırılan Yılkı Atını Diğer Atlar Yalnız Bırakmadı

Spor Programinin Acilisini Muhabbet Kusu Yapti

Spor Programının Açılışını Muhabbet Kuşu Yaptı