in ,

Karşıyaka Belediyesi, Şikayet Edilen Köpekleri Yok Etmek Yerine Eğitmeyi Seçti

Karşıyaka Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü, yaşam hakkına saygılı belediyecilik örneği göstererek, sokak hayvanları konusunda devrim niteliğinde bir ilke imza attı. Sürekli şikayet alan sokak köpeklerini bir gece yarısı operasyonu ya da kısırlaştırma adı altında yok etmek yerine, eğitmeyi seçti.

Hayvanseverlerin de destek verdiği çalışma hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı, “Karşıyaka’nın birçok noktasında sokak köpeklerimiz, vatandaşlarımızla birlikte huzur içinde yaşamakta. Ancak zaman zaman davranışsal problemler de oluşabiliyor. Yaşanan sorunları ortadan kaldırabilmek için, can dostlarımıza daha huzurlu ve rahat ortam yaratabilmek açısından köpek eğitmeni Mustafa Kobaş arkadaşımızla birlikte çalışmaya başladık. Can dostları yaşadıkları bölgede izlenerek, davranışları incelenecek ve barınak ortamına alınmadan yerinde rehabilite edilecek. İnsanlarla ve dış etmenlerle uyum içinde yaşamalarını sağlayacağız. Uygulamada pilot bölge olarak Bostanlı’yı seçtik. Bu bölgede yaklaşık 9 köpeklik bir sürümüz var. Yapılan çalışmanın 2 ay gibi sürmesini düşünüyoruz. Bireysel olarak her köpek tek tek incelenecek ve karakter analizleri yapılacak. Bu çalışma hayvansever gönüllüler ile birlikte yürütülecek. Belki de ülkemizde sokak bazındaki ilk çalışma olacak” dedi.

Karsiyaka Belediyesi Sokak Kopekleri icin Egitim Duzenliyor 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Köpekler için 2 Aylık Eğitim

3 Nisan günü Balıkçı parkında toplanan hayvanseverler, Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Çağlayan İnanlı ile Köpek Eğitmeni ve Davranış Uzmanı olan Mustafa Kobaş detaylı bir proje değerlendirmesi yaptı. Bostanlı Mahallesi’nin pilot bölge seçildiği eğitimin, bu hafta içerisinde başlayacağı da planlandı. Köpeklerin yerinde eğitim alacağı bu projede, sevimli dostlarımız için 2 aylık bir eğitim programı da hazırlandı.

Izmir Karsiyaka Belediyesi Sikayet Edilen Kopekleri Yoketmek Yerine Egitmeyi Secti

Köpekler Kendi Yaşam Alanlarında Rehabilite Edilecek

Bostanlı bölgesinden gelen şikayetler üzerine sürü halinde bulunan köpeklerin saldırganlık nedenini incelemeye alan Köpek Eğitmeni ve Davranış Uzmanı Mustafa Kobaş da şunları söyledi; “Bostanlı’da yaşayan 9 sokak köpeği ile ilgili bir sorun olduğunu öğrendik. Yaşanılan problemi analiz etmek için Bostanlı Balıkçı Parkına geldik. Köpeklerdeki ruhsal değişiklikle, bazı insanlara ve araçlara karşı havlayarak agresyon gösterdiği yönünde bir haber vardı. Sorunu ortadan kaldırmak için onları belirli saat dilimlerinde gözlemleyeceğiz. Dış etken, olarak onları neyin tetiklediği, aralarına yeni bir köpeğin gelip, gelmediği ya da yaşam alanlarında tehdit unsurunun olup olmadığı ile ilgili bir analiz çalışmamız olacak. Bölgede yaşayan can dostlar kendi yaşam alanlarında rehabilite edilecekler.” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yuva Yikmadan Agac Buduyorlar

Yuva Yıkmadan Ağaç Buduyorlar

Bir Yavru Kedi Anneden Ne Zaman Ayrilmali anne kedi ve 4 aylik yavrusu 1

Bir Yavru Kedi Ne Zaman Anneden Ayrılmalı?