in

Karne Hediyesi Seçerken Unutmayın: “Canlıdan Hediye Olmaz!”

Okullar tatile giriyor ve karneler dağıtılmaya başladı. Ebeveynlerin bugünlerde karar vermekte zorlandığı şey de karne hediyesi olarak çocuklarına ne alacakları… Hayvan sevgisinin çocuk gelişiminde olumlu etkileri olsa da bir canlıyı nesne gibi ‘satın almak’ ve ‘hediye etmek’ ise doğru bir davranış değil. Neden mi?

karne1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Okulların tatile girmesiyle birlikte çocuklarına karne hediyesi alma telaşına girecek olan anne ve babalara uzmanların bir uyarısı var. Evlatlarını sevindirmek isteyen velilerin karne hediyesi olarak petshoplardan kedi veya köpek satın almamalarını isteyen uzmanlar, hayvan sahiplenirken de çok iyi düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

Ders yılı sonunda çocuklarını sevindirmek isteyen ebeveynlerin hediye olarak evcil hayvan talep etmesi nedeniyle yaz aylarında kedi, köpek ve diğer evcil hayvan satışının arttığını belirten Veteriner Hekim Sait Tong, “Anne ve babalar karnesi iyi geldi diye çocuklarına hediye olarak evcil hayvan alıyorlar. Oysa bir canlıdan hediye olmaz. Bir ailenin hayvan sahiplenmesi çok güzel ancak büyük bir sorumluluğu olduğu unutmamalı. Bir canlıyı sahiplenmenin yükümlülüklerini iyi bilmek, onun ihtiyaçlarını karşılamak gerektiğini unutmamak lazım. Sadece yaz sezonunda birkaç ay değil, 10-15 yıl sürecek bir birlikteliğe adım attıklarını iyi bilsinler. Yaz başı büyük bir hevesle satın alınan evcil hayvanlar tatil dönüşü çeşitli nedenlerle sokağa terk edilmesin” dedi.

karne2

“Hayvanın Psikolojisi Bozuluyor”

Evcil hayvanların bir oyuncak ya da hediyelik eşya olmadığı dile getiren Konak Belediyesi Veteriner Müdürü Tong, “İnsanlar nasıl ki çocuk sahibi olmak istediklerinde bir planlama yapıyorlar, evcil hayvan sahibi olmak istediklerinde de aynı şekilde hareket etmeliler. Bir yaz hevesi için hayvan sahiplenip, yaz sonunda onu terk etmek hoş değil. Bu durum hayvanın psikolojisini de bozuyor. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarına söz vermeden önce çok iyi düşünüp, sağlıklı karar versinler. Çünkü bir canlının sorumluluğunu almak kolay değil” diye konuştu.

karne3

“Petshoptan Satın Almayın, Barınaktan Sahiplenin”

Hayvan sahibi olmak isteyenlere de petshoptan önce mutlaka hayvan barınaklarına veya rehabilitasyon merkezlerine gitmeleri çağrısında bulunan Tong, “Artık Türkiye’nin her yerinde barınaklar ve rehabilitasyon merkezleri bulunuyor. Buralarda da sahiplenmeyi bekleyen çok tatlı kedi ve köpekler var. Hayvan satın almak yerine barınaklardan sahiplenmeyi tercih etsinler” dedi.

karne4

Hayvanları Terk Etmenin Yasal Olarak Bir ‘Suç’ Olduğunu Unutmayın!

Yasal olarak da sahiplenilen evcil bir hayvanın, terk edilmesi; hem 2003 yılında meclisten geçerek kanunlaşan Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesi’ne, hem de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre suç teşkil ediyor.

Ev Hayvanlarının Korunmasına Dair Avrupa Sözleşmesinin 3. Maddesi: “Hiç kimse ev hayvanını terk edemez”

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 5. Maddesi: “Ev ve süs hayvanları ile kontrollü hayvanlardan, doğal yaşama ortamlarına tekrar uyum sağlayamayacak durumda olanlar terk edilemez; beslenemeyeceği ve iklimine uyum sağlayamayacağı ortama bırakılamaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

muz 1

Aksaray’da Bulunan Kedi Mumyasına Ziyaretçi Akını

turkan dagdelen haydos

Barınaktaki Hayvanları Müzikle Sakinleştiriyor