in

Karıncaların Gizemli Dünyası

Hemen hemen dünyanın her yerinde görülebilen bir canlı türü olan karıncalar, düşündüğümüzden çok daha gizemli yaratıklar. Öyle özelliklere sahipler ki sanki bu dünyadan değiller gibi. İşte karıncaların gizemli dünyası.

Karıncaların günümüzden yaklaşık 130 milyon yıl önce ilkel arılardan türedikleri zannedilmektedir. Bu varsayım kesin olmamakla birlikte, karıncaların Kretase dönemi olarak adlandırılan zaman diliminde dünyada dolaşmaya başladığı düşünülmektedir. Çiçekli bitkilerin tüm dünyaya yayılmaya başladığı çağları kapsayan bu dönemde birden ortaya çıkan Karıncalar, evrimin ters bir duruş sergilemeleriyle kafa karıştırırlar.

Canlılar, kara yaşamından hava yaşamına doğru evrimleşirken karıncalar; aynı kara memelilerinden evrimleştiği düşünülen yunuslar ve balinalar gibi bir “ters evrim” canlısı olarak dikkat çeker. Bununla birlikte karınca kolonileri, üreme dönemlerinde kanatlı karıncalar da yetiştirebilirler! Günümüzde 14.000 civarında farklı karınca türü dünyada adeta bir imparatorluk kurmuş durumdadır.

karınca ilaçlaması XL

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Karıncanın anatomisi

Karıncalar; dirsekli antenleri, düğümü andıran belleri ve iri kafalarıyla ayırt edilirler. Yürüyüşleri sırasında altı bacakları, üçerli iki grup halinde adeta bir robot gibi hareket eder. Robot gibi dememizdeki ince espri, günümüzde bazı robotların hareket biçimlerinin karıncalardan modellenerek geliştirilmesiyle ilişkili… Bunun dışında karıncaların genel anatomileri dünyadaki diğer böcek familyalarıyla aynı özellikleri taşır. Karınca türlerinde farklılık yaratan özelliklerin başında görme yetenekleri gelir. Genel karınca türlerinin çoğu vasat bir görme yeteneğine sahiptir, hatta bazı türler tamamen kördür. Sadece Avustralya’da yaşayan Mrymecia karıncaları üstün görüş yeteneklerine sahiptir.

karınca ilaçlaması XL

Karınca İmparatorluğu

Dünyada ilk kez ortaya çıktıklarında genel canlı nüfusunun ancak %1’ini teşkil ettiği düşünülen karıncalar, günümüzde yaşayan biyokütlenin % 20’sini teşkil etmektedirler. Bu da şu anlama gelir ki, dünyadaki her 5 canlıdan biri karıncadır! Dünya üzerinde en çok Afrika’da bulunan karıncalar işgalci bir yayılma politikası izlerler. Bu işgaller meşhur çekirge saldırıları gibi anlık yıkımlara sebep olmazlar. Karıncalar, bir alana yavaş yavaş yerleşir ve tamamen ele geçirirler. Şu an dünya üzerinde sadece Antartika’da ve bazı buzul bölgeler dışında tüm yaşam alanlarında en az bir tane karınca kolonisi bulunur. Bir tek karınca kolonisinde ise milyonlarca karınca barınır.

karinca kapak

Karınca gücü

Bilindiği üzere, karıncalar kendi ağırlıklarının 10 katını kaldırabilecek kadar güçlü canlılardır. Fakat güçlü oldukları tek alan bu değildir. Kendi kütlelerinden çok daha yüksek oranlardaki cisimleri kırıp, kesip, parçalayabilirler. Bu açıdan karıncaların sahip oldukları boyut dünya ekolojisi için çok idealdir diyebiliriz. Çünkü eğer karıncalar ortalama bir kedi ya da köpek kadar büyük canlılar olsaydı muhtemelen dünyadaki bir çok türün ve hatta insanların sonunu getirirlerdi.

Karınca Kolonisi

Koloni hayatı

Karıncalar insanlar gibi sosyal canlılardır. Koloniler kurar ve bu koloni içerisinde kendi yaşam biçimlerini oluştururlar. Kolonilerde karıncalar; işçi, asker ve üreme karıncası olarak sınıflara ayrılırlar. Kolonide bir tane kraliçe karınca olur ve bütün koloni yaşamı kraliçe karıncayı korumak üzerine kuruludur. Bunları biliyor olabilirsiniz. Peki ya karıncaların tarım yaptığını biliyor muydunuz? Karıncalar yuvalarının içinde belirli alanlar ayırır ve bu alanlarda mantar yetiştirirler. Dışarıdan besin bulunamadığında, yetiştirilen bu mantarlarla beslenen kolonide sırf bu iş için sadece yuva içinde çalışan işçi karıncalar vardır ki bu karıncalar çiftçi karınca olarak da adlandırılabilir.

karinca 1

Karıncaların çalışma modeli

Karıncaların bir çoğunun görme konusunda zayıf olduklarını söylemiştik. Peki yuvadan çıkan bir karınca yolunu nasıl bulur ve nasıl hareket eder? Bu noktada karıncalar kimyayı kullanırlar. Salgıladıkları kimyasal ve kokular vasıtasıyla öncü karıncalar arkalarından gelene bir nevi yol tarifi yaparlar. Kokuyu takip eden tüm karıncalar tek bir yol üzerinden ilerleyerek kesin bir şekilde hedeflerine şaşırmadan ulaşırlar. Bu sebeple yuvasından uzaklaşmış bir karınca sürüsünü tek bir düzlem üzerinde hareket ederken görürüz. Karıncaların tüm çalışma modelleri bu kimyasal düzen üzerine kurulur. Kimyasal kokular sayesinde, yol bulurlar, organize olurlar ve imkansız denilen ne varsa gerçekleştirebilirler. Tüm bu faaliyet tek bir karıncanın yol göstermesiyle başlayıp, adeta telepatik bir şekilde zincirleme bir etkiyle tüm koloniye yayılan proje sayesinde gerçekleşir. Karıncalar koloni halinde, düşünür, karar verir ve uygularlar.

karinca yumurta yagi ne ise yarar karinca yumurtasi yagi kullananlar memnun mu 1556022100 7059

Kimyanın olmadığı bir dünyada karıncalar

Eğer bir alana yayılmış karıncaların, kimyasal veri alışverişlerini kesecek en ufak bir müdahalede bulunursanız, karıncaları kör etmiş olursunuz. Karıncalar, kardeşlerinin bıraktığı kokulara erişemedikleri zaman bulundukları yere mahkum olurlar. Çünkü gidecek bir yol, takip edecek bir iz kalmamış olur. Böyle durumlarda karıncalar açlıktan ölebilir hatta intihar bile edebilir.

fft16 mf2439392

Karıncalar için zaman kavramı

Karıncalar için zaman diye bir kavram yoktur. Gece, gündüz her an çalışabilirler. Görmek için gözlere de ihtiyaç duymadıkları için, kimyasal kokuları takip ederek zifiri karanlıkta bile rahatlıkla görevlerini yerine getirebilirler.

karinca elektrik

Teknoloji merakı

Yapılan araştırmalar, karıncaların ilginç bir şekilde elektriğe ve elektrikli cihazlara ilgi duyduğunu gösterir. Bu aslında tamamen günümüzdeki elektrik teknolojisinde kullanılan maddelerin karıncaların dikkatini çekmesiyle alakalıdır. Dünya üzerinde elektrikle ilgili arızaların nerdeyse %30’una karıncalar sebep olmaktadır.

tutumlu karica

Dünyanın en tutumlu hayvanı karıncalar

Karıncalar hayvanlar aleminin en tutumlu hayvanlarıdır. Asla kaynakları çarçur etmezler, ihtiyaçlarından fazlasını kullanmazlar. Bunun yerine karıncalar yiyebileceklerinden fazlasını yuvalarına götürüp saklama eğiliminde canlılardır.

karinca yuvasi

Karıncaların inşaa zekası

Karıncalar bir kez bir alanda koloni kurmaya karar verdiklerinde toprak içerisinde öyle bir yaşam kompleksi kurarlar ki, tüm dünyanın bu yuvalarla çevrili olduğunu söylesek ortaya korkutucu bir tablo çıkar.

0 4 763

Karıncalarda suya karşı korunma

Karıncaların hayatları bir çok tehditle karşılaşır. Özellikle su karıncalar için çözülmesi zor bir problemdir. Bir karıncayı boğmak zordur. Çünkü karınca adeta bir dalgıç gibi kendisine nefes alabileceği bir hava kabarcığı oluşturur ve kafasını bu kabarcığın içinde belli bir süre muhafaza edebilir. Bu sayede kolay boğulmaz. Peki ya bütün bir koloni sular altında kalırsa? İşte o zaman süper oganizma devreye girer ve bir araya gelen karıncalar suyun üstünde adeta etten duvar örerler. Koloninin büyük bir kısmı, kraliçe ve larvaların barınabileceği bir adacık oluşturmak için kenetlenir. Bu adacık yeni bir kara parçası bulunana kadar bütün koloniyi suyun üstünde taşır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopeksaldirmaz

“Şiddet Görmeyen, Aç Kalmayan Hayvan Saldırmaz”

onbacaklarikesilenkedi

Ön Bacakları Kesilen Kedi ve İki Yavrusuna Öğrenciler Kucak Açtı